Reklama

III Ogólnopolski Tydzień Biblijny, 8-15 maja 2011

„Mów, o Panie, Twój Kościół Cię słucha!”

Ks. Antoni Tatara
Niedziela Ogólnopolska 19/2011, str. 26

Takie hasło przyświeca trzeciemu Tygodniowi Biblijnemu przeżywanemu w całej Polsce w dniach 8-15 maja br. Tydzień organizuje Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, którego przewodniczącym jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk

Hasło Tygodnia Biblijnego zaczerpnięto z papieskiej posynodalnej adhortacji apostolskiej „Verbum Domini”, która ukazała się w zeszłym roku. Jej treść organicznie nawiązuje do prac synodu biskupów zwołanego w Watykanie w dniach 5-26 października 2008 r. Hierarchowie debatowali wtedy nt.: „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”.
Benedykt XVI pragnie za pomocą „Verbum Domini” (nr 1) „dać pewne podstawowe wytyczne do odkrywania na nowo w życiu Kościoła słowa Bożego, będącego źródłem nieustannej odnowy, wyrażając równocześnie życzenie, by stawało się ono coraz bardziej sercem wszelkiej działalności kościelnej”. Słowo Boże ma mieć zatem centralne miejsce w życiu Kościoła. Duszpasterstwo zaś biblijne nie ma być wyłącznie jedną z form duszpasterstwa, ale ma być postrzegane jako biblijna animacja całego duszpasterstwa (por. nr 73 „Verbum Domini”).

Cele Dzieła Biblijnego

Celem Dzieła Biblijnego (DB) jest pogłębianie rozumienia Objawienia Bożego zgodnie z nauką Kościoła oraz formacja do duchowości i kultury biblijnej. Akcje prowadzone przez DB mają właśnie na celu biblijne animowanie naszego duszpasterstwa. Pomagają w promocji Biblii jako świętego tekstu, który rozbudza wiarę w osobowego i kochającego Boga. Pismo Święte ma się zatem stawać swoistym źródłem inspiracji do odkrywania Stwórcy w naszym konkretnym życiu. Ewangelie zaś mają stać się jakby podręcznikami inicjacji chrześcijańskiej.
W świecie, gdzie powszechnie panuje ethos jednostki, biblijne teksty miałyby być podstawą odbudowania ethosu wspólnoty, czyli - innymi słowy - Biblia ma stać się tekstem, który tworzyłby wspólnotę. Ponadto Pismo Święte - jako tekst kulturotwórczy - może przyczynić się do otwarcia się na inne wyznania chrześcijańskie i służyć wielkiemu dziełu dialogu pomiędzy podzielonymi wspólnotami ochrzczonych.
Konkretnie DB organizuje m.in.: konferencje, zebrania, warsztaty, sympozja, wystawy, konkursy i olimpiady biblijne. Prowadzi też np. działalność szkoleniową w zakresie języków biblijnych i innych nauk biblijnych oraz działalność wydawniczą.

Reklama

Inicjatywy

Na III Tydzień Biblijny duszpasterze mają do dyspozycji specjalnie przygotowane materiały zawarte m.in. w „Przeglądzie Biblijnym”. Nawiązują one do hasła przewodniego roku duszpasterskiego: „W komunii z Bogiem”. Pomoce zostały opracowane przez najlepszych biblistów z uwzględnieniem ich pastoralnego charakteru. Wśród nich znajdujemy np. konspekty katechez. Ukazują one, jak mówi ks. Witczyk, „dynamikę rodzenia się i pogłębiania wspólnoty młodego chrześcijanina z Chrystusem, a także z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym”.
Ponadto na płycie CD znajduje się m.in. kompletny program dziewięciu semestrów Biblijnego Uniwersytetu Dzieci działającego od pięciu lat w parafii św. Józefa w Lublinie.
Nowością, którą DB proponuje duszpasterzom i katechetom, jest program tygodniowych spotkań biblijno-formacyjnych w malowniczej miejscowości w Bieszczadach. Ze względu na podobieństwo ukształtowania terenu do Ziemi Świętej, może on być nazwany „Małą Galileą”.
Największą inicjatywą DB w tym roku jest organizacja Pierwszego Kongresu Biblijnego na Jasnej Górze 29 października. W ten sposób DB pragnie uczcić swego błogosławionego Patrona oraz pięciolecie powstania.

Reklama

Kraków: Joanna Sadzik dyrektorem zarządzającym w Stowarzyszeniu Wiosna

2019-06-25 09:49

led / Kraków (KAI)

Joanna Sadzik, która do 4 lutego br. była prezesem Stowarzyszenia Wiosna, będzie pełniła funkcję dyrektora zarządzającego – taką uchwałę podjął nowy, wybrany w zeszłym tygodniu zarząd. Zarząd potwierdził też, że nie będzie wyciągać konsekwencji w stosunku do sygnalistów – osób, które w ostatnich miesiącach informowały media o nieprawidłowościach w Stowarzyszeniu.

4zmiana.pl
Joanna Sadzik

W przesłanym oświadczeniu poinformowano, że nowy zarząd Wiosny: prezes Anna Wilczyńska i wiceprezesi: Dominika Langer-Gniłka, Anna Korzycka i Łukasz Słoniowski, podjął w poniedziałek uchwałę, która formalizuje zawarte w środę porozumienie i postanowienie dotyczące zapewnienia reprezentatywności poszczególnych grup prowadzących projekty Stowarzyszenia Wiosna.

Jak zaznaczono w oświadczeniu, „chodzi o zrobienie tego w taki sposób, aby formuła Stowarzyszenia w dojrzały sposób oddawała to, czym Wiosna stała się przez ostatnie lata: ruchem społecznym współtworzonym przez setki tysięcy osób”.

- By zrealizować ten cel, do grona członków Stowarzyszenia dołączą reprezentanci pracowników, wolontariuszy, ekspertów i partnerów. Odbędzie się to w drodze odpowiednich uchwał zarządu podjętych po konsultacjach z dotychczasowymi członkami Stowarzyszenia przed najbliższym zwyczajnym walnym zgromadzeniem, tj. w lipcu br. - napisano w oświadczeniu.

Potwierdzono również, że Joanna Sadzik będzie pełniła w Stowarzyszeniu funkcję dyrektora zarządzającego. Podkreślono, że jej „doświadczenie w zarządzaniu organizacją i przeprowadzeniu organizacji przez kryzys jest niekwestionowalne i szczególnie potrzebne dziś”.

Członkowie zarządu Wiosny zapewnili również, że dołożą wszelkich starań, by była ona organizacją „niezmiennie transparentną i godną zaufania”, a wszelkie zawierane umowy będą dostępne do wglądu. - Deklarujemy szacunek i działanie w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi, na których Wiosna została zbudowana, apolityczność i stanie na straży takich postaw organizacji – w tym partnerstw, kampanii, przekazów – które nie obrażają niczyich uczuć ani godności oraz nie angażują organizacji w polaryzujące politycznie tematy – brzmi treść uchwały.

Nowy zarząd Wiosny został wybrany w ubiegłym tygodniu, w nocy ze środy na czwartek. Decyzję podjęto po niemal dziewięciogodzinnych obradach.

Kryzys w stowarzyszeniu Wiosna trwał od września ub. r. i powstał po publikacji portalu Onet sugerującej, że lider stowarzyszenia ks. Jacek Stryczek stosował mobbing wobec pracowników. W wyniku publikacji kapłan podał się do dymisji, a w październiku walne zgromadzenie powołało ówczesną szefową Szlachetnej Paczki Joannę Sadzik. Potem prezesem stowarzyszenia został ks. Grzegorz Babiarz. W organizacji trwał jednak konflikt, dlatego krakowski sąd rejonowy ustanowił kuratora dla Stowarzyszenia - radcę prawnego Karola Tatarę, który wraz z wyborem nowego zarządu przestał pełnić swoją rolę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzeszów: wyruszyła piesza pielgrzymka do Lwowa

2019-06-25 21:18

tn / Rzeszów (KAI)

Pod hasłem „Miłość żyje w rodzinie” wyruszyła dziś 11. Rzeszowska Pielgrzymka Piesza do Lwowa. Grupa liczącą 258 osób zamierza pokonać 184 kilometrową trasę i 30 czerwca stanąć przed obliczem Matki Bożej Łaskawej w katedrze lwowskiej.

Krzysztof Świertok

Tegoroczne hasło pielgrzymki nawiązuje do trwającego w archidiecezji lwowskiej Roku Świętości Małżeństwa. „Nasze rozważania, konferencje i modlitwy w dużej mierze będą się koncentrować na darze rodziny, która jest wspólnotą przekazywania miłości i wiary. Codziennie będziemy rozważać historię innych rodzin: Józefa i Wiktorii Ulmów, Karola i Emilii Wojtyłów, Juliusza i Marianny Kolbe, świętych Ludwika i Zelii Martin oraz błogosławionych Luigiego i Marii Beltrame Quattrocchi” – wyjaśnia ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii św. Krzyża w Rzeszowie i dyrektor pielgrzymki.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii biskup mówił o trudzie pielgrzymowania. „Chrystus zaprasza nas na drogę pośród trudów, drogę wąską i bramę wąską, ale to jedyna szansa, byśmy nie tylko w wieczności odnaleźli szczęście, ale już tu na ziemi otrzymali dobra duchowe, o które się modlimy dla siebie i innych” – mówił biskup.

W pielgrzymce uczestniczy dwie siostry zakonne: Terezitta i Zachariasza ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej (Służebniczki Dębickie) pracujące w Tarnowie i trzech kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Wśród pątników są osoby z całej Polski, m.in. z Białegostoku, Gorzowa Wlk., Gdyni Inowrocławia, Kielc, Krakowa, Lublina, Olkusza, Stalowej Woli, Szczecina, Torunia, Warszawy, Złotoryi. Grupa jest również zróżnicowana wiekowo. Najmłodszy pielgrzym ma 11 lat, a najstarszy 78.

Pielgrzymi codziennie będą pokonywać około 30 kilometrową trasę. Po stronie polskiej zaplanowano dwa noclegi: w Kańczudze i Żurawicy. W czwartek, 27 czerwca pielgrzymi przekroczą granicę. Po stronie ukraińskiej zaplanowano trzy noclegi: w Gródku, Mościskach i Hodowicji.

W niedzielę, 30 czerwca pielgrzymi po pokonaniu najkrótszego, liczącego 20 kilometrów odcinka, dojdą do Lwowa. Po Eucharystii i modlitwie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w lwowskiej katedrze pątnicy i goście, którzy przyjadą do Lwowa autokarami, odwiedzą Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie odprawią Drogę Krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem