Reklama

Wiadomości

Prezydent: współpraca polsko-litewska ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa

Bez wątpienia współpraca polsko-litewska ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszego regionu - powiedział w czwartek w Krynicy-Zdroju prezydent Andrzej Duda. Dodał, że z jednej strony jest to współpraca wojskowa, z drugiej - polityczna.

2023-09-14 14:08

[ TEMATY ]

prezydent

PAP/Darek Delmanowicz

Prezydent na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą podkreślał wagę współpracy polsko-litewskiej dla bezpieczeństwa. Przypomniał, że oba kraje mają granice z Rosją i Białorusią oraz ważny strategicznie Przesmyk Suwalski.

"Dlatego nasza współpraca i współpraca z partnerami z Sojuszu Północnoatlantyckiego - ze Stanami Zjednoczonymi, Republiką Federalną Niemiec jako państwem odpowiedzialnym za obecność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na Litwie - ma tak istotne dzisiaj znaczenie" - podkreślił Andrzej Duda. Jak zauważył, jest to z jednej strony współpraca wojskowa, ale też polityczna.

Podziel się cytatem

Reklama

Prezydent przekazał, że w najbliższym czasie razem z prezydentem Litwy uda się do Nowego Jorku na Zgromadzenie Ogólne ONZ. "Na pewno będziemy rozmawiali o zbliżającym się kolejnym szczycie NATO w Waszyngtonie, do którego już dziś się przygotowujemy" - zaznaczył. Dodał, że rozmowy będą dotyczyły również Ukrainy i jej akcesji do NATO.

Andrzej Duda zauważył również, że spotkanie z prezydentem Litwy w Krynicy-Zdroju jest okazją do tego, by rozmawiać także o realizowanych inwestycjach, które mają łączyć oba kraje. Wymienił w tym kontekście: budowę Via Carpatii, linię kolejową Rail Baltica, otwarty przed rokiem interkonektor gazowy i synchronizację energetyczną w zakresie energii elektrycznej.(PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Szymon Bafia

mchom/ szb/ sdd/

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydenckie spotkanie z przedstawicielami Kościołów, związków wyznaniowych i mniejszości narodowych

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Grzegorz Jakubowski / KPRP

W Pałacu Prezydenckim odbyło się dziś spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Kościołów, związków wyznaniowych oraz mniejszości etnicznych i narodowych w Polsce. "Ogólna atmosfera wrogości, jaka zrodziła się obecnie w naszej ojczyźnie, woła o opamiętanie, o wyznanie grzechów, o wzajemne przebaczenie i o pojednanie" - mówił abp Stanisław Gądecki. Prezydent Andrzej Duda wskazał na relacje ekumeniczne jako wzór relacji społecznych.

- To nasze spotkanie jest ważnym elementem istnienia polskiej wspólnoty, ale przede wszystkim jest pięknym pokazaniem tego, jak ona wygląda, jak jest ona barwna i jak wielka jest tradycja naszej polskiej wspólnoty obywateli Rzeczypospolitej, tych którzy żyją na polskiej ziemi, tych którzy żyją w tradycji ukształtowanej tutaj od stuleci, bardzo często od ponad tysiąca lat - powiedział Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś o synodzie: cieszę się na możliwość słuchania doświadczeń innych Kościołów

2023-09-30 12:53

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

Konferencja Episkopatu Polski

Jesteśmy w swoim myśleniu europocentryczni i polskocentryczni, a niewątpliwie nastał czas, kiedy powinniśmy uważnie słuchać doświadczeń innych Kościołów. Bardzo się cieszę na tę możliwość słuchania - powiedział metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, nawiązując do rozpoczynającej się w środę sesji synodu biskupów.

Od 4 do 29 października 2023 r. w Rzymie odbędzie się pierwsza sesja XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja".

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Widział czyściec

2023-09-30 21:05

[ TEMATY ]

Bliżej Życia z wiarą

Domena publiczna

Mistyczne życie br. Daniele rozwijało się w cieniu św. Ojca Pio, z którym dzielił fizyczne i duchowe cierpienia.

Ojciec Pio przyciągał do siebie rzesze ludzi. Wielu z nich znalazło się w gronie przyjaciół słynnego stygmatyka, ale tylko jedna z tych osób została jego bratnią duszą. Człowiekiem tym był br. Daniele Natale, kapucyn, który przez lata towarzyszył Ojcu Pio; stał się jego uczniem i najbliższym współpracownikiem. U jego boku br. Daniele przeżywał swoje liczne charyzmaty; moc wypędzania demonów, bilokację, dar czytania w ludzkich sercach. Stygmatyk z Pietrelciny obiecał kiedyś br. Daniele: „Dokąd pójdziesz ty, tam będę i ja. Co ty mówisz, mówię i ja”. Kim więc był br. Daniele?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję