Reklama

Polska

Duszpasterze rodzin będą debatować o konkubinatach

O wyzwaniach, jakie dla duszpasterstwie rodzin w Polsce stanowi problem konkubinatów, dyskutować będą eksperci i duszpasterze z całej Polski. Dwudniowe, ogólnopolskie spotkanie organizowane przez Rady Episkopatu ds. Rodziny rozpoczyna się jutro w Warszawie.

[ TEMATY ]

rodzina

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR) zwraca uwagę, że w społeczeństwie widać coraz większe przyzwolenie społeczne – nawet wśród rodziców – na to, by przed ślubem młodzi mieszkali razem "na próbę".

"Widząc, że jest to coraz większe zagrożenie, chcemy na to zjawisko odpowiedzieć, szukać właściwych rozwiązań, tłumacząc, że życie w konkubinacie do niczego dobrego nie prowadzi" – wyjaśnia ks. Drąg. Dodaje, że w świetle badań, po zawarciu przez takie pary małżeństwa, najczęściej kończy się ono rozwodem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Drąg ma nadzieję, że z przesłaniem konferencji uda się dotrzeć zarówno do młodych, jak i ich rodziców oraz do całego społeczeństwa. Jego zdaniem, trzeba spokojnie, krok po kroku ukazywać młodym ludziom to, co pokazywał im św. Jan Paweł II, mówiąc o miłości i odpowiedzialności. "Kiedy rozmawia się z tymi ludźmi o tym, co to znaczy kochać, na czym polega odpowiedzialność za drugiego człowieka, to często ze łzami w oczach mówią, że to im się podoba i że boją się, ale chcieliby pójść tą drogą" – zapewnia ks. Drąg.

Zjawisko konkubinatu narasta, czego dowodzą zarówno dane Głównego Urzędu Statystycznego, jak i refleksje księży po wizytach kolędowych. Także opinie osób prowadzących kursy przedmałżeńskie potwierdzają fakt, że wiele osób przygotowujących się do małżeństwa już ze sobą mieszka i współżyje – zaznacza dyrektor KODR.

"Młodzi mówią pięknie o miłości, a jednocześnie bardzo boją się zobowiązać do miłości w jednym, stałym związku" – mówi ks. Drąg pytany o przyczyny narastania fali konkubinatów w naszym kraju. Jego zdaniem, należy zastanowić się nad przyczynami tego lęku i spróbować temu zjawisku zaradzić.

Trzeba też, mówi duszpasterz rodzin, osobom żyjącym w konkubinacie okazać szacunek. "Czasami czują się przez nas odtrącani i może to także wpływa na to, że boją się przyjść do kościoła i porozmawiać o swojej sytuacji" - ocenia ks. Drąg. Ponadto nie powinno się na takich ludzi bezczynnie czekać lecz - poprzez diecezjalne duszpasterstwa rodzin – należy ich odnajdywać, wychodzić do nich, docierać i proponować spotkanie czy rozmawiając podczas wizyty kolędowej.

Reklama

W warszawskim spotkaniu udział wezmą m.in. diecezjalni duszpasterze rodzin i doradcy życia rodzinnego z całego kraju. Wysłuchają oni wykładów, m.in. o przyczynach konkubinatu, statystyce tego zjawiska oraz oddziaływaniu duszpasterskim wobec osób żyjących w konkubinatach.

Wykłady wygłoszą m.in. ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego oraz pary małżeńskie zaangażowane w duszpasterstwo rodzin. Obrady rozpocznie i podsumuje bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

2014-05-19 16:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier składa życzenia z okazji Dnia Ojca

[ TEMATY ]

rodzina

święto

tata

Syda Productions/fotolia.com

Wszyscy pamiętamy ten moment, kiedy nasze córki i synowie pierwszy raz powiedzieli słowo "tata", od tego czasu świat nabrał niesamowitych barw; życzę wam, aby ten kolor i radość były z wami i waszymi dziećmi każdego dnia - podkreślił premier Mateusz

Morawiecki w życzeniach z okazji Dnia Ojca.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Katarzyny Olubińskiej: Czuję wielką opiekę Maryi

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 68-70

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum prywatne

Katarzyna Olubińska-Godlewska

Katarzyna Olubińska-Godlewska

Katarzyna Olubińska-Godlewska – dziennikarka i autorka – w rozmowie z Angeliką Kawecką opowiada o swojej relacji z Matką Bożą i byciu mamą.

Skąd u Pani taka głęboka więź z Matką Bożą? Jak się ona zaczęła?

CZYTAJ DALEJ

Uniwersytet zaprasza na studia do Częstochowy

2024-06-14 10:31

[ TEMATY ]

Częstochowa

Uniwersytet Jana Długosza

Mat.prasowy

Trwa rekrutacja na rok akademicki 2024/2025. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie oferuje kandydatom 60 kierunków kształcenia. Uczelnia proponuje studia I i II stopnia, jednolite studia magisterskie, w tym również zakończone uzyskaniem tytułu inżyniera oraz dualne. Propozycja zawiera również kierunki prowadzone w języku angielskim. Wśród nich znajduje się tegoroczna nowość - Medical Engineering (studia II stopnia prowadzone w języku angielskim, studia stacjonarne i niestacjonarne). Warto podkreślić, że w ostatnich latach uruchomiono liczne studia, które cieszą się powodzeniem wśród kandydatów: kierunek lekarski, prawo, ekonomia, psychologia, farmacja, filologia angielska, pielęgniarstwo i grafika. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie proponuje również blisko 35 form studiów podyplomowych oraz liczne kursy i szkolenia.

O Uczelni

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję