Reklama

Brazylijska radość z beatyfikacji „Ojca Polonii”

Niedziela Ogólnopolska 22/2011, str. 22

Ks. Kazimierz Długosz TChr

Duszpasterze polonijni pracujący w Brazylii, 3 maja 2011 r.

Duszpasterze polonijni pracujący w Brazylii, 3 maja 2011 r.

Kościół katolicki w Brazylii z wielkim entuzjazmem przeżywał dzień beatyfikacji Jana Pawła II. W kilku wielomilionowych miejskich aglomeracjach, takich jak Rio de Janeiro, Kurytyba i Săo Paulo, Brazylijczycy i wspólnoty polonijne łączyli się duchowo z Rzymem, dziękując Bogu za wielki dar wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II. Przypomniano, że podczas pierwszej wizyty apostolskiej w Brazylii w 1980 r. nazwano Ojca Świętego Janem Bożym. Po trzech wizytach apostolskich pamięć o Janie Pawle II jest wciąż żywa w tym ponad 200-milionowym kraju. Na jego cześć skomponowano wówczas specjalną pieśń powitalną: „Pobłogosław, Janie Boży!”. W dzień przybycia Papieża śpiewano tę pieśń w świątyniach całej Brazylii.
W Niedzielę Bożego Miłosierdzia sprawowałem uroczystą Mszę św. w parafii polskiej pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Rio de Janeiro. W kazaniu mówiłem zebranej Polonii o niezwykłej trosce Jana Pawła II o rodaków mieszkających poza krajem.
Dzień 1 maja br. przeszedł także do bogatej historii w Kapelanii Polskiej Săo Paulo. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Dom Antonio Celso de Queiroz. W koncelebrze wzięli udział także zaproszeni księża: przybyły z Kurytyby ks. Kazimierz Długosz TChr - prowincjał Chrystusowców, ks. Osmar - proboszcz parafii Matki Boskiej Wspomożycielki, ks. Marek Michalak oraz ks. Andrzej Wojteczek TChr - kapelan Polonii w Săo Paulo, główny organizator uroczystości. Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele władz miasta oraz konsulowie generalni Stanów Zjednoczonych, Kanady, Republiki Czeskiej, Belgii i Niemiec na czele z Konsulem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej Jackiem Suchem. Przy śpiewie „Bogurodzicy” został wniesiony obraz bł. Jana Pawła II. W wygłoszonej homilii bp Dom Celso podkreślił wyjątkowe cnoty Jana Pawła II jako prawdziwego świadka Jezusa Chrystusa oraz znaczenie pontyfikatu dla Polski i całego świata. Oprawę muzyczną Liturgii przygotował Polski Chór Miasta Săo Paulo wraz z chórem z parafii św. Luiza Gonzagi. Po śpiewie „Te Deum” wszyscy obecni przeszli do kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, w której mieści się popiersie Jana Pawła II. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe Polskiego Związku Kombatantów oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Po Mszy św. można było obejrzeć wystawę zdjęć poświęconych życiu błogosławionego Jana Pawła II.
W Kurytybie - stolicy polskiej emigracji w Brazylii - 22 maja br. w parku im. Jana Pawła II, położonym w centrum miasta, Mszę św. dziękczynną za beatyfikację Ojca Świętego odprawił dla tutejszej Polonii potomek polskich emigrantów bp Rafael Biernaski. W wielu parafiach brazylijskich prowadzonych przez księży z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej odbyły się podobne uroczystości.
Chrystusowcy spotkali się na tygodniowych rekolekcjach w duchu nauczania bł. Jana Pawła II, które rozpoczęły się 3 maja. Kapłani dziękowali Bogu za ten Wielki Pontyfikat i modlili się w intencjach Ojczyzny i Rodaków na całym świecie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję