Reklama

Czy grozi nam państwo totalitarne?

Niedziela Ogólnopolska 22/2011, str. 28

Czesław Ryszka
Pisarz i polityk, publicysta „Niedzieli”, poseł AWS w latach 1997-2001, od 2005 - senator RP; www.ryszka.com

Czesław Ryszka<br>Pisarz i polityk, publicysta „Niedzieli”, poseł AWS w latach 1997-2001, od 2005 - senator RP; www.ryszka.com

Na ostatnim posiedzeniu Senatu głosami senatorów Platformy Obywatelskiej przegłosowano ustawę o Systemie Informacji Oświatowej - ustawę nie tylko, moim zdaniem, bardzo kontrowersyjną, ale przede wszystkim niebezpieczną dla swobód i wolności obywatelskich. Wbrew stanowisku Prawa i Sprawiedliwości, senatorowie, a wcześniej posłowie PO, przeforsowali w ustawie zapisy dotyczące gromadzenia danych wrażliwych o uczniach - od przedszkolaka do maturzysty. I tak obok danych statystycznych o szkołach, placówkach oświatowych oraz o nauczycielach - danych oczywiście potrzebnych Ministerstwu Edukacji Narodowej przy podziale subwencji oświatowej - znajdą się w tym systemie indywidualne dane o każdym uczniu z imienia i nazwiska, w tym właśnie informacje wrażliwe: czy i na co choruje, jakiej pomocy potrzebuje, czy ma dysfunkcje, a jeśli tak, to jakie. Dalej, czy dany uczeń chodzi do szkoły specjalnej, czy jest w klasie integracyjnej, czy otrzymuje pomoc materialną. Jednym z elementów opisu ma być również charakterystyka psychologiczna ucznia, czyli informacja o tym, czy jest on pod opieką poradni psychologiczno-pedagogicznej. Nie będzie więc tajemnicy zawodowej, skoro psycholog, lekarz czy pedagog będzie musiał wszystko ujawnić. Ministerstwu potrzebne będą nawet takie informacje, czy ktoś uczy się języka mniejszości narodowej lub etnicznej, a nawet o tym, jakich języków obcych się uczy, czy ma kartę rowerową itp.
Dotąd wszystkie ogólne dane ministerstwo posiadało w formie zbiorczej, w procentach, natomiast szczegółowe informacje znajdowały się w posiadaniu dyrekcji szkół, czyli szkoły podawały do ministerstwa np. liczbę uczniów niepełnosprawnych, na których przysługuje szkole wyższa subwencja. Po co jednak Ministerstwu Edukacji Narodowej potrzebny teraz PESEL ucznia, na podstawie którego można zidentyfikować każde dziecko? Podobno zdarzało się, że szkoły zawyżały liczbę uczniów niepełnosprawnych, aby otrzymać więcej pieniędzy z MEN. Czy jest to jednak wystarczający powód, aby zbierać wrażliwe dane uczniów i tworzyć gigantyczną bazę danych, w której będzie wszystko o przebiegu nauki od przedszkola do matury każdego ucznia i o nim samym? Pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych protestują przeciw tej ustawie, obawiając się, że rodzice w trosce o to, aby nie szła za dzieckiem opinia, iż ma jakieś problemy psychiczne, przestaną korzystać z ich pomocy. Protestują rodzice, obawiając się wycieku tych danych na zewnątrz. Powstaje pytanie: Po co urzędnikom w Warszawie takie bardzo konkretne i szczegółowe dane? Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej w wystarczający sposób je zabezpieczy? Co będzie, jeśli ktoś wykorzysta je np. do szantażowania rodziców? Tego nie można wykluczyć, bo przecież są to bardzo atrakcyjne dane dla pracodawców, ubezpieczycieli, banków, a nawet dla złodziei.
Kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska zarzucała, że Polsce grozi państwo policyjne, że wszyscy będą podsłuchiwani oraz inwigilowani. Tymczasem dziś PO, ta rzekomo wolnościowa i liberalna partia, oddaje ogromną władzę urzędnikom i, co najzabawniejsze, nie potrafi do końca wytłumaczyć, po co to robi. Bo kwestia sprawiedliwego podziału subwencji oświatowej absolutnie nie jest tutaj najważniejszym powodem. Wystarczy odpowiednia kontrola w gminie, aby wykryć wszelkie nieprawidłowości.
Postawiłem w tytule pytanie: Czy grozi nam państwo totalitarne? Jak sądzę, kolejnym przykładem zmierzania ku temu jest zamykanie stadionów na polecenie premiera Tuska. Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej jest w tym przypadku kompletnie niezrozumiałe. A co myśleć o pokazówkach zatrzymywania pseudokibiców: najczęściej o świcie, z udziałem zamaskowanych policjantów z długą bronią, z rzucaniem podejrzanych na ziemię, filmowaniem, by prawie natychmiast pokazać to we wszystkich stacjach telewizyjnych? Nie bronię chuliganów kopiących ludzi czy demolujących stadion w Bydgoszczy. O ile jednak wiem, policja skorzystała z baz danych w klubach, czyli można było kiboli zatrzymać w zgoła inny sposób, nawet zaraz po meczu. Tymczasem robi się to na pokaz, gra na ludzkich emocjach, żeby widz opowiedział się za czym jest: czy za stadionowymi chuliganami, czy za władzą, która potrafi sobie radzić z chuliganami.
Szkopuł w tym, że stadionowymi bandytami są dzisiaj także ci, którzy trzymają podczas meczów transparenty obrażające premiera. Podobno policja we Wrocławiu przed meczem Śląska z GKS Bełchatów otrzymała polecenie, aby z tłumu kibiców wyłapywać osoby, które tak spektakularnie krytykują rząd Tuska. Cóż, gdyby za rządów premiera Kaczyńskiego policja wydała takie zarządzenia, wybuchłby ogromny skandal. Za rządów Tuska nie słychać protestów, że cenzura wraca nawet na stadiony, a uczniom w szkołach grozi inwigilacja.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję