Reklama

Papież z Wadowic ogłoszony błogosławionym

Barbara Gajda
Niedziela Ogólnopolska 19/2011, str. 62

Barbara Gajda
Papieskie miasto Wadowice w dniu beatyfikacji Jana Pawła II

To dzień radości dla wszystkich mieszkańców ziemi wadowickiej. W niedzielę 1 maja br. na wadowickim rynku, wspólnie świętowali wyniesienie do chwały ołtarzy swego Największego Rodaka. Ok. godz. 10 Wadowice przez telebim połączyły się z Watykanem. Po oficjalnym ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym przez papieża Benedykta XVI zgromadzeni zaczęli klaskać. W niebo wzbiły się białe i żółte baloniki, które wcześniej przed wadowicką bazylikę przyniosły dzieci. Na niektórych twarzach widać było łzy wzruszenia.
Po homilii wygłoszonej przez papieża Benedykta XVI zakończono transmisję z Watykanu. Na wadowickim rynku rozpoczęła się Msza św. dziękczynna, której przewodniczył ks. inf. Kazimierz Suder, przyjaciel Jana Pawła II jeszcze z czasów krakowskiego seminarium działającego w konspiracji w czasie II wojny światowej.
Na uroczystościach w Wadowicach obecny był premier Donald Tusk wraz z małżonką oraz inni wysocy przedstawiciele rządu RP. Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak oraz przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szczur udali się na uroczystości beatyfikacyjne do Watykanu, gdzie podczas Mszy św. na Placu św. Piotra nieśli dary ołtarza: chleb i wino.
Pielgrzymi, którzy tego dnia przybyli do papieskiego miasta, mogli obejrzeć wystawy związane z Janem Pawłem II. Pierwsza z nich, zorganizowana w domu katolickim przy parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, „Skarb mojego życia” - to replika domu rodzinnego Jana Pawła II. Wystawa zawiera najcenniejsze pamiątki związane z Karolem Wojtyłą oraz multimedialne prezentacje nowego muzeum, które zostanie uruchomione w 2012 r. W Muzeum Miejskim czynna była w tym dniu stała wystawa: „Wadowice Karola Wojtyły”. Kolejna ekspozycja, zlokalizowana za prezbiterium bazyliki, łączyła dwie poprzednie. To ekspozycja zdjęć ze spotkań Jana Pawła II z wadowiczanami podczas trzech pielgrzymek do rodzinnego miasta - w 1979, 1991, 1999 r.
W bocznej części wadowickiej bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny po oficjalnej beatyfikacji Papieża Polaka otwarto kaplicę poświęconą bł. Janowi Pawłowi II.
W niedzielę wieczorem na rynku odbył się koncert: „Ojcu Świętemu śpiewajmy razem”. Na scenie byli artyści, którzy występowali przed Janem Pawłem II. Krzysztof Krawczyk wykonał ukochaną przez Papieża „Barkę”, a Golec uOrkiestra - m.in. piosenkę „Leć, muzyczko”, którą żegnano Jana Pawła II podczas jego ostatniej pielgrzymki do ojczyzny w sierpniu 2002 r.
W przeddzień beatyfikacji, sobotę 30 kwietnia, wierni uczestniczyli w czuwaniu modlitewnym w wadowickiej bazylice. Po Mszy św. wieczornej zostało odprawione nabożeństwo majowe połączone z procesją. W bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny całą noc trwało modlitewne czuwanie, o godz. 21 odbył się Apel Jasnogórski, a o północy została odprawiona Msza św.

Kraków: ks. Franciszek Ślusarczyk nie jest już kustoszem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

2019-06-19 14:28

md / Kraków (KAI)

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk został zwolniony z funkcji rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i mianowany proboszczem w parafii NMP Matki Kościoła na Prądniku Białym w Krakowie. Listę zmian personalnych duchowieństwa opublikowano dziś na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej.

diecezja.pl
ks. Franciszek Ślusarczyk

Dotychczasowego kustosza zastąpi go ks. kanonik dr Zbigniew Bielas, proboszcz parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu.

Z łagiewnickim sanktuarium ks. F. Ślusarczyk był związany od 2002 r. Posługę kustosza i rektora pełnił pięć lat. Rektorem świątyni został w 2014 r. po tym, jak dotychczasowy kustosz - bp Jan Zając - przeszedł na emeryturę.

W Roku Miłosierdzia znalazł się w gronie powołanych przez papieża Franciszka misjonarzy miłosierdzia. Jako gospodarz sanktuarium Bożego Miłosierdzia przyjmował podczas Światowych Dni Młodzieży Ojca Świętego, który w łagiewnickiej bazylice wyspowiadał grupę młodzieży i na krótko spotkał się z chorymi. Był również odpowiedzialny za przygotowanie przyjęcia w Łagiewnikach młodych pielgrzymów z całego świata, którzy w trakcie ŚDM odbywali tam Pielgrzymkę Miłosierdzia.

Ksiądz Ślusarczyk jest również autorem Drogi Miłosierdzia - nabożeństwa, które po raz pierwszy zostało odprawione wieczorem 2 kwietnia 2016 r., w wigilię Niedzieli Miłosierdzia.

Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 r. w Dobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 roku z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez pierwsze lata kapłaństwa posługiwał jako wikariusz najpierw w Żywcu-Zabłociu (1984-1988), a następnie w Wieliczce (1988-1989). Rok później zamieszkał w parafii w Gaju. Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a w latach 1997-2002 był jego wicerektorem.

Był pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wieloletnim adiunktem w Katedrze Homiletyki, jest doktorem teologii.

W grudniu ub. roku został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej. Kilka dni później "po refleksji i modlitwie zdecydował o nieprzyjmowaniu święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z tego urzędu", jak poinformował w swoim komunikacie abp Marek Jędraszewski.

Ks. dr kanonik Zbigniew Bielas przyjął święcenia kapłańskie w 1992 r. Od 2012 r. do dnia nominacji na kustosza łagiewnickiego sanktuarium pełnił posługę proboszcza parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu Starym. Jest członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej oraz Komisji Nadzorującej Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gmina Wadowice podpisała ważną umowę z Uniwersytetem Papieskim w Krakowie

2019-06-26 09:35

Marta Mastyło/ Uniwersytet Papieski Jana Pawła II

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, reprezentowany przez JM Rektora ks. prof. dr. hab. Wojciecha Zyzaka oraz Gmina Wadowice, którą reprezentował Burmistrz Wadowic - Bartosz Kaliński, podpisały umowę o partnerskiej współpracy w zakresie:

Archiwum UPJPII

- dydaktyczno - naukowym, między innymi poprzez organizację prowadzonych przez pracowników UPJPII otwartych wykładów, zwziązanych z postacią Świętego Jana Pawła II

- wypracowania koncepcji rozwoju ośrodka uczelni na terenie miasta Wadowice

- wymiany informacji, spostrzeżeń i doświadczeń

- wzajemnego promowania stron

Współpraca z instytucjami w Wadowicach nie jest dla Uniwersytetu czymś nowym. Dość przypomnieć ostatnią konferencję "Wadowice 7 czerwca 1979. 40 lat później", zorganizowaną wspólnie z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, czy niedawno zorganizowaną studencką pielgrzymkę do Wadowic pogłębiającą wiedzę o patronie Uczelni. Dr Paulina Guzik, pracownik naukowy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WNS UPJPII realizuje obecnie w Wadowicach część zdjęć do filmowego projektu "Jan Paweł II - Światowy Ambasador Humanistyki". Jednak wszystko, co zostało tutaj wymienione zasadzało się na współpracy z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Podpisanie umowy pomiędzy Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie a Gminą Wadowice o współpracy nie tylko gwarantuje, ale co najważniejsze, ułatwi poszerzenie zakresu wspólnych działań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem