Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bp Pindel: św. Jan Paweł II zostawił nam marzenie, by dążyć ku cywilizacji miłości i życia

Dążenie do urzeczywistnienie cywilizacji życia to testament, rozpoczęty projekt i marzenie pozostawione przez świętego Jana Pawła II – mówił 15 maja w Oświęcimiu bp Roman Pindel, inaugurując konferencję poświęconą afirmacji życia i rodziny w nauczaniu papieża Polaka. Konferencja „Święty Jan Paweł II - ku cywilizacji życia” w Państwowej Szkole Muzycznej w Oświęcimiu była jednym z wydarzeń związanych z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II w gminach powiatu oświęcimskiego.

[ TEMATY ]

biskup

bp Roman Pindel

PB

Były starosta powiatu oświęcimskiego i jeden z organizatorów konferencji Adam Bilski przypomniał, że Jan Paweł II, w sposób szczególny pamiętał o tym, co zdarzyło się na ziemi oświęcimskiej. Oświęcimski działacz społeczny zaapelował, by być „strażnikami miejsca naznaczonego kataklizmem ludzkości”, ale także miejsca, gdzie dokonało się szczególne zwycięstwo człowieka – św. Maksymiliana, „patrona trudnego stulecia”.

Ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel zauważył, że Jan Paweł II świadomie wybrał podążanie ku cywilizacji życia, starając się zachęcać kolejne kręgi ludzi i środowiska, bez względu na ich wiarę i role społeczne, by przyłączali się do tej przemiany o charakterze cywilizacyjnym.

Reklama

„Sam Jan Paweł II w różny sposób wyrażał swoje zaangażowanie na rzecz owej cywilizacji życia. Ona stała się dominującą w świadomości powszechnej. Na pewno jednak papież ani owej cywilizacji życia w jakiejkolwiek części świata do końca nie zbudował, ani nie zmobilizował i dotarł do wszystkich, którzy mogliby wziąć udział w takiej przemianie. Raczej zostawił nam ukierunkowanie, owe «ku», jako testament, rozpoczęty projekt, czy może marzenie ku cywilizacji miłości i życia” – mówił biskup.

Hierarcha przywoływał słynne słowa świętego papieża wygłoszone. 4 czerwca 1997 roku w Kaliszu podczas pielgrzymki do Polski. Ojciec Święty podkreślił wówczas, że cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej.

Starosta oświęcimski Józef Krawczyk przypominając, że papież Polak jest dla mieszkańców ziemi oświęcimskiej niekwestionowanym autorytetem, podkreślał, że jednocząca się Europa potrzebuje takiego wzoru. „Szczególnie teraz, gdy zaczynają się ujawniać symptomy kryzysu cywilizacji świat Zachodu, w której chrześcijaństwo odegrało ważna rolę także w wymiarze kulturowym” – dodawał samorządowiec.

Reklama

Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów: "Jana Pawła II troska o życie duchowe" - ks. prof. Marek Chmielewski (KUL), „Rodzina – wstęp do cywilizacji miłości” - dr Monika Waluś (UKSW), oraz „Cywilizacja życia, naturalny fundament cywilizacji chrześcijańskiej” - dr Marek Jurek.

W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu. W ramach obchodów dziękczynienia ziemi oświęcimskiej za kanonizację Jana Pawła II 20 maja w kościele św. Maksymilian Kolbego sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego, a następnie w świątyni wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. 24 maja ulicami miasta nad Sołą przejdzie natomiast III Marsz dla Życia i Rodziny, którego głównym mottem będzie dziękczynienie za kanonizację Karola Wojtyły.

2014-05-15 20:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: 75. rocznica śmierci bp. Antoniego Jacka Zimniaka

[ TEMATY ]

biskup

rocznica

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Bp Antoni Jacek Zimniak

Bp Antoni Jacek Zimniak

75 lat temu, 26 stycznia 1943 r. zmarł Antoni Jacek Zimniak, pierwszy ówczesny biskup sufragan (pomocniczy) diecezji częstochowskiej, który był biskupem w latach 1936-43.

Antoni Jacek Zimniak urodził się 3 stycznia 1878 r. we wsi Niekłań Mały w par. Niekłań Wielki niedaleko Końskich. Rodzicami jego byli Jacek i Józefa z Widulińskich. Do szkoły elementarnej uczęszczał w rodzinnej miejscowości, a potem do seminarium nauczycielskiego w Solcu. Z seminarium nauczycielskiego przeniósł się do męskiego progimnazjum w Pińczowie, które ukończył w 1899 r. Przez jeden rok pracował jako nauczyciel w szkole w Kozłowie w pow. Radom. W 1900 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach. Niższe i wyższe święcenia otrzymał z rąk biskupa kieleckiego Tomasza Teofila Kulińskiego - święcenia kapłańskie w dniu 24 września 1905 r.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję