Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

"W Jej ramionach znajdziesz spokój i uchronisz się od zła..."

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Piątek, 15 września. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, wsp. obow.

• Hbr 5, 7-9 • Ps 31, 2-3b.3c-4.5-6.15-16.20 • J 19, 25-27

Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

«Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie (J 19, 26b-27). Stała Matka Boleściwa, obok krzyża ledwo żywa, gdy na krzyżu wisiał Syn. Duszę Jej, co łez nie mieści, pełną smutku i boleści, przeszedł miecz dla naszych win – śpiewamy w XIII-wiecznym hymnie Stabat Mater Dolorosa. Czym jest ból serca matki? Każda z matek, która tego bólu doświadczyła, to czuje. Rozumie to osoba, której serce zostało na wskroś przeszyte mieczem boleści i cierpienia. Czym jest 15 września, gdy wspominamy Matkę Bożą Bolesną, a Słowo Ewangelii przypomina nam, że Maryja jest naszą Matką? Myślę, że jest dniem przyjęcia do jej łona szczególnie tych zbolałych, aby na nowo mogła ich zrodzić do życia wiarą. Kiedyś pewna osoba opowiadała mi, że odejście jej taty, 15 września, w święto Matki Bożej Bolesnej, przyniosło jej ufność i pokój, że właśnie Matka Boża Bolesna do swego matczynego serca przytuliła tatę i poprowadzi do swojego Syna, Jezusa Chrystusa, w niebie. Ten dzień i Matka Boża Boleściwa obudziła w tej osobie pragnienie, by miłość i tęsknotę za tatą ofiarować w służbie Bogu i bliźniemu, jako dar wdzięczności Bogu za świadectwo dobrego życia taty. Zapragnęła dalej nieść wiarę, miłość i nadzieję do ludzi, w których woła Krew Chrystusa, do cierpiących na duchu, psychicznie, społecznie. I to faktycznie uczyniła. Spójrzmy dzisiaj szczególnie na cierpienie tego, kto współdzieli cierpienie z ukochaną osobą. Zobaczmy tego, kto cierpi z powodu błądzenia ukochanej osoby i obawy o zbawienie jej duszy. Dostrzeżmy i pomóżmy temu, kto autentycznie cierpi. Święto Matki Bożej Bolesnej to dzień zrodzenia nas do nowej nadziei. Dzień, który przypomina, że we wrażliwym sercu Maryi znajdę na pewno czułość, troskę i opiekę w każdej chwili życia, gdy zwrócę się do Niej. W Jej ramionach znajdziesz spokój i uchronisz się od zła, bo dla wszystkich swoich dzieci, Ona serce czułe ma. I opieką Cię otoczy, gdy Jej serce oddasz swe... Czy i jakie troski i nadzieje składasz w sercu Matki Bożej? Do czego zaprasza Cię Matka Boża Boleściwa, która bardzo dobrze rozumie Twoją sytuację, Twoje cierpienie, Twoje troski? Czy będąc cierpiącym, podejmiesz jeszcze raz wysiłek, aby w przytuleniu do Matki Bożej Bolesnej jako syn/córka wstać duchowo, psychicznie, społecznie, a może fizycznie, i iść z nią za Chrystusem?

Reklama

M.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-08-10 12:58

Ocena: +30 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdzie jesteś?

Niedziela Ogólnopolska 23/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia.org

Tym pytaniem Bóg zwraca się do Adama po tym, jak zjadł owoc z drzewa poznania dobra i zła. Nie pyta go: „co zrobiłeś?”, ale: „gdzie jesteś?”. Grzech diametralnie zmienia nasze położenie w relacji z Bogiem. Przestajemy z Nim być, a Jego obecność napełnia nas strachem i wstydem. Człowiek tak został przez Boga stworzony, że gdy grzeszymy, czujemy się nieswojo w Jego obecności. Adam usłyszał głos Boga i się przestraszył.

CZYTAJ DALEJ

Polanica-Zdrój. Setna rocznica erygowania parafii Wniebowzięcia NMP

2023-10-03 07:45

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Polanica‑Zdrój

jubileusz 100‑lecia

ks. Wojciech Dąbrowski

Marek Zygmunt

Jubileuszową Mszę świętą koncelebrowali byli wikariusze parafii, księża pochodzący z polanickiej parafii oraz zaprzyjaźnieni duchowni

Jubileuszową Mszę świętą koncelebrowali byli wikariusze parafii, księża pochodzący z polanickiej parafii oraz zaprzyjaźnieni duchowni

- Sto lat temu 1 października 1923 roku wszedł w życie akt fundacyjny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy Zdroju. Był on zwieńczeniem starań rozpoczętych w grudniu 1919 roku przez proboszcza parafii w Szalejowie Górnym, której polanicki kościół był wtedy filią – mówił ks. kan. Wojciech Dąbrowski.

Misje Święte i jubileuszowa Eucharystia

CZYTAJ DALEJ

IMGW: październikowy rekord ciepła – w Legnicy 29,2 stopnia Celsjusza

2023-10-03 14:32

[ TEMATY ]

Jesień

Adobe Stock

We wtorek w Legnicy (Dolnośląskie) termometry pokazały 29,2 stopnia Celsjusza. Został pobity rekord temperatury dla października w Polsce z 1966 r. – podał IMGW.

Legnica była we wtorek najcieplejszym miastem w Polsce. Z podanych przez IMGW danych wynika, że o godz. 10:30 temperatura osiągnęła w Legnicy w cieniu 28 stopni Celsjusza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję