Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Nasza wiara nie jest pustym wypełnianiem prawa

Rozważania do Ewangelii Łk 6, 6-11.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek, 11 września

• Kol 1, 24 – 2, 3 • Ps 62(61), 6-7.9 • Łk 6, 6-11

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W szabat Jezus wszedł do synagogi i nauczał. A był tam człowiek, który miał uschłą prawą rękę. Uczeni zaś w Piśmie i faryzeusze śledzili Go, czy w szabat uzdrawia, żeby znaleźć powód do oskarżenia Go. On wszakże znał ich myśli i rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podnieś się i stań na środku». Podniósł się i stanął. Wtedy Jezus rzekł do nich: «Pytam was: Czy wolno w szabat dobrze czynić, czy wolno źle czynić? Życie ocalić czy zniszczyć?». I spojrzawszy wokoło po wszystkich, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę». Uczynił o i jego ręka stała się znów zdrowa. Oni zaś wpadli w szał i naradzali się między sobą, co by uczynić Jezusowi.

Dzisiaj widzimy kolejne z uzdrowień, których Jezus dokonał publicznie, przed innymi. Z każdym uzdrowieniem dawał chorym nową szansę na lepsze i inne życie. Nie byłoby problemu, gdyby Jezus nie zrobił tego w szabat, kiedy zostało to zakazane przez prawo żydowskie. Jezus o tym wiedział. Świadomy tego, że faryzeusze i uczeni w Piśmie śledzą Go na każdym kroku, chciał tym uzdrowieniem człowieka z uschłą ręką nie tylko uwolnić go od choroby, ale też przez to nauczać zgromadzony lud. Problemem faryzeuszy i uczonych w Piśmie było to, że prawo było dla nich ważniejsze od człowieka, a nawet od Boga. Jezus chce ich nawrócić na właściwą drogę i przywrócić Boga i bliźniego na właściwe miejsce. My także możemy ulec pokusie działania wedle Bożych zasad dla samego wypełniania litery prawa i oddzielenia tego od Boga i bliźnich, jednakże sam Jezus wielokrotnie pokazywał, że prawo traci wtedy na znaczeniu i jego przestrzeganie staje się celem samym w sobie. Ważne jest, aby podkreślić, że nasza wiara nie jest pustym wypełnianiem prawa, ale jest ona relacją z żywą osobą. Jest relacją z Bogiem. Prawo służy nam pomocą do pogłębiania tej relacji i wzrastania w miłości do Boga i drugiego człowieka.

Reklama

S.H.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-08-10 11:50

Ocena: +34 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy dziękuję Bogu za wszystko, czego doświadczam?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 13, 16-20.

Czwartek, 4 maja. Św. Floriana, męczennika, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Katarzyny Olubińskiej: Czuję wielką opiekę Maryi

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 68-70

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum prywatne

Katarzyna Olubińska-Godlewska

Katarzyna Olubińska-Godlewska

Katarzyna Olubińska-Godlewska – dziennikarka i autorka – w rozmowie z Angeliką Kawecką opowiada o swojej relacji z Matką Bożą i byciu mamą.

Skąd u Pani taka głęboka więź z Matką Bożą? Jak się ona zaczęła?

CZYTAJ DALEJ

Czy Nowy Adam ma płeć? - rozmowa z kard. Grzegorzem Rysiem

2024-06-14 10:22

[ TEMATY ]

kobiecość

męskość

Kard. Grzegorz Ryś

ideały

Episkopat News/ flickr.com

Kościół jest celem krytyki ze strony ruchów społecznych, aktywistów genderowych i polityków, bo postawiono mu zarzut bycia okrutnym patriarchatem - systemem męskiej dominacji opartej na przemocy wobec ludzi słabszych i odmiennych. Kto jest tu wzorem dla mężczyzn? Czy Maryja ma komplementarny męski ideał czy on wymaga dziś odkrycia? Rozmawia to tym Małgorzata Bilska z kard. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim oraz historykiem Kościoła.

Małgorzata Bilska: Coraz głośniej debatuje się publicznie o zagubieniu mężczyzn. Jest ono owocem programowej krytyki patriarchatu (system męskiej władzy) i zachowań mężczyzn (typ „macho”, dominator stosujący przemoc) przez ruch gender. Od dekad ma on wspólny cel - obalić patriarchat bez rozlewu krwi, metodą soft power; zastąpić go płynnie pozornie neutralną, de facto neopogańską „kulturą kobiecą”... Stolica Apostolska od Soboru Watykańskiego II uznaje równość płci za „znak czasu”. Potępia dyskryminację kobiet, panowanie mężczyzn interpretuje jako skutek grzechu w raju. Nie idzie jednak za tym refleksja nad katolickim wzorcem męskości, nad ideałem z Ewangelii! Kto jest komplementarny do Maryi? Jaka jest męska natura? Kobieta jest przecież od lat opisywana od A do Z! Chcąc sprawdzić stan świadomości, spytałam o to kilkunastu katolików (kilku świeckich, kilku księży, kilku biskupów). No i wiem, że nic nie wiem... Świeccy w większości wskazali na Jezusa, księża na Józefa. Jak jest?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję