W dniach 22-29 sierpnia 2023 roku odbyła się 40. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka z Sulejowa na Jasną Górę. W pielgrzymce wzięło udział 208 osób, z parafii Sulejów, Witów i Włodzimierzów, a także z sąsiednich parafii.
Najmłodszym uczestnikiem była 10 miesięczna Lenka, a najstarszym pielgrzymem Pan Zygmunt, który liczy 83 lata. Pielgrzymi przeszli prawie 200 km w każda stronę, gdyż sulejowscy pielgrzymi jako jedni z nielicznych wracają pieszo do swoich domów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W nocy z 25 na 26 sierpnia o godzinie 1.00 pielgrzymi z Sulejowa oraz goście, którzy przyjechali do Częstochowy, wzięli udział w uroczystej pasterce maryjnej sprawowanej przez proboszcza parafii Św. Floriana ks. kanonika Leszka Drucha i księży przybyłych na tę uroczystość. 27 sierpnia po Mszy Św. o godzinie 5 rano w Bazylice Jasnogórskiej, pielgrzymi sulejowscy wyruszyli do swoich domów, gdzie dotarli 29 sierpnia na godzinę 18.00. Pielgrzymkę zakończyła Msza św. w kościele Św. Floriana.
Kierownikiem i organizatorem pielgrzymki był po raz kolejny Mariusz Stobiecki, który jako jedyny uczestniczył we wszystkich 40 pieszych pielgrzymkach z Sulejowa, natomiast przewodnikiem duchowym pielgrzymki był ks. Paweł Wronkowski, wikariusz parafii w Sulejowie. W posłudze kapłańskiej pomagał ks. Pawłowi, zaprzyjaźniony z Sulejowem i pielgrzymką, ks. Tomasz Rokita z diecezji radomskiej.
Pomimo tego, że była to 40. piesza pielgrzymka, Sulejów jako jedna z najstarszych parafii naszej Archidiecezji pielgrzymował od XVIII wieku, tak jak Warszawa, której pielgrzymka przechodzi przez Sulejów. Niestety w 1960 roku władze PRL zabroniły organizowania pielgrzymki z Sulejowa. Udało się ją reaktywować dopiero w 1984 roku dzięki staraniom bardzo wielu ludzi, lecz przede wszystkim ks. Waldemara Sondki, kierownika dwóch pierwszych pielgrzymek z 1984 i 1985 i przychylności ówczesnego proboszcza sulejowskiego ks. Jana Umińskiego. Ogromny wkład w utrzymanie i rozwój pielgrzymki sulejowskiej miał również wieloletni proboszcz parafii Św. Floriana w Sulejowie ks. Kanonik Zygmunt Czyż.