Reklama

Homilie

Papież: Jezusowy pokój to nie rzeczy, lecz osoba

Trwały, solidny pokój będzie miał ten, kto przyjmie do swego serca Ducha Świętego, a nie ten, kto woli ufać w sposób powierzchowny w spokój, jaki dają pieniądze czy władza - powiedział papież Franciszek podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty.

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Ojciec Święty przeciwstawił pokój rzeczy - w oparciu do pieniądze, władzę, próżność - pokojowi, jaki daje osoba Ducha Świętego. Pierwszy z nich jest zawsze ulotny - dziś jesteś bogaty i jesteś kimś, a jutro nie. Drugi natomiast, którego nikt nie może zabrać, jest pokojem ostatecznym.

Papież nawiązał do dzisiejszej Ewangelii (J 14,27-31a), gdzie Pan Jezus przed swoją męką mówi do uczniów: "Pokój mój daję wam". Zaznaczył, że jest to pokój zupełnie inny od tego, który proponuje świat - pokój bogactwa, kiedy wydaje mi się, że mam wszystko uporządkowane i o nic nie muszę się martwić. Ale Jezus mówi nam, byśmy nie ufali w taki pokój, bo są przecież złodzieje, którzy mogą nas okraść, możliwy jest spadek kursów na giełdzie. Nie jest to więc pokój definitywny, a jedynie ograniczony czasowo, powierzchowny - zauważył Franciszek.

Reklama

Podobnie jest z pokojem, który miałby się opierać na posiadaniu władzy. Wystarczy jednak zamach stanu, aby jej pozbawić. Ojciec Święty przypomniał, jak szybko zniknął pokój Heroda, kiedy usłyszał od Magów, że narodził się Król Izraela. Zwrócił też uwagę na krótkotrwałość pokoju opartego na próżności, na jego koniunkturalność - dziś ciebie szanują, a jutro będą ci ubliżać, jak w przypadku Jezusa między Niedzielą Palmową a Wielkim Piątkiem.

Natomiast zupełnie inny jest pokój, jakim obdarza Pan Jezus. - Pokój Jezusa jest osobowy, jest to Duch Święty! W dzień zmartwychwstania, wszedł On do Wieczernika i pozdrowił uczniów: "Pokój wam. Weźmijcie Ducha Świętego". Taki jest pokój Jezusa: jest to Osoba, jest to wielki dar. A kiedy Duch Święty jest w naszym sercu, to nikt nie może odebrać mu pokoju. Nikt! Jest to pokój definitywny! Naszym zaś zadaniem jest strzeżenie tego pokuj. Jest to wielki pokój, pokój, który nie jest mój, ale innej Osoby, która mnie nim obdarza, innej Osoby, która jest w moim sercu i towarzyszy mi przez całe życie. Pan mnie nim obdarzył - powiedział Franciszek.

Ojciec Święty przypomniał, że pokój ten otrzymujemy wraz z chrztem i bierzmowaniem, ale nade wszystko tak, jak dziecko przyjmujące prezent, bez warunków, z otwartym sercem. Ducha Świętego trzeba strzec, prosząc o pomoc w tym "wielkim darze" Boga.

- Jeśli będziecie mieli ten pokój Ducha Świętego, jeśli będziecie mieli Ducha Świętego w sobie i będziecie tego świadomi, to nie będzie się trwożyło serce wasze. Bądźcie pewni! Św. Paweł powiedział nam, że aby wejść do Królestwa Niebieskiego trzeba przejść przez wiele ucisków. Ale mamy je wszyscy, każdy z nas, mamy ich tak wiele, wszyscy! Mniejsze, czy większe... Ale "niech się nie trwoży serce wasze": to jest pokój Jezusa. Obecność Ducha Świętego, który sprawia, że nasze serce jest w pokoju" - zakończył papież swoją homilię.

2014-05-20 13:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: włączać osoby głuche do wspólnoty chrześcijańskiej

[ TEMATY ]

głuchoniemi

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie odkrywania obecności osób głuchych, przezwyciężania izolacji wielu rodzin oraz niedopuszczalnej dyskryminacji z powodu upośledzenia – napisał papież Franciszek w przesłaniu z okazji 60. Światowego Dnia Głuchych. Podziękował w nim członkom Stowarzyszenia Osób Głuchych oraz kobietom i mężczyznom dobrej woli za zaangażowanie w walkę z wykluczeniem oraz z kulturą odrzucenia.

Franciszek wyraził wdzięczność za podejmowane działania służące ochronie godności osób głuchych i niedosłyszących. Podkreślił, że tworzenie wspólnoty i stowarzyszenia samo w sobie stanowi wartość. Dzięki temu towarzyszycie i wspieracie tych, którzy przeżywają trudności, ale pozwalacie również odkrywać innym ich wielkie bogactwo – napisał papież. – Waszą aktywnością pobudzacie do tworzenia wspólnoty, więcej, do bycia wspólnotą, do otwierania się na siebie nawzajem, z naszymi ograniczeniami i trudami, ale także z naszymi radościami i uśmiechami – zaznaczył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Bez cenzury

2022-01-18 11:57

Niedziela Ogólnopolska 4/2022, str. 66

Red.

Za każdym garbatym drzewem można widzieć jakiegoś Żyda, ale wtedy zamiast raportów i analiz powstają klechdy.

Pewien czytelnik – przeanalizowawszy mój tekst Homo covidianus (Niedziela nr 1/2022 ) – pochwalił go, ale i postawił taką oto tezę: „Gdyby pan napisał o przyczynach, to jestem pewien, że Niedziela nie wydrukowałaby pańskiego artykułu. Jest magiczny wyraz «antysemityzm», który zamyka usta wszystkim... I z czego by pan wtedy żył?”.

CZYTAJ DALEJ

Kolędowanie z Alicją Janosz

2022-01-23 21:42

Magdalena Lewandowska

Alicja Janosz zaśpiewała najpiękniejsze polskie kolędy

Alicja Janosz zaśpiewała najpiękniejsze polskie kolędy

Radość Bożego Narodzenia wybrzmiała ponownie we wrocławskiej parafii Miłosierdzia Bożego podczas koncertu kolęda Alicji Janosz zorganizowanego przez Radio Rodzina.

Piosenkarka jest laureatką „Szansy na sukces”, zwyciężczynią pierwszej edycji polskiego „Idola”, mieszkanką Dolnego Śląska. Na koncercie zaśpiewała najpiękniejsze kolędy i pieśni Bożonarodzeniowe, a pomagali jej chętnie słuchacze zebrani w kościele na wrocławskim Gądowie. Nie zabrakło też jej autorskich piosenek świątecznych. – Kolędy niosą prawdę o Bożej Miłości i chcę, żebyśmy śpiewali razem – prosiła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję