Reklama

Ruszyła budowa fabryki Oleofarm we Wrocławiu


Niedziela Ogólnopolska 23/2011, str. 48

Archiwum Oleofarm
Bp Edward Janiak podczas poświęcenia miejsca budowy fabryki Oleofarm

Oleofarm Fabryka Zdrowia - prężnie rozwijająca się firma z polskim kapitałem - rozpoczęła budowę nowej fabryki w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
17 maja 2011 r. we Wrocławiu odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod fundamenty nowej fabryki Oleofarm, przy czym kamień węgielny został zastąpiony symboliczną butelką oleju lnianego budwigowego - LenVitol. Akt erekcyjny pod budowę fabryki podpisali: właściciele firmy Oleofarm Marek Chrzanowski i Leszek Stanecki, wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, prezes Wrobis SA Tadeusz Chodorowski, wiceprezes Zarządu ds. Marketingu i Finansów WSSE „INVEST-PARK” Dariusz Kasprowicz oraz bp Edward Janiak, który dokonał aktu poświęcenia oleju i miejsca budowy.
Korzenie firmy Oleofarm sięgają 2002 r. Powstała w Pietrzykowicach k. Wrocławia jako Zakład Produkcji Olejów Farmaceutycznych. Specjalizowała się w produkcji olejów roślinnych z nasion, m.in. wiesiołka, ogórecznika i lnu. Dzięki nowoczesnym technologiom i sprawnemu systemowi zarządzania, powstała bogata gama olejów zimno tłoczonych, która zyskała duże uznanie na rynku jako linia „Oleje świata”. Od 2005 r. Oleofarm specjalizuje się głównie w produkcji suplementów diety i zdrowej żywności, dostępnych w kategoriach: suplementy diety w kapsułkach, suplementy diety w płynie, zdrowe esencje natury, dietetyczne środki specjalnego przeznaczenia medycznego. W 2010 r. przedsiębiorstwo odnotowało dużą dynamikę wzrostu sprzedaży na rynku farmaceutycznym. Firma Oleofarm współpracuje z ośrodkami uniwersyteckimi i inwestuje w innowacyjne technologie z zastosowaniem najnowszych osiągnięć biotechnologii.
- Zatrudniamy wysoko wykwalifikowanych biotechnologów, biochemików, farmaceutów, technologów żywienia - zaznaczył współwłaściciel firmy Oleofarm Leszek Stanecki.
- Badania i innowacyjność - będące podstawowym wymiarem troski o pacjenta - wpisane są od lat w naszą misję, określając obowiązki zawodowe wszystkich pracowników i warunkując społeczną odpowiedzialność firmy - podkreśla współwłaściciel firmy Oleofarm Marek Chrzanowski.
W nowym obiekcie planowana jest linia do kapsułkowania form płynnych i stałych. Inwestycja jest realizowana we Wrocławiu przy ul. Mokronoskiej na działce o powierzchni 2,2 ha. Zakup nieruchomości nastąpił w grudniu 2009 r. Zakończenie inwestycji składającej się z hali produkcyjnej z magazynami i częścią biurową o łącznej powierzchni 5000 m2 planowane jest na październik 2011 r. W fabryce zostanie utworzonych około 30 nowych miejsc pracy.
Budowa nowego zakładu ma znaczący społeczny aspekt związany z nowo tworzonymi miejscami pracy oraz strategiczny wymiar handlowy w kontekście dalszych możliwości rozwoju firmy Oleofarm.

(R.)

Reklama

BP KEP: zarzuty wobec przewodniczącego KEP są bezpodstawne

2019-05-20 15:36

BP KEP, tk / Warszawa (KAI)

W kwestii ochrony osób małoletnich przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki postępuje zgodnie z przepisami prawa państwowego i kościelnego. Zarzuty w tym względzie są bezpodstawne – oświadczyło Biuro Prasowe KEP.

BP KEP
Abp Stanisław Gądecki

Jest to reakcja na złożone dziś przez członków Partii Razem zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez abp. Stanisława Gądeckiego. Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski zarzucono, że mając wiedzę dot. pedofilii wśród duchownych, nie przekazał informacji śledczym.

W zawiadomieniu powołano się na „doniesienia medialne” oraz zaprezentowane przez biskupów 14 marca dane statystyczne dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Autorzy doniesienia wskazali, że „zachodzi uzasadnione podejrzenie, że urzędnicy, funkcjonariusze i hierarchowie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie przekazali organom ścigania wiedzy na temat przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym osób poniżej 15. roku życia popełnionych przez osoby duchowne”.

Odnosząc się do tych zarzutów, Biuro Prasowe KEP oświadczyło, że: „W kwestii ochrony osób małoletnich Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki postępuje zgodnie z przepisami prawa państwowego i kościelnego. Zarzuty w tym względzie są bezpodstawne”.

Przypomnijmy, że w wydanym 21 marca oświadczeniu ks. Paweł Rytel-Andrianik zapewnił, że w kwestii zgłaszania przypadków wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne Kościół uznaje wymogi państwowego prawa karnego, a jednocześnie szanuje wolność zgłaszających.

W oświadczeniu wskazano, że według opracowania statystycznego z 14 marca br. 94,8% zgłoszeń wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne zostało objętych postępowaniem kanonicznym, zaś 44% przypadków zostało zgłoszonych do państwowych organów ścigania.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik wyjaśniał we wspomnianym oświadczeniu, że może wynikać to z następujących powodów:

„a) według kodeksu karnego do 13 lipca 2017 r. nie było obowiązku prawnego składania doniesień do władz państwowych, a dane statystyczne obejmują okres od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 roku.

b) W państwowym prawie karnym jest przestępstwem każde obcowanie płciowe lub inna czynność seksualna wobec małoletniego do ukończenia 15. roku życia, natomiast w prawie kościelnym – do ukończenia 18. roku życia. W prawie państwowym zachowanie seksualne wobec małoletniego między 15. a 18. rokiem życia jest przestępstwem tylko pod pewnymi warunkami, jak na przykład wykorzystanie bezradności lub choroby psychicznej. Tymczasem aż 48,2% wszystkich przypadków opisanych w opracowaniu statystycznym dotyczy młodzieży powyżej 15. roku życia.

c) Według opracowania statystycznego spośród podjętych postępowań kanonicznych 12,6 % zostało umorzonych, a 10,4% podejrzanych zostało uniewinnionych. W takich sprawach organy ścigania mogły nie być powiadamiane, gdyż informacja o przestępstwie nie okazała się w świetle postępowania kanonicznego wiarygodna.

d) Nie można też wykluczyć błędów poszczególnych jednostek kościelnych, jednak w celu ich zdiagnozowania konieczne byłoby przeanalizowanie konkretnych postępowań, a nie wyłącznie danych statystycznych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

XI Pielgrzymka Czytelników miesięcznika „Różaniec” i Członków Rodziny Loretańskiej

2019-05-21 08:41

Siostry Loretanki

„Ześlij deszcz, ześlij deszcz, otwórz nam bramy do nieba” – przez miesiąc wraz z rolnikami tymi słowy lub innymi modliliśmy się o deszcz. Deszcz przyniósł ulgę spragnionej ziemi. Zawsze jednak przychodzi taki moment, że i tego dobra, uprzednio wymodlonego, mamy już dosyć.

Siostry Loretanki

18 maja nad Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto wisiały chmury i co chwilę z nieba spadała kolejna porcja deszczu. Taka pogoda witała kolejne autokary z pielgrzymami z całej Polski. Mimo niesprzyjającej aury przyjechały jednak liczne grupy – nie tylko z nieodległej Warszawy i okolic – Wołomina, Otwocka, Ostrowi Mazowieckiej, ale także z Lublina, Grajewa, Białegostoku i Ełku.

Do słynącej łaskami Czarnej Madonny Loretańskiej przyjechali prosić, dziękować, poczuć się członkiniami i członkami wielkiej różańcowej rodziny. Wielkiej, bo w tym dniu we Mszy uczestniczyło ponad 1100 osób. Wszyscy z różańcami w dłoniach, wszyscy wzruszeni i nieulękli nawet w obliczu perspektywy zmoknięcia.

Śpiew Godzinek, konferencja ks. Pawła Wiatraka i modlitwa różańcowa odmawiana przez Rafała Porzezińskiego oraz pełne wiary Pelagię i Magdalenę Buczek – matkę i córkę oraz przez przedstawicieli przybyłych pielgrzymów, sprawiły, że wszyscy stanęliśmy jeszcze bliżej Matki. Słowo Boże podczas Mszy świętej, której przewodniczył bp Wojciech Osial z Łowicza rozproszyło wszystkie chmury i w serca wlało nadzieję na kolejny czas, do kolejnej pielgrzymki.

Modlitwa różańcowa, której poświęcają czas w swoich domach i parafiach uczestnicy pielgrzymki, wzmocni tych, którzy szukają oparcia i ugruntowania w wierze. Hasłem przewodnim tej pielgrzymki były słowa: „Maryja Mistrzynią życia w Duchu Świętym”. Stanęliśmy u Jej stóp pełni braków, niedoskonali, w Kanie naszego życia. Ona wzmocniła nas i pobłogosławiła – nie tylko drogę powrotną do domu każdego z nas, ale i najbliższe – mniej lub bardziej pogodne dni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem