Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy jestem gotowy na spotkanie Boga w świątyni?

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 41-52.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Poniedziałek, 18 września. Św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski, święto

• Mdr 4, 7-15 • Ps 148, 1-2.11-13a.13c-14 • Łk 2, 41-52

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał On lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie». Lecz On im odpowiedział: «Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział. Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.

Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? Bycie w domu Ojca – to sens misji Jezusa. Charakter wypowiedzi Jezusa względem Jego Matki przekracza jej myślenie. Maryja chowa w sercu te słowa, dotychczas niezrozumiałe, aby rozważać je. Prezentuje typową postawę człowieka głębokiej wiary. Dzisiaj jest święto św. Stanisława Kostki. Za swoich czasów, stając przed wyborem całkowitego zawierzenia swego życia Bogu w świątyni, nie znalazł zrozumienia u swoich bliskich, przełożonych. Żył krótko i choć umierał nadal w poczuciu niezrozumienia u ludzi, to jednak w poczuciu ufnego oddania Bogu wszystkiego, co posiadał. Bóg, przyjmując dar z życia, przekształca je w nowe, budzące zachwyt. Wymaga jednak, aby najpierw przyjąć Jego wizję człowieka i zweryfikować swoje ludzkie plany i marzenia. Co mnie więzi? Co boję się oddać Jezusowi? Czy jestem gotowy na spotkanie Boga w świątyni?

Reklama

M.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-08-10 13:13

Ocena: +28 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak wygląda Twoje dziękczynienie po przyjęciu Jezusa w Komunii Świętej?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 39-56.

Wtorek, 15 sierpnia. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, uroczystość

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do szerzenia dobra, pokoju i gościnności

2023-09-23 11:16

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

„Bądźcie morzem dobra, aby stawić czoła dzisiejszemu ubóstwu z solidarną harmonią. Bądźcie gościnnym portem, aby wziąć w ramiona tych, którzy szukają lepszej przyszłości. Bądźcie latarnią pokoju, aby poprzez kulturę spotkania rozproszyć mroczne otchłanie przemocy i wojny” – zachęcił 23 września Franciszek uczestników dobiegającego końca w Palais du Pharo, w Marsylii III Spotkania Śródziemnomorskiego.

Ojciec Święty wyraził uznanie dla uczestników tego wydarzenia za ich troskę o ludzkość. Przypomniał długie dzieje Marsylii, mówiącej, że współistnienie ludzi różnych kultur, religii i narodowości jest możliwe. Zaznaczył, że choć nie wolno lekceważyć problemów, to trzeba pamiętać, że „wymiana, która miała miejsce między narodami, uczyniła z Morza Śródziemnego kolebkę cywilizacji, morze pełne skarbów”. Jest ono przestrzenią spotkań, koncentrując wyzwania całego świata i „niesie w sobie globalne powołanie do braterstwa, jedynego sposobu zapobiegania i przezwyciężania konfliktów”.

CZYTAJ DALEJ

Ważne sprawy liturgiczne

2023-09-23 19:08

[ TEMATY ]

gorzów

Diecezjalna Komisja Liturgiczna

ks. Andrzej Hładki

Spotkaniu przewodniczył bp Adrian Put

Spotkaniu przewodniczył bp Adrian Put

23 września w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie obradowała Diecezjalna Komisja Liturgiczna.

Spotkaniu przewodniczył bp Adrian Put. Komisja poruszyła m.in. takie tematy, jak: posługa dziewcząt przy ołtarzu (tzw. ministrantki), wpływ Diecezjalnej Komisji Liturgicznej na przestrzeń liturgiczną w remontowanych, przebudowywanych i odnawianych kościołach i kaplicach naszej diecezji, rola DKL w tworzeniu formularzy dla liturgii w diecezji. Przedstawiono też sprawozdanie ze spotkania liturgistów w Gnieźnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję