Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. W imię prawdy historycznej

– Wracamy do historii, gdyż chcemy oddać cześć bohaterom, modlić się za ofiary, czerpać wzorce do naśladowania oraz wyciągać wnioski z popełnionych błędów, tak by ich dzisiaj nie powtarzać – wskazywał bp Ignacy Dec podczas Eucharystii sprawowanej w 84. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

2023-09-18 17:14

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

ZSRR

rocznica II wojny światowej

Hubert Gościmski

Niedzielna suma parafialna w towarzystwie pocztów sztandarowych.

Niedzielna suma parafialna w towarzystwie pocztów sztandarowych.

Tego dnia na wspólnej modlitwie w katedrze świdnickiej zgromadzili się ministrowie, sybiracy, a także liczni przedstawiciele środowisk wojskowych, patriotycznych i kombatanckich.

– Naród polski, broniący się przed ponad dwa tygodnie przed zachodnim najeźdźcą, 17 września 1939 roku otrzymał cios w plecy ze strony wschodniego agresora. W ten sposób został dokonany czwarty rozbiór Polski, a nasza ojczyzna weszła w ciemną dolinę okupacji niemieckiej i sowieckiej – przypominał biskup senior w homilii. – Każdego roku we wrześniu wspominamy tę martyrologię naszego narodu nie po to, by siać nienawiść czy myśleć o jakimś odwecie, ale czynimy to w imię prawdy historycznej, gdyż tylko na niej można budować pokój i jedność, pomyślną przyszłość państw. Jest to także nasze zobowiązanie wobec tych, którzy cierpieli i ginęli za to, że byli Polakami, naszymi rodakami, a także za to, że byli katolikami – akcentował. Wskazał również, że pamięć o dziejach narodu oraz troska o prawdę to narodowe obowiązki każdego Polaka.

Hubert Gościmski

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec.

Po zakończonej Mszy św. uczestnicy w towarzystwie pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej przemaszerowali na pl. św. Małgorzaty, gdzie pod Pomnikiem Katyńskim odbyła się dalsza część uroczystości.

Hubert Gościmski

Uczestnicy uroczystości po zakończonej Eucharystii przemaszerowali w stronę znajdującego się na pl. św. Małgorzaty Pomnika Katyńskiego.

Uczestnicy uroczystości po zakończonej Eucharystii przemaszerowali w stronę znajdującego się na pl. św. Małgorzaty Pomnika Katyńskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prorok naszych czasów - św. Jan Paweł II - w stulecie urodzin

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

św. Jan Paweł II

ks. Mirosław Benedyk

bp senior Ignacy Dec, przewodniczył Mszy dziękczynnej w 100. urodziny św. Jana Pawła II

bp senior Ignacy Dec, przewodniczył Mszy dziękczynnej w 100. urodziny św. Jana Pawła II

W setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II w katedrze świdnickiej uroczystą Eucharystię w koncelebrze bp Marka Mendyka i bp Adama Bałabucha, sprawował bp senior Ignacy Dec.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Biskupa do wiernych dieciezji sosnowieckiej

2023-09-23 15:16

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Archidiecezja Krakowska

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Synodzie: prośmy o czas braterstwa i oczyszczenia z polaryzacji

2023-09-30 20:28

[ TEMATY ]

synod

papież Franciszek

Vatican Media

Prośmy, aby Synod był kairós (szczególnym czasem-red.) braterstwa, miejscem, gdzie Duch Święty oczyszcza Kościół z gadulstwa, ideologii i polaryzacji – mówił Franciszek w homilii wygłoszonej podczas sobotniego ekumenicznego czuwania „Together-Razem” przed Synodem o synodalności, które odbyło się na Placu św. Piotra.

Papież wezwał do modlitwy „abyśmy na nowo nauczyli się milczeć: aby usłyszeć głos Ojca, wezwanie Jezusa i błaganie Ducha”. „Zbliżając się do ważnej rocznicy wielkiego Soboru Nicejskiego, prośmy, abyśmy mogli w jedności i milczeniu, jak Mędrcy, czcić tajemnicę Boga, który stał się człowiekiem, pewni, że im bliżej będziemy Chrystusa, tym bardziej będziemy zjednoczeni między sobą” – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję