Reklama

Bądźcie świadkami miłosierdzia

Niedziela Ogólnopolska 22/2011, str. 36

Bogdan Czechlewski

Damy i kawalerowie Zakonu Świętego Jerzego z Wielkim Mistrzem Tadeuszem Kaczorem. Przyjęcie do Zakonu Świętego Jerzego Dariusza Struszczaka, dyrektora TVP Łódź

Damy i kawalerowie Zakonu Świętego Jerzego z Wielkim Mistrzem Tadeuszem Kaczorem. Przyjęcie do Zakonu Świętego Jerzego Dariusza Struszczaka, dyrektora TVP Łódź

W Polsce odbyła się po raz szósty inwestytura dam i kawalerów do Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego. Na uroczystość przybyli nie tylko goście z kraju, ale także z zagranicy. Najliczniejsza delegacja przyjechała z Węgier. To tam, w Wyszehradzie, w 1326 r. król Karol Robert założył Rycerski Zakon Świętego Jerzego.
Przyjęcie 28 nowych członków do zakonu odbyło się w łódzkiej archikatedrze pw. św. Stanisława Kostki podczas Mszy św., której przewodniczył abp Władysław Ziółek, duchowy opiekun zakonu. W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup powiedział, że damy i kawalerowie zakonu zadania pojmują jako świadome i zamierzone dążenia do takiego stylu życia, aby było ono oparte na zasadach wiary, honoru, przyzwoitości, odwagi, lojalności, współpracy, samodyscypliny, uprzejmości i użyteczności.
Jako wspólnota prawdziwych rycerzy członkowie zakonu wspierają się nawzajem, zachęcają do dawania dobrego przykładu, do tworzenia lepszego świata, a także do dążenia do doskonałości duchowej. W swoim środowisku starają się udzielać pomocy ludziom zaniedbanym i potrzebującym. Udział w zbiórkach na cele charytatywne pozwala na organizowanie międzynarodowych obozów dla dzieci i młodzieży. Rycerze św. Jerzego wspierają takie formy aktywności, które pomagają w wydostaniu się ze środowisk przemocy i uniknięciu niebezpieczeństw zarażenia się współczesnymi patologiami.
Dekret o decyzji przyjęcia nowych członków zakonu odczytał Wielki Mistrz Tadeusz Kaczor. Postulanci złożyli przysięgę wierności ideałom i zobowiązaniom zakonu. Inwestytura odbyła się przy zachowaniu średniowiecznego ceremoniału. „Okrycia” płaszczem rycerskim dokonywał Paweł Michalak - prezes Zarządu stowarzyszenia, krzyż św. Jerzego zakładał wielki prior Węgier Miklós Balla, „pobudzania” ostrogą wiary - wielki prior Wielkiej Brytanii Ian Roche, świętym mieczem sprawiedliwości pasował na rycerza Wielki Mistrz Tadeusz Kaczor, a certyfikat o przyjęciu do zakonu wręczał kanclerz zakonu Marek Kowalik. Przy ceremonii przyjęcia insygniów rycerskich asystował wielki prior Królestw Nordyckich Orvin Lucjan Kacprzyk.
Działalność zakonu w Polsce zawdzięczamy honorowemu konsulowi generalnemu Republiki Węgierskiej Tadeuszowi Kaczorowi. Jest on pierwszym Polakiem przyjętym do Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego (w 2004 r.). Osobą Tadeusza Kaczora zainteresował się Wielki Mistrz gen. dr János Kárászy-Kulin i zachęcał do utworzenia prioratu w Polsce. Priorat w Polsce powstał w 2006 r., a Tadeusz Kaczor został powołany na wielkiego priora Polski.
Po śmierci gen. dr. Jánosa Kárászy-Kulina Rada Zakonu potwierdziła jego wolę, aby Tadeusz Kaczor objął władzę nad prioratami w świecie. Od 2009 r. Tadeusz Kaczor jest wielkim mistrzem zakonu. To pierwszy Polak w prawie 700-letniej historii zakonu na tak zaszczytnym stanowisku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję