Reklama

Pielgrzymowanie to łaska i zmaganie

Niedziela Ogólnopolska 22/2011, str. 18

Bożena Sztajner/Niedziela

Sympozjum spotkało się z dużym zainteresowaniem osób duchownych i świeckich

Sympozjum spotkało się z dużym zainteresowaniem osób duchownych i świeckich

Sympozjum Mariologiczno-Maryjne „W blasku błogosławionego Jana Pawła II”, zorganizowane na Jasnej Górze 13 maja br. z okazji obchodzonego w tym roku 300-lecia Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, przywoływało wspomnienia, otwierało umysły i serca.

W blasku bł. Jana Pawła II

Reklama

- To właśnie Papież Polak jako następca św. Piotra podczas swoich niezapomnianych pielgrzymek do ojczyzny 6-krotnie nawiedzał Jasną Górę. W tym świętym miejscu spotykał się z rzeszami pielgrzymów, z Episkopatem Polski, ze stróżami sanktuarium, paulinami - przypomniał na wstępie spotkania o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów.
Obecni usłyszeli pytania z encykliki Jana Pawła II „Veritatis splendor”: „Co człowiek powinien czynić?” i „Jak odróżnić dobro od zła?”, postawione przez bp. Edwarda Janiaka, przewodniczącego Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski. We wstępie do encykliki Jan Paweł II pisze, że żaden człowiek nie może się uchylać od postawienia sobie tych pytań, a odpowiedź może znaleźć tylko w blasku Prawdy, którą jest Jezus Chrystus. On odpowiada na wszystkie pytania i sam jest na nie odpowiedzią.
Kolejne etapy misterium Jasnej Góry w życiu i posłudze Jana Pawła II omawiał o. Zachariasz S. Jabłoński OSPPE. Mówił m.in. o wadowickich korzeniach Ojca Świętego, o przestrzeni królewskiego Krakowa, jasnogórskim zakorzenieniu Jana Pawła II oraz o jego herbie biskupim i papieskim, do którego mieli zastrzeżenia heraldycy, bo wydawał się zbyt prosty. A Jan Paweł II podsumował w nim swoją maryjność - krzyż, litera M i napis: „Totus Tuus”. - Ponad 100 razy pielgrzymował na Jasną Górę, większość tych pobytów to było wydobywanie blasku tego miejsca - mówił o. prof. Jabłoński.

Za pośrednictwem Maryi

O fenomenie Sanktuarium Jasnogórskiego jako miejsca, które jest tajemnicą łaski, mówił bp Wacław Depo, ordynariusz zamojsko-lubaczowski. Każdą łaskę otrzymujemy od Chrystusa jako jedynego Zbawiciela, ale Maryja jest jedynym pośrednikiem na tej drodze. - Pielgrzymowanie to nie tylko łaska, to także zmaganie, pewna specyfika trudu, który trzeba osobiście wnieść, żeby być błogosławionym, czyli szczęśliwym - powiedział Ksiądz Biskup. - My tutaj przychodzimy jako konkretne osoby, aby się spotkać z osobowym Bogiem, również w tym przypadku za pośrednictwem i wstawiennictwem Maryi. Jednocześnie każde spotkanie jest tajemnicą danego czasu w tej przestrzeni.
Temat wiary Maryi w nauczaniu Jana Pawła II podjął ks. prof. Janusz Królikowski. - Wiara ta ma pewne cechy charakterystyczne, które Papież wydobywał, patrząc na Maryję. Ksiądz Profesor zwrócił uwagę na najważniejsze cechy wiary: posłuszeństwo, pokorę, miłość. Przyglądając się Maryi, odnajdujemy te cechy i z nich możemy czerpać. Odnosząc się do encykliki „Redemptoris Mater”, ks. prof. Królikowski mówił, że wiara jest pewnym trudem jako pielgrzymowanie, które z jednej strony ma swój cel, a z drugiej - pewne okoliczności życiowe, w których się weryfikuje. Wiara oświeca drogę, ale jednocześnie zakłada ciemność, trud, a skoro trud, to także jego przełamywanie, a nie tylko szukanie łatwiejszej drogi.
Kontynuując tematykę teologiczną, ks. dr Teofil Siudy zaprezentował temat: „Zawierzenie Maryi w optyce Bożego Miłosierdzia”. Wyjaśnił, że również nasza życiowa więź z Matką Jezusa winna być wpisana w zbawcze ramy objawienia się Bożego Miłosierdzia. Ks. prof. UKSW dr hab. Stanisław Dziekoński przygotował temat: „Pielgrzymowanie z Maryją, jak Maryja, do Maryi według Jana Pawła II”; o. dr Jan Pach OSPPE opracował zagadnienie: „Od indywidualnego wymiaru aktu oddania się Prymasa Wyszyńskiego Matce Bożej, poprzez zawierzenie społeczne, do eklezjalnych zawierzeń jasnogórskich Jana Pawła II”; o. prof. KUL-u dr hab. Jan Mazur OSPPE zajął się tematem: „Królowa Polski w posłudze Prymasa Tysiąclecia - wiodący motyw budowania komunii kościelnej i narodowej”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję