Reklama

Niedziela Wrocławska

"Historia jednej zbrodni"

W ramach Wrocławskich Dni z Rodziną Ulmów w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się projekcja filmu „Historia jednej zbrodni” Mariusza Pilisa. Pokaz zorganizował wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

2023-09-18 21:21

Marzena Cyfert

Panel dyskusyjny po projekcji filmu

Panel dyskusyjny po projekcji filmu

– 10 września miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, beatyfikacja rodziny Ulmów. Pierwszy raz w historii w grono beatyfikowanych została włączona cała rodzina: Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci. Wydawałoby się, że rodzina Ulmów była zwykłą polską rodziną, rodziną której przyszło żyć w okrutnych czasach wojny i okupacji. Jednak Wiktoria i Józef Ulmowie nie byli bierni wobec tej trudnej historii, byli jej czynnymi uczestnikami, dostrzegali ludzi, którym należało pomóc, stali po stronie dobra i tym dobrem otaczali innych. Pomimo tego, że było im ciężko, pod swój dach przyjęli Żydów, za co zostali zamordowani. Stracili życie, ratując innych. IPN włącza się bardzo mocno w wydarzenia dotyczące beatyfikacji. Zapraszam dzisiaj Państwa do obejrzenia filmu „Historia jednej zbrodni”; zbrodni, której dokonano 24 marca 1944 r. - mówiła w słowie powitania Joanna Demków, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Film dokumentalisty Mariusza Pilisa opowiadający historię rodziny Ulmów to świetnie zrealizowany wieloaspektowy dokument, trzymający uwagę widzów. Ukazuje on również nieznane elementy z historii rodziny Ulmów i podejmuje temat zakłamywania historii.

Pokazowi towarzyszyła rozmowa z twórcą scenariusza i reżyserem Mariuszem Pilisem oraz historykami dr. Marcinem Chorązkim (Oddział IPN w Krakowie/Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej) i dr. Wojciechem Hanusem (Oddział IPN w Rzeszowie). Rozmowę poprowadził dr Michał Siekierka (Oddział IPN we Wrocławiu). Dyskusja dotyczyła m.in. relacji w społeczności wiejskiej Markowej i okolic, w szczególności relacji polsko-żydowskich; dalszych losów żandarmów biorących udział w zbrodni i tego, jak ta zbrodnia przełożyła się na ukrywanie Żydów w Markowej. Poruszona została również kwestia zakłamywania historii.

W spotkaniu uczestniczyła również młodzież szkolna, min. ze Szkoły Podstawowej nr 17 we Wrocławiu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podkarpackie: W Rzeszowie odsłonięto mural błogosławionej rodziny Ulmów

2023-09-28 17:50

[ TEMATY ]

błogosławiona rodzina Ulmów

PAP/Darek Delmanowicz

W czwartek na ścianie budynku przy ulicy Gałęzowskiego w Rzeszowie odsłonięty został mural przedstawiający błogosławioną rodzina Ulmów z Markowej.

W uroczystości udział wziął m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który podkreślił, że czwartkowa uroczystość to kontynuacja wydarzeń, które rozpoczęły się 10 września, czyli w dniu beatyfikacji Ulmów. Dodał, że uroczystość beatyfikacyjna miała wymiar edukacyjny. "Cały świat dowiedział się bowiem o tym, jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie Holokaustu. I z jakim bohaterstwem to się wiązało. Z bohaterstwem aż do śmierci" – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

„Milion dzieci modli się na różańcu!”

2023-09-28 09:12

[ TEMATY ]

różaniec

Biuro Prasowe PKWP Polska

Ten sam dzień, ta sama godzina, wspólna modlitwa z udziałem najmłodszych z całego świata. 18 października kolejna edycja kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu” zainicjowanej przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ruszyły zapisy. Przed rokiem akcja przyciągnęła rekordową liczbę uczestników z Polski.

Dzieci usiadły w kole. Otoczyły świecę. Chwyciły za różaniec. Rozpoczęła się modlitwa. Każde „Zdrowaś Maryjo”, każde „Ojcze nasz”, każde „Chwała Ojcu…” było wypowiadane z myślą o tych, którzy cierpią. Najmłodsi z jednej z poznańskich szkół podstawowych, którzy przed rokiem wzięli udział w akcji zainicjowanej przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie, nie widzieli wojny. Ale nie trzeba im tłumaczyć, że gdy ktoś płacze, traci dom, musi uciekać, to zderza się z ogromnym dramatem. „Wydaje się nam często, że nie mamy na ten dramat żadnego wpływu, ale wtedy przez naszą bezsilność przebija się wołanie Matki Bożej z Fatimy: +Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata+” – zauważa ks. prof. Waldemar Cisło. Te słowa, jak co roku, towarzyszą ogólnoświatowej kampanii modlitewnej pod hasłem „Milion dzieci modli się na różańcu”. Jej kolejna edycja planowana jest na 18 października.

CZYTAJ DALEJ

Rząd przyjął projekt budżetu na 2024 r.

2023-09-28 15:44

[ TEMATY ]

polityka

Karol Porwich/Niedziela

Rząd przyjął projekt budżetu na 2024 r.; założono, że PKB wzrośnie w przyszłym roku o 3 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 6,6 proc. – poinformowała w czwartek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z komunikatem w projekcie budżetu na przyszły rok przyjęto, że dochody państwa wyniosą 684,5 mld zł, limit wydatków budżetu państwa został ustalony na 849,3 mld zł. Oznacza to, że deficyt budżetu nie przekroczy 164,8 mld zł. Natomiast deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) został ustalony na poziomie ok. 4,5 proc. PKB.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję