Reklama

Najpiękniej umiera gałąź pod ciężarem owoców

Niedziela Ogólnopolska 22/2011, str. 24

Ze zbiorów autora

Nasza dobra Mama

Nasza dobra Mama

Odchodzi matka do wieczności, najdroższa osoba dla dzieci. Przygasa ognisko życia rodzinnego. Mniej już w nim ciepła, tkliwości, troskliwej czułości i ciągłego oczekiwania na spotkanie.
Moja mama była najzwyklejszą niewiastą, wiejską, prostą kobietą, z bukietem zapachu razowej pajdki chleba, z kwiecistą zapaską budzącego się w drewnianej chałupie poranka. Z brzękiem fajerek w takt mistycznych Godzinek modlitw porankowych oraz dumnych i ascetycznych malw wyzierających zza sztachet rodzinnego ogródka.
Świętej pamięci mama Stanisława uśmiechnęła się do wieczności 13 kwietnia, w roku beatyfikacji Jana Pawła II. Jej żywot utkany był z 86 twórczych i pracowitych lat w gospodarstwie rolnym, z mądrych dla nas rad, macierzyństwa. Tyle lat podarowała jej Opatrzność miłości miłosiernej, miłości wymagającej.
Włożyłem jej do trumny różaniec, który przywiozłem z rowerowej pielgrzymki do Fatimy. A na dłoniach spoczął ten, który otrzymała w dniu ślubu w 1946 r. Przez całe życie modliła się na tym różańcu i przeprowadziła ją Maryja Przewodniczka do Syna swego - Jezusa.
W tym roku, w lipcu, moi rodzice obchodziliby 65. rocznicę sakramentu małżeństwa. Na 60. rocznicę ślubu otrzymali odznaczenie i list gratulacyjny od Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego oraz błogosławieństwo apostolskie od papieża Benedykta XVI.
16 kwietnia - w wigilię Niedzieli Palmowej żegnaliśmy mamę w rodzinnej parafii Kowala k. Radomia przy słonecznej, wiosennej aurze i uśmiechającym się niebie.
Mszy św. przewodniczył bp Artur Miziński z Lublina, który w ufnych i żarliwych słowach dziękował Opatrzności Bożej za śp. Stanisławę, kapłankę życia rodzinnego. W ciepłej i umacniającej nas homilii ks. płk Stanisław Szymański - kapelan WP, przyjaciel naszej rodziny - wspominał mamę jako gorliwą chrześcijankę i dobrą wychowawczynię. Modlił się z nami obecny o. Adam Kalinowski, prowincjał Ojców Franciszkanów Konwentualnych z Gdańska.
Mama urodziła dziewięcioro dzieci: Kazimierza (franciszkanin), Zofię, Marka (śp.), Andrzeja, Janusza (ksiądz), Marię, Annę, Sylwestra (śp.), Dorotę.
- Najpiękniej umiera gałąź pod ciężarem własnych owoców - powiedział w mowie dziękczynnej i pożegnalnej w imieniu dzieci o. Kazimierz. Odczytał też krótkie słowa testamentu: „Synu, pamiętaj, w czasie pogrzebu powiedz wszystkim moje ostatnie życzenia. Przepraszam wszystkich, którym cokolwiek złego uczyniłam. Nie mam w sercu żadnej urazy, żalu ni pretensji do kogokolwiek. I bardzo dziękuję za wszelkie dobro, które tak często spotykało mnie od najbliższych. Pragnę, abyście byli lepsi, byli jednością i zawsze pamiętali o matce. Nie zapominajcie o modlitwie”.
Oto proste i krótkie słowa testamentu naszej dobrej, prostej, zwyczajnej matki śp. Stanisławy. Niech będą one natchnieniem i drogowskazem do pięknego i mądrego życia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję