Reklama

Kościół

Łomża: doroczne spotkanie rektorów seminariów duchownych w Polsce

O wezwaniach stojących przed seminariami duchownymi w Polsce rozmawiali rektorzy seminariów diecezjalnych i zakonnych zebrani na swoim dorocznym spotkaniu. Odbywało się ono od 4 do 6 września w gmachu WSD w Łomży.

[ TEMATY ]

kapłan

seminarium

kapłan

rektorzy

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rektorzy dokonali też wyboru nowego przewodniczącego swego gremium. Został ks. dr Jan Frąckowiak, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Temat tegorocznego spotkania rektorów brzmiał: „Między Kościołem realnym a Kościołem medialnym. Aktualne wezwania”. Wsparciem refleksji były też wykłady wygłoszone przez: prof. UŚ dr. hab. Aleksandra Bańkę – „Od kompetencji interpersonalnych do kultury medialnej” oraz prof. UKSW dr hab. Monikę Przybysz – „Kościół w lustrze mediów. Trzy poziomy obecności”.

Podziel się cytatem

Reklama

Zebranie osób odpowiedzialnych za formację alumnów przygotowujących się do kapłaństwa było miejscem wymiany myśli i doświadczeń związanych z wyznaczoną tematyką, ale także odnoszących się do zagadnień aktualnych dla formacji seminaryjnej w Polsce. Wśród tych zagadnień znalazły się m.in. odniesienia do zmniejszonej liczby osób zgłaszających się do seminariów, możliwości współpracy między diecezjami i między seminariami w przygotowaniu i prowadzeniu poszczególnych etapów formacji, konieczność uwzględnienia personalnego spojrzenia na kandydatów obecnie zgłaszających się do seminariów, potrzeba formacji osób zajmujących się formacją seminaryjną.

Reklama

Zebrani na zjeździe dokonali też wyboru nowego przewodniczącego swego gremium, którym został ks. dr Jan Frąckowiak, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

W pracach zebrania uczestniczyło prawie 70 reprezentantów seminariów polskich, diecezjalnych i zakonnych. Wśród uczestników był także abp Wojciech Polak, prymas Polski i przewodniczący komisji duchowieństwa KEP oraz bp kaliski Damian Bryl, członek tej komisji. W pracach uczestniczył również biskup łomżyński Janusz Stepnowski oraz bp pomocniczy Tadeusz Bronakowski.

2023-09-06 18:05

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe władze na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Uniwersytet Papieski

UPJPII

rektorzy

Arch. UPJPII

Ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak Rektor UPJPII

Ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak
Rektor UPJPII

Już za kilka dni rozpocznie się kolejny rok akademicki. Przedstawiamy sylwetki nowych rektorów na UPJPII. Przy okazji, wszystkim pracownikom i studentom krakowskich uczelni, szczególnie UPJPII, życzymy udanego i owocnego roku akademickiego!

Jego Magnificencja

CZYTAJ DALEJ

Sejm nie uchwalił nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji

2024-07-12 13:57

[ TEMATY ]

aborcja

PAP/Piotr Nowak

Sejm odrzucił projekt ustawy o dekryminalizacji i depenalizacji aborcji. Za przyjęciem projektu głosowało 215 posłów, przeciw było 218 posłów, wstrzymało się 2.

W pierwszej kolejności pod głosowanie poddano wniosek o odrzucenie w całości projektu ustawy. Za odrzuceniem głosowało 215 posłów, przeciw było 216, wstrzymało się 2.

CZYTAJ DALEJ

Dziecko jako pionek w brzydkiej grze

2024-07-13 07:00

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Wielkie oburzenie wylało się na Jarosława Kaczyńskiego, bo będąc w Sejmie powiedział do 10-letniej dziewczynki, która przerwała mu wypowiedź na temat nowelizacji prawa aborcyjnego: „To nie są sprawy dla dzieci, tak że, kochana, odejdź”. Dwa miesiące temu, gdy pytanie Donaldowi Tuskowi zadało w Sejmie to samo dziecko, premier zareagował podobnie, pytając „A ty nie w szkole?”. Co prawda te sytuacje są prawie że tożsame, ale prorządowe media jak wiadomo są po to, żeby podobne sytuacje przedstawiać różnie, w zależności od tego co aktualnie się opłaca uśmiechniętej koalicji Donalda Tuska, a co nie.

Jak cynicznie całą sytuację wykorzystują sprzyjające władzy media można zobaczyć na przykładzie kilku haseł z tytułów prasowych z mediów sprzyjających władzy: 1: "Szkodliwe" słowa Kaczyńskiego do 10-latki 2: Spięcie Jarosława Kaczyńskiego z 10-latką. 3: Kaczyński odpędzał od siebie 10-letnią reporterkę. 4: Jarosław Kaczyński zrugał 11-letnią tiktokerkę

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję