Reklama

Niedziela Wrocławska

Młodzi na Synodzie

We wspomnienie św. Stanisława Kostki młodzi modlili się za synod w archidiecezji wrocławskiej.

2023-09-19 14:06

Magdalena Lewandowska

We wrocławskiej katedrze młodzież modliła się w intencji synodu diecezjalnego.

We wrocławskiej katedrze młodzież modliła się w intencji synodu diecezjalnego.

Modlitwa rozpoczęła się od adoracji Najświętszego Sakramentu w katedrze wrocławskiej i przypomnienia słów Papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie: – „Do was młodzi, którzy pielęgnujecie wielkie marzenia, ale często przyćmiewa je lęk, że ich nie zrealizujecie. Do was młodzi, którzy czasami myślicie, że nie dacie rady. Do was młodzi kuszeni w tych czasach, żeby uważać siebie za niezadowalających lub ukrywać cierpienie. Do was młodzi, którzy chcecie zmienić świat i walczycie o sprawiedliwość i pokój. Do was młodzi, którzy wkładacie w to wysiłek i wyobraźnię, ale wydaje się wam, że to nie wystarcza. Do was młodzi, których Kościół i świat potrzebują tak, jak ziemia potrzebuje deszczu. Do was młodzi, którzy jesteście teraźniejszością i przyszłością. Tak, do was młodzi Jezus mówi „Nie lękajcie się”.

Dalsza część spotkania odbyła się w Centrum Duszpasterskim „Pod Czwórką” i była okazją do omówienia zaangażowania młodych w synod, a także do podziękowania za Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. – Młodzi są zaproszeni do działań synodalnych, ich głos jest dla Kościoła wrocławskiego bardzo ważny i powinien zostać usłyszany – podkreśla ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. W Diecezjalnym Duszpasterstwie Młodzieży powstaje presynodalna grupa młodzieżowa. – Oczywiście DDM nie chce wyrywać młodych z zespołów parafialnych, bo podstawowym miejscem działań synodalnych jest dla nich parafia, z której pochodzą. Ale Wrocław ma taką specyfikę, że jest tu wiele młodzieży z terenu archidiecezji, która mieszka w internatach czy na stancji i tu się kształci. Grupa synodalna przy DDM będzie scalała młodzież szkól średnich, dla młodzieży akademickiej powstanie całkiem osobny zespół – tłumaczy ks. Rozpędowski.

Pierwsze spotkanie synodalnej grupy młodzieżowej odbędzie się 27 września o godz. 19.30 „Pod Czwórką”. – Dołącz do nas – zachęca ks. Piotr.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja opolska pożegnała biskupa Jana Wieczorka

2023-09-21 10:04

[ TEMATY ]

diecezja opolska

Diecezja Gliwicka

bp Jan Wieczorek

bp Jan Wieczorek

W środę wieczorem, w opolskim kościele oo. Franciszkanów, kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem biskupów Rudolfa Pierskały i Pawła Stobrawy, celebrowało Mszę św. w intencji zmarłego pierwszego ordynariusza diecezji gliwickiej.

W opolskiej kurii biskupiej duchowny zajmował się sprawami małżeńskimi, finansowymi, budownictwa sakralnego, wizytacji kanonicznych i bierzmowań w parafiach, a także pielgrzymek i procesji. Był też odpowiedzialny za gliwicki region duszpasterski. Ponadto pełnił funkcje konsultora diecezjalnego i członka diecezjalnej rady duszpasterskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kongres „Parafia jutra”: jak powinna wyglądać idealna parafia?

2023-09-20 21:20

[ TEMATY ]

parafia

Karol Porwich/Niedziela

Jak powinna wyglądać idealna wspólnota chrześcijańska, idealna parafia? W jaką stronę powinniśmy dążyć? – na te pytania odpowiadali teologowie, uczestnicy II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, który odbywa się w Licheniu. Mówiąc o biblijno – teologicznych podstawach życia parafialnego zwracali m.in. uwagę, że pewnym sprawdzianem tego, czy wspólnota jest zdrowa i funkcjonuje zgodnie z Bożym planem jest jej otwartość i misyjność.

- Dzieje Apostolskie ( Dz 4, 32-35) opisujące funkcjonowanie pierwszej wspólnoty w Jerozolimie to nie jest wizja Kościoła utopijnego. Przedstawiają to, co stanowi istotne i ciągle aktualne przesłanie Kościoła i tożsamości Kościoła wszystkich czasów – przekonywał ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło z UKSW.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: zakończył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”

2023-09-21 20:24

[ TEMATY ]

parafia

teologia

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Pod hasłem „Razem odnawiajmy nasze parafie” w dniach 19-21 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Duchowni oraz wierni świeccy spotkali się, by podjąć synodalną refleksję nad sytuacją polskich parafii i wytyczyć kierunki ich odnowy, Wydarzenie zgromadziło ponad 150 osób, reprezentujących różne ośrodki naukowe, stowarzyszenia, parafie.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, Komisji ds. Wychowania Katolickiego KEP, Rady ds. Rodziny KEP, Ogólnopolskiej Rady Ruchów czy Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję