Reklama

Z Jasnej Góry

Z Panem Jezusem umęczonym i zmartwychwstałym

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 19/2011, str. 46

Krzysztof Świertok
Grób Pański na Jasnej Górze

WIELKI CZWARTEK. Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Na pamiątkę posługi Chrystusa Apostołom w Wieczerniku, w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, obmył nogi 12 młodzieńcom. W kazaniu Ojciec Generał nawiązał do tego znaku, przytaczając słowa Pana Jezusa: - Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem… Czyńcie tak, jak Ja uczyniłem. Czyńcie to, gdy spotkacie zło wobec człowieka, gdy spotkacie zło wobec brata. Czyńcie, jak Ja uczyniłem, gdy spotkacie noc nienawiści wobec Polski. Czyńcie, jak Ja uczyniłem, gdy spotkacie awersję wobec nienarodzonego dziecka. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem. Abyście to czynili wobec męża, wobec żony, wobec sąsiada, wobec córki, wobec syna, wobec kolegi z pracy i wobec proszącego o kawałek chleba.
Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza wystawienia, zwanego ciemnicą, który w tym roku przygotowano w Wieczerniku. Jak podkreślił jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski, dekoracja miała wydźwięk radosny, ponieważ nawiązywała do zbliżającej się beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II, a jej myślą przewodnią były słowa: „Santo subito”.
W tym roku na liturgię przybyła kilkudziesięcio-osobowa grupa kapłanów z Filipin, Indii, Kamerunu, Ameryki Północnej i Europy.

WIELKI PIĄTEK. Liturgii Męki Pańskiej na Jasnej Górze przewodniczył o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. Opis Męki Chrystusa z Ewangelii wg św. Jana odśpiewali na głosy: o. Nikodem Kilnar, o. Sebastian Matecki i o. Paweł Morka oraz Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” i Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata”. - Na to, co dokonało się na Golgocie, patrzymy w perspektywie zbawienia całej ludzkości. (…) Zbawić - to uratować, ocalić, obdarzyć na nowo życiem. Chrystusowa ofiara z własnego życia jest najdoskonalszym darem, jaki mogła otrzymać od Boga ludzkość zagubiona w swojej wolności, zagubiona w poszukiwaniu szczęścia, kierująca swą wędrówkę na bezdroża zapatrzenia we własne „ja”. Ludzkość ulegająca złudnym sugestiom, że możliwe jest znalezienie trwałego szczęścia z dala od Chrystusowego krzyża - mówił w rozważaniu o. Polak. Najbardziej uroczystym momentem Liturgii Męki Pańskiej była adoracja Krzyża. Na zakończenie liturgii kapłan przeniósł Najświętszy Sakrament do tzw. Grobu Pańskiego w Kaplicy Matki Bożej. Wystrój grobu nawiązywał do katastrofy smoleńskiej. W centralnym miejscu stał krzyż, w sercu krzyża - monstrancja z Panem Jezusem. 96 krzyży stojących w prezbiterium i głównej nawie Kaplicy oraz 96 zapalonych świec - to symbole ludzi, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Reklama

WIELKA SOBOTA. Liturgii Wigilii Paschalnej przewodniczył o. Karol Oset, podprzeor sanktuarium. Liturgia rozpoczęła się obrzędem poświęcenia ognia na dziedzińcu przed bazyliką. - Jakże chcemy dzisiaj z głębi naszych serc wołać: Bądź uwielbiony, Jezu, bo Ty zawsze stoisz po stronie człowieka! Dziękuję Ci za to, że ani cierpienie, ani śmierć, ani grób nie ograniczają Twojej miłości do mnie. Dziękuję Ci za Twoje zwycięstwo nad śmiercią i grzechem, za to, że każdy obszar mojego życia pragniesz przeniknąć swoją paschalną ofiarą - powiedział o. Oset.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA. Procesji rezurekcyjnej i Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. - Święci Piotrze i Janie, w ten wielkanocny poranek przebiegnijcie też i polską ziemię, wszystkie ulice, a szczególnie zakamarki Częstochowy, z Dobrą Nowiną i wołajcie: „Grób Pana jest pusty, uwierzyliśmy - i wy uwierzcie! Ukochajcie Jezusa, przyjmijcie Jego zapewnienie: «Zmartwychwstałem i zawsze jestem z wami»” - powiedział w homilii bp Długosz.
Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, składając wielkanocne życzenia, powiedział: - Wystarczy wierzyć, wystarczy wierzyć w Chrystusa, aby być Jego świadkiem. Bądźmy takimi ludźmi wiary, którzy będą głosić swoim życiem, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał.
Sumie wielkanocnej w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. W homilii tłumaczył: - Pascha - to znaczy przejście: przejście Boga przez to, co stanowi istotę człowieka, jego najgłębsze wielkości i zarazem jego tęsknoty, pragnienia; przejście Boga przez człowieczeństwo dla zbawienia. Abp Nowak podkreślił, że nasza przyszłość to Jezus Zmartwychwstały. - Odważnie wejdźmy na drogę paschalną, na tę drogę, która prowadzi do wieczności - zachęcał.
Oprawę muzyczną Liturgii Triduum Sacrum i Wielkanocy na Jasnej Górze zapewniły: Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” i Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Jarosława Jasiury, Jasnogórski Chór Żeński „Kółeczko” i Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej, Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera, Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka oraz Schola Sióstr Zmartwychwstanek.

Reklama

Kraków: Czuwanie z o. Pio

2019-06-11 10:44

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska

W nocy z 15 na 16 czerwca 2019 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach odbędzie się XVII Czuwanie z Ojcem Pio. Spotkanie każdego roku gromadzi rzesze czcicieli Świętego z Pietrelciny, którzy przyjeżdżają do Krakowa z dalekich zakątków Polski, a nawet z zagranicy, by za wstawiennictwem świętego zanosić swoje prośby do Boga.

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska

Tegoroczne czuwanie będzie poświęcone tematowi modlitwy, a jego hasło to „Ojciec Pio – mistrz modlitwy”. Z pośród gości specjalnych spotkania ze świętym stygmatykiem należy wymienić: Biskupa Pacyfika Dydycza OFMCap, który o północy odprawi Eucharystię, a także skieruje słowo do pielgrzymów; Joannę Bątkiewicz-Brożek – dziennikarkę i autorkę książek o księdzu Dolindo Ruotolo; księdza Andrzeja Kuflikowskiego – kustosza sanktuarium św. Ojca Pio w Warszawie; księdza Zygmunta Klima – diecezjalnego asystenta Grup Modlitwy św. Ojca Pio z Katowic oraz brata Błażeja Strzechmińskiego OFMCap – znawcę i popularyzatora duchowości świętego stygmatyka.

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska

Msza święta, konferencje, wspólna modlitwa i uwielbienie to jeszcze nie wszystko w programie czuwania. Uczestnicy spotkania będą mogli również włączyć się w pomoc najuboższym.

W przerwach między konferencjami i nabożeństwami zachęcamy wszystkich pielgrzymów do odwiedzenia stoisk Dzieła Pomocy, które zlokalizowane będą w podziemiach sanktuarium. Spędzenie przerwy razem z Dziełem to nie tylko okazja do wypicia pysznej kawy i herbaty, ale przede wszystkim okazja do rozmów o naszej codziennej posłudze na rzecz najuboższych. Ponadto dla pielgrzymów przygotowaliśmy gadżety-cegiełki z cytatami oraz wizerunkiem Świętego – magnesy, bransoletki, koszulki, obrazki i medaliki. Mamy nadzieję, że zainteresowaniem będą cieszyły się również drobiazgi wykonane przez podopiecznych Dzieła Pomocy – osoby bezdomne, uczestniczące w zajęciach Świetlicy „u Ojca Pio”, grupę wsparcia „Loretanin” oraz Centrum Integracji Społecznej. Przygotowali oni bogatą ofertę samodzielnie wykonanych toreb, gipsowych figurek oraz woreczki ze zbiorem cytatów. – Tak do wsparcia potrzebujących zachęcają pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy Świętego Ojca Pio.

Święty Ojciec Pio będzie szczególnie obecny podczas czuwania w relikwiach: rękawiczce, którą zakrywał rany dłoni oraz chuście służącej jako opatrunek boku. Oba przedmioty są świadectwem wyjątkowego zjednoczenia Ojca Pio z Jezusem ukrzyżowanym, czyli stygmatów.

Dla Kapucynów Prowincji Krakowskiej – organizatorów spotkania – ten rok jest wyjątkowy, ponieważ bracia świętują Jubileusz 80 – lecia istnienia Prowincji.

30 maja 1939 roku brat Donat z Welle – Minister Generalny Zakonu – podniósł Komisariat Krakowski Kapucynów do rangi Prowincji. W tym roku, w 80 rocznicę erygowania Prowincji, pragniemy dziękować dobremu Bogu, od którego pochodzi wszelkie dobro, które czynimy, za łaski których nam udziela. Podczas XVII Czuwania z Ojcem Pio w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach chcemy za wstawiennictwem Świętego Stygmatyka modlić się o wierność Regule i Konstytucjom Zakonu, abyśmy mogli nadal służyć Bogu i drugiemu człowiekowi. – W tych słowach brat Mateusz Magiera OFMCap, rzecznik prasowy, zarysował związek pomiędzy jubileuszem oraz czuwaniem.

XVII Czuwanie z Ojcem Pio już niebawem. Jeżeli jeszcze jesteś niezdecydowany – zaryzykuj. Zbliża się czas łaski, warto z niego skorzystać.CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: pierwszy ksiądz - były murzyński niewolnik na drodze do ogłoszenia świętym

2019-06-15 20:49

o. pj (KAI Tokio) / Watykan

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót ks. Augustine’a Toltona (1854-1897), pierwszego w Ameryce czarnoskórego księdza. Do jego beatyfikacji potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

wikipedia.org

Ks. Talton urodził się jako niewolnik w stanie Missouri. W 1862 r. jego rodzinie udało się uniknąć ataku konfederatów w czasie wojny secesyjnej, przekroczyć rzekę Missisipi i zamieszkać w Quincy w stanie Illinois.

Talton, ochrzczony jako katolik - w wierze jego właścicieli w Missouri - odkrył w sobie powołanie do kapłaństwa. Ponieważ ówczesne seminaria amerykańskie nie przyjmowały czarnoskórych kleryków, miejscowy biskup wysłał go do Rzymu.

Biskup Thomas Paprocki z diecezji Springfield, na terenie której znajduje się Quincy, podkreśla, że „życie ks. Toltona to nieprawdopodobna historia przejścia od bycia niewolnikiem do otrzymania święceń kapłańskich” i że potrafił on „wznieść się ponad wszystkie ówczesne uprzedzenia rasowe, trzymając się cały czas krzyża w sposób cichy i heroiczny”. Hierarcha zapowiedział także, że jego diecezja już rozważa budowę sanktuarium dla przyszłego świętego.

Z kolei Michael Patrick Murphy, dyrektor Ośrodka Studiów nad Katolicyzmem na Uniwersytecie Loyola w Chicago podkreślił „szybki proces” uznania heroiczności cnót ks. Toltona. Przypomniał, że „Dobry Ksiądz Gus”, jak go nazywano, przygotowywał się do misji w Afryce, ale w końcu trafił z powrotem do Quincy. Przytoczył jego rozmowę z pewnym teologiem w Rzymie, gdy kończył tam swoje studia. Teolog ów kwestionował nazywanie Ameryki „najbardziej oświeconym krajem na świecie” i pytał, „jak można tak twierdzić, skoro nie dopuszcza ona Murzynów do posługi kapłańskiej”. Na to ks. Tolton miał odpowiedzieć: „Teraz Ameryka musi zobaczyć właśnie takiego księdza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem