Reklama

Wiadomości

Europejska młodzież dyskutuje o przyszłości Unii

Prawie pięć tysięcy młodych ludzi w wieku od 16 do 30 lat ze wszystkich krajów Unii Europejskiej rozpoczęło 9 maja trzydniowe spotkanie w Strasburgu. Będą oni wspólnie szukać nowych pomysłów na wdrożenie zrównoważonego stylu życia w Europie, zarówno w świecie biznesu, jak i w życiu prywatnym. Celem spotkania jest skonfrontowanie potrzeb młodzieży z projektami realizowanymi przez instytucje i polityków w Unii Europejskiej.

[ TEMATY ]

młodzi

Unia Europejska

Banaszkiewicz Mateusz

W „European Youth Event” (EYE) uczestniczą też politycy unijni, przedstawiciele świata gospodarczego i europejskich organizacji młodzieżowych. Wspólnie będą oni dyskutowali o wydajnej, bezpiecznej i przyjaznej środowisku energetyce, zrównoważonym stylu życia i o tym, jak kształtować lepszy systemu gospodarczy. Planowane są debaty, warsztaty, gry zespołowe. Odbędą się też spotkania w pięciu kręgach tematycznych: bezrobocie wśród młodzieży, przyszłość Unii Europejskiej, rewolucja internetowa, zrównoważony rozwój i wartości europejskie.

W ramach spotkań z ministrami z Austrii i Portugalii młodzi ludzie zapoznają się z systemem gwarancji zatrudnienia dla młodzieży – nową inicjatywą europejską, dzięki której wszyscy poniżej 25. roku życia winni otrzymać dobrej jakości ofertę zatrudnienia, przyuczenia do zawodu, stażu lub dalszego kształcenia w ciągu 4 miesięcy od ukończenia nauki.

Spotkanie w Strasburgu poprzedziła ankieta przeprowadzona na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Na temat przyszłości naszego kontynentu wypowiedziało się w niej 13 tysięcy młodych ludzi ze wszystkich 28 krajów członkowskich UE. Z ankiety wynika, że 57 proc. młodych Europejczyków jest dotkniętych kryzysem i czują się oni marginalizowani w życiu społecznym i gospodarczym. Wyniki tych badań stanowią podstawę do dyskusji w czasie obecnego EYE 2014. W lipcu z rezultatami tego spotkania zapoznają się nowo wybrani europosłowie.

Reklama

Wprawdzie większość (ok. 55 proc.) młodych Europejczyków uważa, że szkolnictwo zawodowe, ogólne i wyższe w ich kraju jest dobrze ukierunkowane na obecny rynek pracy, to jednak jedna czwarta z nich twierdzi, że ze względu na trwający kryzys czuje się zmuszona do studiowania i pracy za granicą. Zdaniem 44 procent młodych respondentów udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego stanowi najlepszą możliwość uczestnictwa w życiu publicznym. Ponadto znaczna część młodzieży europejskiej swoim zachowaniem na co dzień wspiera utrzymanie środowiska naturalnego i walkę z ociepleniem klimatu.

Do dyskusji może się włączyć każdy, używając hasztaga: #EYE2014.

2014-05-09 17:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór Camerona

Niedziela Ogólnopolska 30/2016, str. 29

[ TEMATY ]

polityka

Unia Europejska

wikipedia.org

Theresa May w referendalnej kampanii podobnie jak Cameron opowiedziała się za pozostaniem w strukturach Unii.

Cameron odchodzi. Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział swoją dymisję zaraz po ogłoszeniu wyniku referendum w sprawie wyjścia jego kraju z Unii Europejskiej. Gdy Torysi wyłonili nową kandydatkę, uczynił to niezwłocznie. Z formalnego punktu widzenia Cameron poniósł ogromną, spektakularną polityczną porażkę. Od początku był gorącym zwolennikiem pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Od wielu lat naciskany przez społeczeństwo oraz polityków nie tylko własnej partii zapowiedział zorganizowanie referendum i do niego doprowadził. W kampanii zdecydowanie nawoływał, aby obywatele zagłosowali za pozostaniem – „remain” – w Unii. Większość była odmiennego zdania. Cameron podał się więc do dymisji, ale, co ważniejsze, uszanował wolę narodu. Nie dał się skusić podszeptom, aby organizować kolejne referendum, przewlekać wyjście, kluczyć czy manewrować. Stwierdził, że taki plebiscyt organizuje się raz na pokolenie i sprawa jest zamknięta. Jego następczyni – Theresa May w referendalnej kampanii podobnie jak Cameron opowiedziała się za pozostaniem w strukturach Unii, ale teraz twierdzi, że nie czas na ponowne dyskusje, i zapowiada, że zamierza przekuć Brexit w sukces.

CZYTAJ DALEJ

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała Legana

2022-06-30 07:01

[ TEMATY ]

o. Michał Legan

#świadectwo

SalveTV

Duchowny, zakonnik, mężczyzna. Ojciec Michał Legan OSPPE – paulin i rzecznik prasowy Jasnej Góry. Na 40. urodziny wymarzył sobie wyjazd i wejście na Kilimandżaro. Chciał coś sobie udowodnić, ale też spotkać tam Pana Boga, który, jak się okazało, miał dla niego zupełnie inne plany. Przygotowując się do realizacji wyznaczonego zadania, ojciec Michał znalazł się w centrum wydarzeń z 22 sierpnia 2019 roku na Giewoncie. Podczas tragicznej burzy zginęły 4 osoby, a ponad 150 zostało rannych.

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: Czasami, żeby się ocknąć, potrzebujemy błyskawicy, takiego grzmotu. Ale uwaga: nie tylko tego wewnętrznego. Bywa i tak, że potrzebujemy tego zewnętrznego. Ojciec Michał Legan, paulin samej Jasnej Góry. Kiedy obchodzisz urodziny?

CZYTAJ DALEJ

Perła Lublina. Archikatedra

2022-07-02 18:33

Archidiecezja Lubelska

Dwa lata temu pandemia zatrzymała nas w domach, wpłynęła także na zmianę wakacyjnych planów. Egzotyczne podróże zastąpiły spotkania z rodzimą przyrodą i bliską sercu historią. Dostrzegliśmy wiele skarbów, mijanych w codziennym pośpiechu. W naszym wakacyjnym cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie” zapraszaliśmy Czytelników do odwiedzenia Lublina, Kozłówki, Puław, Chełma, Lubartowa… Lista miejsc wartych poznania jest bardzo długa, zatem kontynuujemy naszą wędrówkę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję