Reklama

Kościół

Częstochowa: XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

We wtorek o godz. 9.15 na Jasnej Górze rozpocznie się XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka oraz bp. Andrzeja Przybylskiego - poinformowała PAP w poniedziałek Komisja Episkopatu Polski.

2023-09-19 07:08

[ TEMATY ]

forum

Karol Porwich/Niedziela

Jak poinformowała PAP w poniedziałek Komisja Episkopatu Polski, we wtorek, o godz. 9.15, na Jasnej Górze, rozpocznie się XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka oraz bp. Andrzeja Przybylskiego.

19 września br. w Częstochowie odbędzie się Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich organizowane przez Radę Szkół Katolickich. Spotkanie przeznaczone jest dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Po raz 21. ich przedstawiciele przybędą do jasnogórskiego sanktuarium, aby we wspólnej modlitwie, refleksji i śpiewie wielbić Boga, szukać odpowiedzi na nurtujące młodych ludzi pytania oraz budować wzajemne relacje we wspólnocie uczniów katolickich liceów i techników.

"Udział w Forum zgłosiło blisko 1500 osób, młodzieży szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Czasami jest tak, że wspólnota szkolna może czuć się małą, nic nie znaczącą kropelką w oceanie innych szkół. Przyjeżdżając tutaj, na Jasną Górę, oni nagle widzą, że stanowią rzeszę młodych ludzi. Że są tysiące młodych ludzi, którzy myślą podobnie, szanują wartości, wybierają szkołę katolicką żeby kształtować swój charakter, poszukiwać Pana Boga czy też pogłębiać swoją wiarę" - powiedział PAP Robert Jaczyński, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.

Reklama

"To spotkanie na Jasnej Górze daje taką przestrzeń, żeby się odnaleźć" - dodał wicedyrektor Jaczyński. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania będzie pytanie o sens życia, o to, kogo słuchać, za kim iść, aby żyć pięknie, mądrze a zarazem godnie. Głównym prelegentem będzie ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak, który wygłosi konferencję o Bożej miłości, o Chrystusie, który zaprasza do bardzo osobistej relacji i więzi. Świadectwem życia i przesłaniem do młodych podzielą się: Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka oraz Dobromir Makowski - pedagog, raper, organizator imprez młodzieżowych.

Szczególnie ważnym wymiarem spotkania młodych będzie wspólna modlitwa: adoracja Najświętszego Sakramentu, Droga Krzyżowa na Wałach, a nade wszystko Eucharystia w bazylice jasnogórskiej, której o godz. 13.30 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Ksiądz biskup sam z wykształcenia jest pedagogiem - uzyskał magisterium w częstochowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Jana Długosza), zanim wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.(PAP)

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: II Forum Ewangelizacyjne

"Jedność w różnorodności - Moc w ewangelizacji" – pod takim hasłem odbędzie się II Forum Ewangelizacyjne, które będzie miało miejsce 25 kwietnia w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Świdnicy przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 2. Do udziału w tym diecezjalnym wydarzeniu zaprasza bp Ignacy Dec.

CZYTAJ DALEJ

Miej w opiece naród cały… Różaniec z kard. Stefanem Wyszyńskim

2023-09-30 22:47

[ TEMATY ]

różaniec

Instytut Prymasowski

Przed rozważaniem różańcowym przywołajmy kilka zdań, które o ks. Stefanie Wyszyńskim powiedział św. Jan Paweł II w czasie Mszy Świętej sprawowanej 16 czerwca 1983 roku w Archikatedrze Warszawskiej.

„Pierwszy etap mojej jasnogórskiej pielgrzymki w związku z sześćsetną rocznicą wizerunku Matki Chrystusa prowadzi do katedry która – w momencie najwyższego Boskiego wybrania – nazwała siebie służebnicą Pańską (por. Łk 1,38). Z tego służenia i posługiwania zmarły Prymas uczynił główną siłę swego pasterzowania. Był mocny służbą – służbą świadomą posłannictwa zleconego mu przez Księcia pasterzy. Był mocny służbą – i tą swoją prymasowską służbą czynił mocnym Kościół i naród pośród dziejowych prób i doświadczeń. Dzisiaj razem z wami przy jego grobie, w sercu Warszawy, dziękuję Trójcy Przenajświętszej za tę wielką prymasowską służbę kard. Stefana Wyszyńskiego, prosząc, aby owoce jej trwały nadal w sercach ludzi na całej ziemi ojczystej. Był mocny swoją wiarą w Boga, który jest Panem stworzenia i Panem dziejów poprzez Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. (…) Był mocny swoją wiarą w Chrystusa – ów kamień węgielny zbawienia człowieka, ludzkości, narodu. Czynił wszystko, aby ten kamień węgielny nie został odrzucony przez ludzi naszej epoki, ale by się na nowo umocnił w fundamentach duchowego warszawskiej, do grobu wielkiego Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Nie mogłem przybyć do Warszawy na jego pogrzeb w dniu 31 maja 1981 roku z powodu zamachu na moje życie w dniu 13 maja, co spowodowało kilkumiesięczny pobyt w szpitalu. Kiedy dzisiaj dane mi jest przybyć do Ojczyzny, pierwsze moje kroki skierowuję do jego grobu.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie na boisku

2023-10-03 18:28

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Kornelia Kusiowska

W III LO im. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze 30 września odbył się kolejny turniej siatkówki zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Takie rozgrywki organizowane są już od kilkunastu lat. Pierwszym powodem jest to, że jedną z dziesięciu zasad każdego KSM-owicza jest dbałość o kondycję fizyczną. Drugą przyczyną jest chęć zintegrowania lokalnego środowiska. Organizatorzy zapraszają do gry nie tylko parafialne oddziały KSM, ale też inne wspólnoty, np. ministrantów. W tym roku do zawodów stanęło Duszpasterstwo Akademickie „Stodoła”, Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego „Rondo” oraz nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych nr 1. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję