Reklama

Stanowisko KSW w sprawie prób naruszania podstawowych wolności obywatelskich oraz zasad ładu moralnego

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 22

My, nauczyciele, duszpasterze i wychowawcy, pracujący w szkołach publicznych i niepublicznych, katolickich i świeckich, zgromadzeni z okazji 20-lecia działalności w Polsce Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, w obliczu nasilających się oficjalnych ataków skrajnie lewicowych środowisk na tradycyjne wartości: chrześcijaństwo, rodzinę, wierność i miłość małżeńską, a nawet kwestionowanie prawa do wychowywania w duchu tych wartości w szkołach katolickich, oświadczamy, co następuje:
1. Rzeczpospolita Polska, jako demokratyczne państwo prawne, gwarantuje swoim obywatelom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 i 53 Konstytucji RP). Można przypuszczać, że duża część rodziców korzysta z oferty edukacyjnej szkół katolickich, oczekując gwarancji wychowania zgodnie z zasadami wpisanymi w tożsamość tych szkół. Dlatego próby ingerowania w sposób rekrutacji kadry pedagogicznej w placówkach o wyrazistym profilu wychowania należy uznać za nadużycie dowodzące nieznajomości prawa lub złej woli.
2. Skrajnie lewicowe środowiska, powołując się na doświadczenia i rozwiązania prawne spotykane w niektórych innych krajach, korzystając z poparcia lewicowo-liberalnych tytułów prasowych i stacji telewizyjnych, w imię tendencyjnie rozumianej idei „postępu”, od lat usiłują narzucić polskiemu społeczeństwu swoją wizję świata i człowieka, stojącą w jawnej sprzeczności z chrześcijańskim systemem wartości. Pozostając w fundamentalnym sporze z tymi poglądami, które uważamy w istocie za przejaw głębokiej demoralizacji, nie odmawiamy jednak prawa ich głoszenia, stojąc na stanowisku konstytucyjnej gwarancji wolności prasy i innych środków społecznego przekazu (art. 14).
3. Fundamentalistyczna lewica, kwestionując kompetencje urzędników państwowych z powodu wyznawanego przez nich chrześcijańskiego światopoglądu, jednoznacznie odsłania swoje oblicze jako siła skrajnie nietolerancyjna, dążąca w istocie do eliminacji swoich przeciwników ideowych z przestrzeni dyskursu publicznego, posługując się w tym celu tzw. wrzawą medialną i pozaprawną, demagogiczną presją.
4. Należy uznać, że na naszych oczach realizuje się wyrażone przez Jana Pawła II przekonanie o tym, że „demokracja pozbawiona wartości przeradza się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”. Regularne wystąpienia skrajnie lewicowych działaczy i publicystów, odmawiające prawa wypowiadania się osobom wierzącym na tematy społeczne i moralne, a także kwestionujące pełnoprawność osądu zjawisk społecznych z chrześcijańskiego punktu widzenia, zdradzają głębokie zakorzenienie wymienionych środowisk w systemie ideologicznego zniewolenia człowieka lub też są oczywistym świadectwem niedemokratycznych inklinacji.
5. Apelujemy do wszystkich nauczycieli i wychowawców, pedagogów i duszpasterzy, którzy pragną przekazywać dzieciom i młodzieży autentyczne wartości służące dobru człowieka i całej ludzkiej wspólnoty, aby odważnie korzystali z przysługujących im, wywalczonych u schyłku lat 80., praw i konstytucyjnych gwarancji, stojących na straży wolności sumienia (art. 53 ust. 1) i bezstronności państwa w sprawach przekonań religijnych (art. 25). Dla nauczycieli - katolików służba przyszłości Polski była, jest i pozostanie zaszczytnym zobowiązaniem, wypełnianym zgodnie z sumieniem, bez względu na okoliczności.

Lubliniec, 1-2 października 2010 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: jestem sceptycznie nastawiony wobec jakiegokolwiek przymusu ws. szczepień

Jestem wstrzemięźliwie nastawiony wobec jakiejkolwiek obowiązkowości, jeżeli chodzi o szczepienia; to jest kwestia wolnej woli człowieka, jestem za miękką perswazją - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do niezaszczepionych, by "rozważyli poddanie się szczepieniu".

Prezydent w był w piątek w Polsat News pytany o opinię na temat ewentualnego wprowadzania przez rząd jakichś form obowiązku szczepienia przeciw COVID-19, lub rozwiązania francuskiego, przewidującego ograniczenia dla niezaszczepionych w życiu społecznym i gospodarczym.

CZYTAJ DALEJ

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2021-07-31 09:00

[ TEMATY ]

Kraków

kyasarin/pixabay.com

W wieku 69 lat zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Duchowny zmarł 30 lipca w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam też, 2 sierpnia, odbędzie się pogrzeb.

Ks. Kazimierz Moskała urodził się 13 stycznia 1952 roku w Stanisławiu Dolnym. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły 22 maja 1977 roku w Katedrze na Wawelu. Był wikariuszem w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini oraz św. Katarzyny w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję