Reklama

Święci i błogosławieni

"Bliżej życia z wiarą"

Święty Pantaleon. Najskuteczniejszy orędownik w niebie?

Dzięki wstawiennictwu tego świętego przez wieki setki tysięcy ludzi wyprosiło łaski i nadal je otrzymuje.

2023-09-15 21:13

[ TEMATY ]

Bliżej Życia z wiarą

Święty Pantaleon

pl.wikipedia.org

Święty Pantaleon

Święty Pantaleon

Święty Pantaleon jeszcze za swojego życia zasłynął cudami dokonywanymi Bożą mocą. Również po jego śmierci wierni dostępowali łask, wyproszonych za jego wstawiennictwem. Nic więc dziwnego, że popularność świętego stale rosła, aż w średniowieczu został zaliczony do elitarnego grona największych cudotwórców i najskuteczniejszych orędowników – Czternastu Wspomożycieli. Wierni zwracali się do św. Pantaleona, gdy zapadali na groźne choroby.

Lekarz cudotwórca

Pantaleon pochodził z Nikomedii (dziś Izmit w Turcji), bogatego i ważnego miasta, w którym swoje rezydencje mieli rzymscy cesarze. Matką Pantaleona była gorliwa chrześcijanka, która zasiała w nim ziarno wiary, ojciec zaś w swej zatwardziałości dochowywał wierności pogańskim bożkom swoich przodków. Z woli ojca Pantaleon został lekarzem. Biegłością w sztuce medycznej wzbudzał podziw współczesnych, do tego stopnia, że swoją osobą zainteresował samego cesarza, który wybrał go na swojego osobistego lekarza. Młody medyk był najskuteczniejszym z lekarzy. Gdy nie wystarczały znane mu lekarstwa, wzywał w modlitwie Bożej pomocy. W ten sposób „działał cuda”.

Moc prawdziwego Boga

Pewnego razu do Pantaleona przyszedł niewidomy człowiek, który stracił wzrok w wyniku zastosowania niewłaściwej kuracji zaleconej przez innego lekarza. Ot, błąd w sztuce medycznej, którym w III wieku nikt się nie przejmował. Ów człowiek szukał pomocy u najsłynniejszych lekarzy swoich czasów, ale żaden z nich mu nie pomógł. W akcie desperacji przyszedł do zyskującego sławę młodego medyka. Po zbadaniu jego przypadłości również Pantaleon rozłożył ręce, żadna znana mu metoda leczenia nie mogła przywrócić nieszczęśnikowi wzroku. Jak czytamy w żywocie świętego, Pantaleon „jednakże kazał zaufać choremu w moc prawdziwego Boga i wymawiając kilkakrotnie Imię Jezus, dotknął oczu chorego. Biedny niewidomy natychmiast przejrzał i oświadczył, że w potężnego Jezusa uwierzy”. Podobnych cudownych interwencji Pantaleona było więcej, co ściągnęło na niego donosy i prześladowania ze strony pogan.

Reklama

Ostateczna próba

Lekarzem czyniącym cuda w imię Jezusa zainteresował się cesarz. Ale takiego zainteresowania nie życzyłby sobie chyba żaden chrześcijanin. Od Pantaleona stającego przed obliczem władcy żądano zaparcia się wiary i złożenia ofiary pogańskim bożkom. On jednak tego nie uczynił, ale zaproponował szczególną próbę. Poprosił cesarza, by przyprowadzono nieuleczalnie chorego paralityka i wezwano pogańskich kapłanów, którzy poprosiliby swoich bogów o uzdrowienie chorego. Możliwość sprawdzenia, kto ma większą moc: Bóg chrześcijan czy pogańscy bogowie, zaintrygowała władcę. Pogańscy kapłani robili wszystko, co w ich mocy, by uzdrowić paralityka, przyzywali swoich bożków, ale nadaremnie. Paralityk nie odzyskał władzy nawet w najmniejszym palcu. Gdy o zdrowie dla chorego zaczął się modlić Pantaleon, reakcja była natychmiastowa – paralityk wstał z łóżka i od razu pobiegł do domu. Choć cud był niepodważalny i spektakularny, to życie Pantaleona zawisło na włosku. Cesarz nie miał zamiaru wypuścić na wolność chrześcijanina, który swoim życiem dowodził prawdziwości i mocy jedynego Boga. Pantaleon został wydany na tortury i śmierć. Choć odebrano mu życie, to jednak nadal działa, czego dowodem są kolejne cuda za jego wstawiennictwem.

Krew wciąż płynie

Niekończącym się cudem z udziałem Pantaleona jest krew świętego – relikwia ta znajduje się we włoskiej miejscowości Ravello; drugi mniejszy relikwiarz przechowywany jest w królewskim klasztorze klauzurowych augustianek w Madrycie. Krew ta ma cudowną właściwość: gdy zbliża się kolejna rocznica śmierci męczennika, zmienia stan skupienia, ze zbrylonej substancji przemienia się w ciecz, tak jakby dopiero co wypłynęła z żył Pantaleona. Mimo badań nikt nie jest w stanie wyjaśnić, w jaki sposób następuje taka zmiana. Jedno nie ulega wątpliwości – do miejsc z niezwykłymi relikwiami wciąż przybywają wierni, by prosić Pantaleona o zdrowie lub podziękować za otrzymane dzięki jego wstawiennictwu łaski. Z każdym rokiem takich osób przybywa, co jest najlepszym potwierdzeniem skuteczności tego świętego z zamierzchłych czasów.

Tekst pochodzi z archiwalnego numeru "Bliżej życia z wiarą". Najnowsza "Niedziela" do kupienia wraz z tygodnikiem "Bliżej życia z wiarą": Zobacz

Ocena: +21 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polanica-Zdrój. Setna rocznica erygowania parafii Wniebowzięcia NMP

2023-10-03 07:45

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Polanica‑Zdrój

jubileusz 100‑lecia

ks. Wojciech Dąbrowski

Marek Zygmunt

Jubileuszową Mszę świętą koncelebrowali byli wikariusze parafii, księża pochodzący z polanickiej parafii oraz zaprzyjaźnieni duchowni

Jubileuszową Mszę świętą koncelebrowali byli wikariusze parafii, księża pochodzący z polanickiej parafii oraz zaprzyjaźnieni duchowni

- Sto lat temu 1 października 1923 roku wszedł w życie akt fundacyjny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy Zdroju. Był on zwieńczeniem starań rozpoczętych w grudniu 1919 roku przez proboszcza parafii w Szalejowie Górnym, której polanicki kościół był wtedy filią – mówił ks. kan. Wojciech Dąbrowski.

Misje Święte i jubileuszowa Eucharystia

CZYTAJ DALEJ

Papież odpowiada na Dubia pięciu kardynałów

2023-10-03 07:12

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Papież Franciszek zasugerował otwarcie wobec kwestii udzielania przez księży błogosławieństwa parom osób tej samej płci, pod warunkiem, że będzie to miało charakter ograniczony, a każdy przypadek będzie osobno rozpatrywany i nie będzie mylony z udzieleniem ślubu. Tak odpowiedział pięciu konserwatywnym kardynałom, którzy przedstawili mu swoje wątpliwości.

Stanowisko to papież zaprezentował odpowiadając kardynałom z kilku krajów, którzy zgłaszają zastrzeżenia do jego nauczania, publikując zbiór swoich wątpliwości w formie pytań (po łacinie: Dubia). Postawili je kardynałowie: Walter Brandmueller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íniguez, Robert Sarah i Joseph Zen Ze-kiun.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie

2023-10-03 13:43

Emil Rzymkowski

Swoją działalność zainaugurowała grupa Duszpasterstwa Kobiet w Janowie Lubelskim.

Po Mszy św., której liturgię przygotowały kobiety angażujące się w tworzącą się grupę, w sali Domu Parafialnego odbyło się pierwsze spotkanie, które zgromadziło około 40 kobiet z ternu Janowa Lubelskiego, z Ulanowa i Jarocina. Gośćmi tego spotkania byli Ks. Grzegorz Staszczak Diecezjalny Duszpasterz Kobiet z Sandomierza oraz Urszula Ludyjan ze Stalowej Woli, terapeuta, psycholog, członkini grupy duszpasterstwa w Sandomierzu. Ks. Grzegorz w swoim wystąpieniu nakreślił istotę działania grup duszpasterstwa kobiet oraz dokonał rozeznania zapotrzebowania na tematykę spotkań. Urszula Ludyjan uświadomiła zebranym kobietom jak ważne są głębokie, świadome relacje oraz jakimi postawami powinny się kierować w swojej duchowości. Przy słodkim poczęstunku rozmowy toczyły się w sposób dość ożywiony. - Z nadzieją patrzymy na tworzące się działo i mamy nadzieję, że liczba kobiet chętnych do włączenia się będzie wzrastać. Zapraszamy każdą kobietę, która pragnie pogłębić swoją wiarę ale także sięgnąć dna swojej duszy i wydobyć to co w niej najpiękniejsze – podkreśliła siostra Tomasza Jaroszkiewicz ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, inicjatorka spotkania. Podajemy terminy kolejnych spotkań: 30 X, 27 XI, 18 XII, 29 I, 26 II, 25 III, 29 IV, 27 V, 24 VI.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję