Reklama

Kościół

Włoski dziennik opublikował list do Piusa XII zawierający informacje o obozach koncentracyjnych

Włoski dziennik "Corriere della Sera" opublikował w swoim niedzielnym dodatku „Lettura” oryginalny list, z którego wynika, że najpóźniej w grudniu 1942 roku papież Pius XII (1939 – 1958) wiedział o obozach masowej zagłady w Rzeszy Niemieckiej. List od niemieckiego jezuity ks. Lothara Königa stwierdza między innymi: „Ostatnią informacją o 'Rawie Ruskiej' z wielkim piecem SS, gdzie codziennie zabijano do 6 tysięcy ludzi, głównie Polaków i Żydów, ponownie znalazłem potwierdzoną za pośrednictwem innych źródeł. Prawdziwy jest również raport o Oschwitz (Auschwitz) w pobliżu Katowic”.

2023-09-17 17:13

[ TEMATY ]

Pius XII

wikipedia.org

List ks. Königa zaadresowany jest do osobistego sekretarza papieża Piusa XII, ks. Roberta Leibera. Zawiera również uwagę, że załączone informacje zostały „uzyskane przy najwyższym ryzyku”.

„Gdyby nie zostały wykorzystane z najwyższą ostrożnością i rozwagą”, życie autora i innych osób byłoby zagrożone, napisał ks. König. Tłumaczył, że „istnieje tutaj wielka obawa, czy Rzym będzie postępował z niezbędną ostrożnością i żeby w przypadku ewentualnej okupacji Watykanu nie zostało znalezione nic, naprawdę nic obciążającego, co można by ocenić na niekorzyść Kościoła niemieckiego”.

List jezuity do niemieckiego sekretarza prywatnego papieża, ks. Roberta Leibera, jest datowany 14 grudnia 1942 roku. W dziesięć dni później w swoim przemówieniu na Boże Narodzenie emitowanym przez Radio Watykańskie Pius XII ubolewał, że „na śmierć posyłane są setki tysięcy ludzi bez jakiejkolwiek winy i tylko z powodu ich narodowości lub rasy”.

Reklama

W tym samym wydaniu niedzielnego dodatku do gazety znajduje się wywiad z watykańskim archiwistą Giovannim Coco, który jako pierwszy przeanalizował list. Informuje on w nim, że wspomniany w liście raport o Auschwitz nie został jeszcze odnaleziony.

Zdaniem Coco, przed nadejściem listu ks. Königa z 14 grudnia 1942 r. Watykan był informowany o istnieniu obozów takich jak Dachau czy Auschwitz. Początkowo sądzono jednak, że obozy koncentracyjne były jedynie obozami masowych aresztowań, w których wiele osób zmarło z powodu złych warunków, w jakich byli przetrzymywani.

Znaleziony teraz list zmienił to postrzeganie. List znajdował się w zbiorach watykańskiego Sekretariatu Stanu, które dopiero w 2019 roku zostały przekazane do centralnego Archiwum Apostolskiego (wcześniej Tajnego Archiwum Watykańskiego).

Rola papieża w epoce nazistowskiej i drugiej wojnie światowej od wielu lat budzi kontrowersje. Krytycy zarzucają, że wiedział o okrucieństwach hitlerowców, a mimo to milczał. Inni wskazują na fakt, że Pius XII i Watykan uratowali tysiące Żydów ukrywając ich w klasztorach i zaopatrując w wizy.

Archiwa z tamtych czasów są dostępne dopiero od niedawna dla niezależnych naukowców. W dniach od 9 do 11 października na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbędzie się kongres międzynarodowy, którego celem jest omówienie konsekwencji najnowszych badań dla stosunków żydowsko-chrześcijańskich.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan udostępnia dokumentację z czasów Piusa XII

[ TEMATY ]

Watykan

dokument

Pius XII

wikipedia.org

Na prośbę Ojca Świętego Franciszka, od czerwca 2022 r. Archiwum Historyczne Sekretariatu Stanu - Sekcja ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi (ASRS) udostępnia na swojej stronie internetowej (ZOBACZ TUTAJ) wirtualną reprodukcję całej serii archiwalnej – poinformowała Stolica Apostolska.

Seria Ebrei („Żydzi”) Archiwum Historycznego Sekretariatu Stanu, Sekcja ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi (ASRS) jest częścią kolekcji Kongregacji ds. Spraw Nadzwyczajnych Kościoła, dotyczącej pontyfikatu Piusa XII - część I (1939-1948).

CZYTAJ DALEJ

Watykan: jak będzie przebiegało przedsynodalne czuwanie modlitewne?

2023-09-30 08:31

[ TEMATY ]

Watykan

synod

papież Franciszek

Magdalena Pijewska/Niedziela

Wszyscy chętni mogą wziąć w przedsynodalnym czuwaniu modlitewnym o charakterze ekumenicznym, jakiemu dziś wieczorem przewodniczyć będzie na placu św. Piotra papież Franciszek. Wraz z nim modlitwę poprowadzi 12 zwierzchników kościelnych. Obecni będą „delegaci braterscy”, wysłani przez swe Kościoły na pierwszą sesję XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

Już od 14.30 można będzie gromadzić się na placu św. Piotra, na którym rozbrzmiewać będą pieśni z całego świata w wykonaniu chórów z Ukrainy, Konga, Nigerii, Serbii i Ameryki Łacińskiej. O 16.00 na plac dotrze piesza pielgrzymka młodzieży, która pokona sześciokilometrową trasę z bazyliki św. Jana na Lateranie. Pół godziny później czterdzieścioro młodych ludzi z różnych kontynentów, Kościołów i mających różne sytuacje życiowe zgromadzi się przy stojącym środku placu obelisku, skąd procesjonalnie wyruszy z Biblią do polowego ołtarza, gdzie ustawiony będzie również krzyż z San Damiano i ikona Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Widział czyściec

2023-09-30 21:05

[ TEMATY ]

Bliżej Życia z wiarą

Domena publiczna

Mistyczne życie br. Daniele rozwijało się w cieniu św. Ojca Pio, z którym dzielił fizyczne i duchowe cierpienia.

Ojciec Pio przyciągał do siebie rzesze ludzi. Wielu z nich znalazło się w gronie przyjaciół słynnego stygmatyka, ale tylko jedna z tych osób została jego bratnią duszą. Człowiekiem tym był br. Daniele Natale, kapucyn, który przez lata towarzyszył Ojcu Pio; stał się jego uczniem i najbliższym współpracownikiem. U jego boku br. Daniele przeżywał swoje liczne charyzmaty; moc wypędzania demonów, bilokację, dar czytania w ludzkich sercach. Stygmatyk z Pietrelciny obiecał kiedyś br. Daniele: „Dokąd pójdziesz ty, tam będę i ja. Co ty mówisz, mówię i ja”. Kim więc był br. Daniele?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję