Reklama

Album beatyfikacyjny Białego Kruka

Pielgrzymka Jana Pawła II do Nieba

Joanna Szczerbińska
Niedziela Ogólnopolska 19/2011, str. 15

Taki pozostanie w naszej pamięci: z pogodnym, ojcowskim uśmiechem i troską w oczach, w rozwianym na wietrze złotym ornacie, z prawą ręką wzniesioną do błogosławieństwa, a lewą wspartą na pastorale z wizerunkiem Ukrzyżowanego. Jeśli dodamy do tego błękit nieba, po którym płyną białe, pierzaste chmury, to otrzymamy metaforę życia bł. Jana Pawła II, które było prawdziwą „pielgrzymką do nieba”.
Opisana fotografia znajduje się na okładce albumu wydanego przez wydawnictwo Biały Kruk z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Zatytułowany on został właśnie „Pielgrzymka do nieba” - jakże trafnie, bowiem odnosi się to zarówno do życia nowego Błogosławionego, jak i do pewnego fenomenu. Otóż wielu z nas, oczekując na wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze, przygotowywało się do tego wydarzenia jak do... kolejnej pielgrzymki Ojca Świętego - tym razem do grona świętych i błogosławionych Kościoła.
Album Białego Kruka, światowego potentata, jeśli chodzi o książki poświęcone osobie Papieża Polaka, wykracza poza samą relację z uroczystości w Rzymie. Pierwsza jego część, zajmująca mniej więcej jedną trzecią książki, poświęcona została bowiem przedstawieniu biegu życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Autorka tekstu - Jolanta Sosnowska (redaktorka m.in. 2-tomowego „Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978 - 2005. Dzień po dniu”) opisuje w nim najważniejsze wydarzenia właśnie pod kątem świętości Karola Wojtyły. Zastrzega od razu, że nie sposób ogarnąć tego tak niezwykle bogatego i wielowymiarowego życia w jednym eseju. Ukazuje nam jednak najważniejsze etapy życia wielkiego Polaka; od najmłodszych lat, wśród rozlicznych ciosów, chorób i cierpień, życie jego zmierzało ku świętości. Autorka podkreśla jego umiłowanie Boga ponad wszystko, które wyrażało się zarówno w zgłębianiu mądrych ksiąg, jak i w długich godzinach spędzanych na pokornych modlitwach.
Ta pierwsza część „Pielgrzymki do nieba”, bogato ilustrowana zdjęciami archiwalnymi Karola Wojtyły oraz wybranymi fotografiami z czasów pontyfikatu, to bardzo potrzebne i wzruszające preludium, znakomicie wprowadzające w to, co nastąpiło w Rzymie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 1 maja roku Pańskiego 2011.
Książka we wszystkim odpowiada wielkości i znaczeniu wydarzenia, które opisuje: duży format, znakomity papier, szlachetna oprawa, fantastyczne fotografie, dynamiczny układ zdjęć i tekstów. - Rzecz jasna, wiąże się to z poniesieniem sporych kosztów - mówi wydawca Leszek Sosnowski - ale sama osoba Ojca Świętego i ranga tej niecodziennej, oczekiwanej przez cały świat beatyfikacji, wydarzenia bezprecedensowego w 1000-letniej historii Polski, wszystko to aż się prosi o stosowną, uroczystą formę. Ta książka ma być pamiątką dla wielu pokoleń - ci, którzy sięgną po nią np. za 100 czy 200 lat, muszą mieć wrażenie niebywałej podniosłości tych chwili, muszą mieć świadomość tego, co my przeżywaliśmy przez te 27 lat niezwykłego pontyfikatu Jana Pawła II i co przeżywaliśmy w tę jakże wzruszającą niedzielę 1 maja. I wydawca, i czytelnicy są po prostu winni taką wspaniałą edycję naszemu Ojcu Świętemu.
Reporterska ekipa Białego Kruka z fotografikiem Adamem Bujakiem na czele przyjechała do Rzymu znacznie wcześniej. W albumie „Pielgrzymka do nieba” znajdziemy więc także ciekawą artystyczną dokumentację ostatnich przygotowań do uroczystości, wydarzeń jej towarzyszących. Oprócz tego są tu unikatowe zdjęcia z przeniesienia zamkniętej trumny ze szczątkami Jana Pawła II najpierw w pobliże grobu św. Piotra, a następnie do wnętrza bazyliki - w sąsiedztwo konfesji św. Piotra, hołd setek tysięcy wiernych, wieczorne czuwanie modlitewne na terenie starożytnego stadionu Circo Massimo, prowadzone przez kard. Agostino Valliniego. Beatyfikacyjny reportaż wzbogacają relacje trzech, jakże ważnych świadków pontyfikatu - kard. Stanisława Dziwisza, byłego rzecznika Stolicy Apostolskiej Joaquina Navarro-Vallsa i uzdrowionej za wstawiennictwem Jana Pawła II zakonnicy Marie Simon-Pierre.
Oczywiście, w naszej pamięci na zawsze pozostanie przede wszystkim Msza św. beatyfikacyjna na Placu św. Piotra, ona jest w książce punktem ciężkości. Ale wiele wzruszeń wywołała także Msza św. dziękczynna (dzień później). Uwagę zwraca również wykonanie utworu „Missa Magna Beatificationis” (Wielka Msza Beatyfikacyjna), skomponowanego przez słynnego polskiego twórcę m.in. muzyki filmowej Michała Lorenca. Miało ono miejsce w przepięknym rzymskim kościele barokowym św. Ignacego Loyoli. Msza św. dziękczynna Episkopatu Polski odprawiona została w Bazylice Matki Bożej Większej w jedno z naszych wielkich świąt narodowych - 3 Maja.
W albumie relację fotograficzną dopełniają nie tylko teksty homilii i przemówień, ale także wypowiedzi pochodzących z różnych środowisk pielgrzymów przybyłych do Rzymu, by oddać hołd Papieżowi Polakowi.
Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazały się wcześniej albumy „Pielgrzymki polskie” oraz „Pielgrzymki światowe”. „Pielgrzymka do nieba” znakomicie wieńczy tę wyjątkową papieską trylogię, skłaniając przede wszystkim do wielkiego dziękczynienia Panu Bogu, ale też do wielkiej wdzięczności dla Jana Pawła II za świadectwo jego życia.

„Pielgrzymka do nieba”, album, wydawnictwo Biały Kruk, zdjęcia Adam Bujak, wstęp Jolanta Sosnowska, 200 str., 24 x 31 cm, papier kredowy 170 g, oprawa twarda, lakierowana, obwoluta.

Prezent dla czytelników „Niedzieli”!

Dla Czytelników „Niedzieli” mamy specjalny rabat 10 proc. przy zakupie 1 egz. albumu „Pielgrzymka do nieba” oraz 15 proc. przy zakupie 2 lub więcej egz. Przy zamówieniu 2 i więcej egzemplarzy koszty wysyłki (12 zł) pokrywa wydawnictwo.
Ale to nie wszystko!
Trzech pierwszych Czytelników, którzy zadzwonią do wydawnictwa Biały Kruk, aby zamówić „Pielgrzymkę do nieba” - każdego dnia (oprócz sobót i niedziel) o godz. 10 - otrzyma dodatkowo gratis płytę DVD „Przyjaciel Boga” - największy film dokumentalny o Papieżu Polaku (142 min). Film ten można również zamówić w cenie 19 zł.
Zamówienia można składać pod numerami tel.: (12) 260-32-90, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 260-32-40. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub handlowy@bialykruk.pl.

Reklama

Zmiany proboszczów w archidiecezji warszawskiej

2019-06-17 17:17

Artur Stelmasiak

Jedenaście parafii w archidiecezji warszawskiej 30 czerwca powita swoich nowych proboszczów. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podziękował także zasłużonym kapłanom, którzy przechodzą na emeryturę.

Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza, złożyli przysięgę proboszczowską i wyznanie wiary w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz dziękując proboszczom przechodzącym na emeryturę po wielu latach pracy w duszpasterstwie podkreślił jednocześnie, że „kapłaństwo nie zna pojęcia emerytura, bo księdzem się jest, nawet jeżeli nie jest się już proboszczem”. Podkreślił, że kapłan do ostatnich dni będzie sprawował sakramenty, odprawiał Mszę św., modlił się i spowiadał.

Księża proboszczowie, którzy w 2019 r. odchodzą na emeryturę

1. Ks. prałat Eugeniusz Dziedzic, dotychczasowy proboszcz parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

2. Ks. prałat Jan Kozub, dotychczasowy proboszcz parafii MB Królowej Polski w Cząstkowie, w dekanacie kampinoskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.

3. Ks. prałat Wojciech Łagowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

4. Ks. prałat Władysław Michalczyk, dotychczasowy proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Tarczynie, w dekanacie tarczyńskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

5. Ks. prałat Franciszek Ordak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

Artur Stelmasiak

Nominacje na urząd proboszcza

1. Ks. Adam Bednarek, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany proboszczem parafii MB Królowej Polski w Cząstkowie, w dekanacie kampinowskim.

2. Ks. Dariusz Gal, dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dekanacie mogielnickim, mianowany proboszczem parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim.

3. Ks. Andrzej Juńczyk, dotychczasowy proboszcz parafii św. Wojciecha BM i św. Marcina w Lewiczynie, w dekanacie grójeckim, mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja Biskupa w Tarczynie, w dekanacie tarczyńskim.

4. Ks. Ronald Kasowski, dotychczasowy prefekt w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

5. Ks. Tomasz Kądzik, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jozafata w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dekanacie mogielnickim.

6. Ks. Jarosław Kuśmierczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Klemensa PM w Nadarzynie, w dekanacie raszyńskim, mianowany z dniem 1 września 2019 r. proboszczem parafii św. Jana Pawła II w Ruścu, w dekanacie raszyńskim.

7. Ks. Sławomir Paszowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi, w dekanacie wareckim, mianowany proboszczem parafii św. Wojciecha BM i św. Marcina w Lewiczynie, w dekanacie grójeckim.

8. Ks. Wojciech Piórko, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, w dekanacie wareckim, mianowany proboszcz parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi, w dekanacie wareckim.

9. Ks. Marek Przybylski, dotychczasowy dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, diecezjalny wizytator nauczania religii, mianowany proboszczem parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim

10. Ks. Zbigniew Stefaniak, dotychczasowy kapelan w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim.

11. Ks. Zbigniew Suchecki, dotychczasowy proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim, mianowany proboszczem parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prymas Polski: tylko życie połamane jak chleb ma ostatecznie sens

2019-06-20 12:17

bgk / Inowrocław (KAI)

„Idąc dziś razem ulicami miast chcemy ukazywać wszystkim Boże Ciało za nas i za wszystkich wydane. Chcemy głosić, że tylko życie poświęcone i ofiarowane drugim, jak chleb połamane i darowane, ma ostatecznie i jedynie sens” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

davideucaristia/pixabay.com

Metropolita gnieźnieński przewodniczył obchodom Bożego Ciała w Inowrocławiu. Wraz z kapłanami odprawił przed południem Mszę św. w kościele pw. Zwiastowania NMP, a następnie poprowadził procesję eucharystyczną ulicami miasta do czterech ołtarzy.

„Kościół wyszedł z Wieczernika z chlebem połamanym w dłoniach. I dziś niesiemy ten chleb ulicami naszego miasta. I czynimy to, jak podpowiada nam papież Franciszek, gestem Jego upamiętnienia; gestem dla nakarmienia dzisiejszych tłumów; gestem dzielenia naszej wiary i naszego życia na znak miłości Chrystusa. Oto Bóg do nas wychodzi” – mówił w homilii abp Polak zwracając uwagę, że nie jest to przyjście w oszałamiającej potędze i majestacie, ale właśnie w znaku łamanego chleba.

„To On sam jest połamanym chlebem. On jest chlebem wydanym za zbawienie człowieka i świata. Tak kruchy i bezbronny, ale przez to właśnie tak mocny i tak potężny, nasz Bóg, Pan i Zbawiciel” – podkreślił Prymas.

Wskazał też, że i my wezwani jesteśmy do tego, aby stawać się chlebem łamanym dla naszych sióstr i braci. W Eucharystii jesteśmy umocnieni, by dosłownie wydawać siebie bez lęku naszym siostrom i braciom, bo komunia jednocząc nas z Chrystusem, wyrywając z naszego egoizmu, otwiera nas i jednoczy ze wszystkimi, którzy są jedno z Nim.

„W imię tej właśnie komunii z Jezusem pragniemy dziś, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w Boże Ciało, i tym razem iść ulicami naszego miasta” – wskazał Prymas.

„Idąc, chcemy ukazywać wszystkim Boże Ciało za nas i za wszystkich wydane. Idąc, chcemy przypominać, że zbawieni jesteśmy Krwią Chrystusa, za nas i za wszystkich wylaną”.

„Idąc, chcemy głosić, że tylko życie oddane, poświęcone, ofiarowane, jak chleb wprost połamane i darowane drugim, ma ostatecznie i jedynie sens. Chcemy więc wszyscy odnaleźć się dziś w tym łamanym chlebie. On nam pozwoli zwyciężyć strach i lęk. On nam pomoże przekroczyć pokusę konformizmu i samozadowolenia” – mówił abp Polak wskazując na koniec, że niosąc ten chleb w naszych kruchych rękach trzeba nam zawsze „powracać do ołtarza”.

„Trzeba nam wychodzić i tutaj powracać. Trzeba iść i wracać, by czerpać u źródła. Tu jest bowiem chleb, który zaspokaja nasze największe oczekiwania i karmi nasze najpiękniejsze marzenia” – powiedział na koniec Prymas Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem