Reklama

Niedziela Częstochowska

„Niedziela Częstochowska” z lat 1993-2006 dostępna on-line

Wydania edycji diecezjalnej „Niedzieli Częstochowskiej” z lat 1993-2006 zostały udostępnione w formie cyfrowej. A to wszystko w ramach projektu „Niedziela Nowego Tysiąclecia Online”, którego celem jest udostępnienie w formie cyfrowej wszystkich zbiorów Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wydawanych od 1926 r.

[ TEMATY ]

digitalizacja

niedziela częstochowska

GK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydania Niedzieli są dostępne w wersji elektronicznej na stronie: niedzielaonline.pl

W pierwszym etapie projektu zdigitalizowano 12 lat, od 1981 do 1992 r., wydanie ogólnopolskie tygodnika. Obecny etap projektu obejmuje digitalizację prawie 25 000 stron z lat 1993-2006 i jego realizacja zakończy się w 2023 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach tego samego projektu zdigitalizowano edycję częstochowską tygodnika z lat 1993-2006. Zasoby tygodnika zostały udostępnione w konsekwencji jego digitalizacji dzięki współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został dofinansowany w ramach programu rządowego:„Kultura cyfrowa ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

Osoby będące beneficjentami tego projektu, a więc przedstawiciele nauki, historycy, dziennikarze, studenci oraz wszystkie osoby zainteresowane będą mogły skorzystać z zdigitalizowanych zasobów za darmo.

„Tygodnik Katolicki „Niedziela” w swojej misji zawsze pełnił rolę pisma, poświęconego tematyce społeczno-religijnej. Z tego powodu zgromadzone materiały stanowią szeroki kontekst historyczno – polityczny” – podkreślają realizatorzy projektu.

Podziel się cytatem

Reklama

Materiały publikowane w tygodniku stanowią ciekawe źródło do badań prowadzonych przez m.in.: historyków, socjologów, teologów i osób zajmujących się komunikacją społeczną. „Liczne środowisko dziennikarzy, publicystów, naukowców, osób ważnych w życiu publicznym związanych z tygodnikiem przyczyniło się do tego, iż materiały zgromadzone mają wysoką wartość historyczną, społeczną, naukową. Stanowią one odzwierciedlenie blisko 100 - letniej historii Polski i Kościoła. Do tej pory zasoby z racji ich ilości i trudnej dostępności nie mogły być optymalnie wykorzystane” – zaznaczają realizatorzy projektu.

Reklama

Pierwsza odsłona „Niedzieli Częstochowskiej” ukazała się w październiku 1991 r. i była czymś w rodzaju miesięcznika dla Kościoła częstochowskiego. Pierwszy numer stanowiący obecną edycję częstochowską został wydrukowany z datą 30 maja 1993 r. „Otwieramy serca i uszy na głos Niedzieli Częstochowskiej” – napisał w liście do diecezjan abp Stanisław Nowak.

„Niedziela Częstochowska” ma swoje korzenie historyczne w 1930 r. Już przed II wojną światową, gdy pasterzem diecezji częstochowskiej był bp Teodor Kubina, wydawano w 1930 r. podobny dodatek pt. Częstochowskie Wiadomości Parafialne. Jego redakcja już wtedy pisała: „(...) wydajemy ten pierwszy numer Częstochowskich Wiadomości Parafialnych w tym głębokim przekonaniu, że ułatwią one uzupełnienie pracy duszpasterskiej duchowieństwa pracą czynnych katolików, że przyczynią się do pogłębienia świadomości religijnej, że przypomną katolikom obowiązek prowadzenia życia czynnego, dotrą tam, gdzie nie dochodzi żywe słowo, przyczyniając się tym sposobem do rozwoju miłości, sprawiedliwości i prawdy, ugruntowania cnoty i świętości, do odbudowy potężnego Królestwa Chrystusowego na ziemi”. Ukazało się wtedy zaledwie kilkanaście numerów tych Wiadomości.

Kolejne lata "Niedzieli Częstochowskiej", zwłaszcza od 2001 r., to zmiany i rozwój edycji. Niedziela Częstochowska ma stronę internetową: czestochowa.niedziela.pl. Jest także obecna na Facebooku (Niedziela Częstochowska) i Twitterze (@NiedzielaCZ).

2023-08-09 11:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Jerzy żyje wśród nas

Od kilku dni zdigitalizowane zasoby archiwum Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki, mieszczącego się w dawnym mieszkaniu kapelana „Solidarności”, zawierające kilkadziesiąt tysięcy dokumentów, gromadzonych głównie w związku z jego procesem beatyfikacyjnym, są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. W zbiorach znajdziemy bezcenne rękopisy autorstwa ks. Jerzego, jego zdjęcia, nagrywane w latach 80-tych filmy, kasety, na których zarejestrowano wszystkie Msze za Ojczyznę z udziałem Męczennika.

Ponad 80 tys. stron dokumentów, w tym zdjęcia, filmy i nagrania dźwiękowe zostało zdigitalizowanych i profesjonalnie opisanych. Stworzono wirtualne muzeum, poświęcone bł. ks. Jerzemu. – Wartość historyczna tego archiwum jest ogromna. Zgromadzone tu dokumenty w bardzo szerokim rozumieniu – zarówno akta pisane, materiały dźwiękowe, filmy - dotyczą nie tylko bezpośrednio Męczennika, ale stanowią także zapis dużego fragmentu historii Polski lat 1980-1990 i dużego fragmentu życia Kościoła, zwłaszcza warszawskiego. Dzięki tym materiałom mamy wiedzę o tym, jak żyła Polska i Kościół przez te 35 lat – powiedział prof. Paweł Skibiński z UW, który był głównym konsultantem projektu digitalizacji Ośrodka Dokumentacji. W jego ocenie żoliborskie archiwum, dzięki niezwykle starannej dokumentacji wszystkiego, co działo się przy grobie ks. Jerzego, jest ewenementem nie tylko w skali Polski, ale także Europy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Tylko prawdziwa miłość umie strzec życia – ogólnopolskie spotkanie dyrektorów szkół katolickich

2024-02-29 16:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szkoły katolickie

BPJG

Szkoły katolickie w obliczu aktualnych zagrożeń bioetycznych w Polsce, jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie, wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego - to m.in. tematy dwudniowej Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich. Konferencja odbyła się na Jasnej Górze i przebiegała pod hasłem: „Szkoła Katolicka w służbie kultury życia”. Wiosenne spotkanie jest jednym z trzech tego typu odbywających się na Jasnej Górze. Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski.

Siostra Patrycja Garbacka, kierownik Biura Rady Szkół Katolickich, podkreśliła, że temat obecnej konferencji zrodził się jako pewna reakcja, na to co obserwujemy w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym, stąd podejmowane zagadnienia odnosiły się do kultury życia. Ochrona życia, służba życiu, to jest jedno z zadań szkoły katolickiej, niezmienne bez względu na czasy, sytuację zewnętrzną i wewnętrzną. - To wychowywanie musi się odbywać w środowisku prawdy. Życie w prawdzie jest istotne dla człowieka, bo dopiero na bazie prawdy kształtuje się w człowieku szacunek do życia, a relacje międzyosobowe są prawidłowo nawiązywane - powiedziała s. Garbacka.

CZYTAJ DALEJ

Lubelscy terytorialsi uczcili „Żołnierzy Wyklętych”

2024-03-02 15:32

2LBOT

Dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która nosi imię majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – oficera AK i niezłomnego bohatera walk o niepodległą Ojczyznę, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", to szczególnie ważna data.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję