Reklama

Świat

Patriarcha Bartłomiej I: spotkanie z papieżem powinno umocnić wzajemne stosunki

Honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I pragnie, aby zbliżające się spotkanie z papieżem Franciszkiem w Ziemi Świętej „pogłębiło siostrzane stosunki między obu Kościołami”. Podkreślił jednocześnie swoją wiarę w wartość osobistego spotkania.

[ TEMATY ]

prawosławie

Franciszek w Ziemi Świętej

pl.wikipedia.org

Podczas rozmów w sekretariacie Niemieckiej Konferencji Biskupiej w Bonn patriarcha zaapelował też o współpracę i wzajemną pomoc Kościołów katolickiego i prawosławnego oraz o modlitwę i wsparcie moralne ze strony wiernych. Bartłomiej przebywa z oficjalną wizytą w Niemczech od 10 maja.

Podczas pobytu w Jerozolimie papież i patriarcha mają podpisać wspólną deklarację, podobnie jak to uczynili przed 50 laty ich poprzednicy: Paweł VI i Atenagoras. „Obaj pragniemy rozwijać stosunki między naszymi Kościołami i kontynuować dzieło naszych poprzedników” – zadeklarował duchowy zwierzchnik światowego prawosławia.

Ponadto podczas nabożeństwa ekumenicznego w kaplicy sekretariatu episkopatu Niemiec w Bonn powtórzył swe przekonanie, iż Turcja powinna zostać przyjęta do Unii Europejskiej, gdyż oznaczałoby to wzajemne wzbogacenie. Dodał, że wprawdzie Europa opiera się na korzeniach chrześcijańskich, ale wartości te są tak powszechne i ponadczasowe, że mogłyby być przyjęte również w kraju niechrześcijańskim, takim jak Turcja.

Reklama

Zwracając się do Kościoła ewangelickiego patriarcha życzył, aby przypadające w 2017 r. 500-lecie Reformacji było okazją nie tylko do świętowania, ale też samokrytyki. Chrześcijanie bowiem powinni się zastanowić, dlaczego Kościoły są podzielone – zauważył Bartłomiej.

W kazaniu podczas nabożeństwa ekumenicznego przypomniał ponadto o chrześcijańskich korzeniach naszego kontynentu i zaapelował, aby w dalszym ciągu dążyć do jedności europejskiej. Zdaniem mówcy „Europa ma dwie możliwości: albo będzie chrześcijańska, albo przestanie istnieć”. Patriarcha zwrócił też uwagę, że w świecie, który „na skutek nękających go konfliktów wojennych i morderczych planów nie może odnaleźć pokoju”, szczególnego znaczenia nabiera obecność i świadectwo chrześcijan”.

W ramach swej kilkudniowej wizyty w Niemczech Bartłomiej odwiedził 14 maja przed południem siedzibę podlegającej Konstantynopolowi prawosławnej metropolii Niemiec i egzarchatu Europy Środkowej – katedrę metropolitalną Trójcy Świętej (Hagia Trias) w Bonn. Okazją było obchodzone od ubiegłego roku 50-lecie istnienia tej jednostki kościelnej (powstała 5 lutego 1963). Gość ze Stambułu podkreślił, że miejscowa wspólnota, licząca obecnie pół miliona wiernych, skupionych wokół ok. 60 świątyń, jest „wzorem i przykładem do naśladowania”.

Dziś po południu patriarcha spotka się z przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lambertem, prezydentem Joachimem Gauckiem i kanclerz Angelą Merkel.

2014-05-14 16:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież modlił się w Wieczerniku o dar zesłania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

Franciszek w Ziemi Świętej

BOŻENA SZTAJNER

"Niech zstąpi Duch Twój, o Panie i odnowi oblicze ziemi" - modlił się Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej w Wieczerniku z ordynariuszami katolickimi Ziemi Świętej. Władze izraelskie wyjątkowo wyraziły zgodę, by papież mógł ją odprawić w miejscu, gdzie Pan Jezus ustanowił Eucharystię i gdzie na zgromadzonych wraz z Maryją apostołów zstąpił Duch Święty. Ze względu na szczupłość miejsca miała ona charakter bardzo kameralny.

Oto tekst papieskiej homilii w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Poznań/ Rozprawa apelacyjna od wyroku ws. Marka M. oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2022-12-08 07:19

[ TEMATY ]

sąd

Adobe.Stock.pl

W czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu ma rozpoznać apelację prokuratury od wyroku w sprawie Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. W czerwcu tego roku sąd rejonowy uniewinnił mężczyznę.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która skierowała do sądu apelację w tej sprawie, domaga się uchylenia wyroku wydanego przez sąd rejonowy oraz przekazania sprawy sądowi do ponownego rozpoznania.

CZYTAJ DALEJ

Jestem - Pamiętam - Czuwam - dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego

2022-12-08 18:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

BPJG

Dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego. Modlitwa ta gromadzi rzesze Polaków w kraju i zagranicą, również dzięki transmisjom radiowym, telewizyjnym i internetowym.

Przed 69. laty, 8 grudnia 1953 r., w Kaplicy Matki Bożej kilka osób pod przewodnictwem ówczesnego przeora Jasnej Góry - ojca Jerzego Tomzińskiego, modliło się o uwolnienie internowanego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Ojczyznę. Później Prymas stał się wielkim propagatorem tej modlitwy, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966, przygotowującej do Millenium Chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję