Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Mateusz opuszcza urząd skarbowy, źródło dochodu, i idzie za Jezusem

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 9-13.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

wikipedia.org

Powołanie św. Mateusza, Caravaggio

Powołanie św. Mateusza, Caravaggio

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwartek, 21 września. Św. Mateusza Apostoła Ewangelisty, święto

• Ef 4, 1-7.11-13 • Ps 19, 2-3.4-5 • Mt 9, 9-13

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy Jezus wychodził z Kafarnaum, ujrzał człowieka siedzącego w komorze celnej, imieniem Mateusz, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną». On wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to faryzeusze, mówili do Jego uczniów: «Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?» On, usłyszawszy to, rzekł: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».

Reklama

Ku zdumieniu wielu, Jezus zaprasza grzesznika, aby był Jego uczniem. Znamy szczególną wrażliwość Nauczyciela z Nazaretu na odrzuconych z powodu ich słabości, kondycji czy pracy. A dzisiaj, kiedy wspominamy św. Mateusza, przypominamy sobie, jak Pan zaprasza każdego z nas do pójścia za Nim i z Nim. Wspólnoty, zamiast wykluczać celnika jako nieczystego, muszą uznać go za dar Boży dla siebie, ponieważ Jego obecność czyni wspólnotę znakiem zbawienia dla wszystkich! Dziś, gdy Mateusz przedstawia się jako celnik, któremu przebaczono i którego powołano, pomaga nam zrozumieć, co oznacza powołanie apostoła: nie „książęta”, ale grzesznicy, którym przebaczono. Podobnie jak pierwszych czterech powołanych przez Jezusa, celnik Mateusz zostawia wszystko, co ma, i podąża za Jezusem. Ponieważ podążanie za Jezusem wymaga zerwania. Mateusz opuszcza urząd skarbowy, źródło dochodu, i idzie za Jezusem. Kto jest dziś w naszym społeczeństwie marginalizowany i kto wykluczony? Czemu? Jakie wyzwanie stanowią dziś Słowa Jezusa dla mnie?

D.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-08-10 13:52

Ocena: +29 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak często czytam Pismo Święte?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 26-38.

Wtorek, 22 sierpnia. Najświętszej Maryi Panny, Królowej, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje Adwentowe 2023 – Wołek i Osiołek – Odcinek 2

2023-12-07 14:35

[ TEMATY ]

rekolekcje

adwent

Materiał prasowy

Zatrzymujemy się w Greccio razem ze św. Franciszkiem, który z Rzymu wraca do swojego klasztoru w Asyżu. Zatrzymajmy się, ucieszmy Jezusem narodzonym. To w tym momencie możemy na nowo powiedzieć – Jezu, jesteś moim Panem i Zbawicielem.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Zimą liczne zmiany w kursowaniu pociągów na remontowanych liniach kolejowych

2023-12-08 11:09

[ TEMATY ]

pociąg

Monika Jaworska

Kolejarze dbają o bezpieczne podróże.

Kolejarze dbają o bezpieczne podróże.

Remonty linii kolejowych w woj. śląskim będą od nowego rozkładu jazdy wiązały się z licznymi zmianami w kursowaniu pociągów; dotyczą one m.in. odcinków linii Tychy – Katowice – Częstochowa czy Katowice – Bielsko-Biała. Nadal niedostępne będzie połączenie Katowice – Bytom – Tarnowskie Góry.

Chodzi o wprowadzany od niedzieli 10 grudnia br. nowy, przyszłoroczny rozkład jazdy na kolei. Jego kształt wiąże się z prowadzonymi i planowanymi pracami zarządcy kolejowej infrastruktury, spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. O wiążących się z nimi utrudnieniach i innych zmianach poinformował na piątkowym spotkaniu prasowym nowy rzecznik samorządowego przewoźnika Koleje Śląskie Bartłomiej Wnuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję