Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Koncert patriotyczny „Pieśni Wolności”

2023-09-19 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W 84. rocznicę napaści Rosji na Polskę (17 września) w Sanktuarium Chojeńskiej Matki Bożej Pocieszenia odbył się koncert patriotyczny.

Znane i mniej znane pieśni patriotyczne oparte o twórczość Juliusza Słowackiego, Adama Asnyka czy Marii Konopnickiej, wykonali znakomici soliści łódzkich teatrów: Jolanta Bobras i Michał Jan Barański. Artystom towarzyszyli muzycy z orkiestry Teatru Wielkiego - trio instrumentalne fortepian, skrzypce i kontrabas: Marek Pająk, Marcin Budziarski i Andrzej Walczak. Koncert rozpoczął utwór instrumentalny „Polskie drogi”, po którym Jolanta Bobras wykonała pieśń „Miejcie nadzieję”. Następnie o okolicznościach organizacji koncertu i ataku Rosji na Polskę 17 września 1939 r., będącej tak naprawdę włączeniem się naszego wschodniego sąsiada w II wojnę światową, opowiedział Michał Owczarski, prezes Fundacji „Życie”, współorganizator koncertu. – Te niesłychane zbrodnie nigdy nie zostały rozliczone. Nauczanie historii po 1945 r. również nie przewidywało, choćby we wspomnieniach, o żołnierzach, którzy dostali nóż w plecy od bratniej Armii Radzieckiej. Losy żołnierzy i polskich obywateli miały być na zawsze zapomniane. Dzisiaj w tym miejscu historii jesteśmy winni uczczenie pamięci najlepszych synów i córek Polski, którzy do końca zostali wierni Najjaśniejszej Rzeczypospolitej! – mówił Owczarski. W drugiej części koncertu Michał Jan Barański wykonał utwór „Modlitwa obozowa” oraz „Już dopala się ogień”, zaś Jolanta Bobras zaśpiewała pieśń „Biały krzyż”.

Koncert spuentowały „Rota”, „Legiony” oraz „Marsz Marsz Polonia”, będąca hymnem Polaków żyjących na emigracji. Nie obyło się bez bisów, o które licznie zgormadzona publiczność, poprosiła wymownymi brawami. Soliści wykonali utwór legionowy „Szara piechota”.

Gościem spotkania był także Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, pochodzący z parafii św. Wojciecha. Kolejny koncert z cyklu „Pieśni Wolności” odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 września w parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Retkini. W czasie koncertu będzie można wysłuchać wielu utworów muzycznych oraz poezji m.in. Karola Wojtyły, Marii Konopnickiej i Agnieszki Osieckiej.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100-lecie Diecezji Łódzkiej: Dom Seniora w Kaszewicach

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Zdzisław Kuropatwa

Trwają intensywne prace przy budowie Domu Seniora „Pomocna Dłoń” w Kaszewicach k/Bełchatowa. Już wkrótce budowany przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej Dom Seniora zostanie oddany do użytku. Dom ma być wotum wdzięczności na 100-lecie powstania diecezji łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Uroczystości z okazji 45. rocznicy wyboru Papieża Polaka oraz jego liturgicznego wspomnienia.

2023-09-21 17:18

[ TEMATY ]

Watykan

Karol Wojtyła

45 rocznica

Adam Bujak/Biały Kruk

W Rzymie przygotowywanych jest wiele wydarzeń z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża oraz liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II z inicjatywy duszpasterstwa polonijnego zgromadzonego przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie oraz Fundacji Jana Pawła II w Watykanie.

Na czwartek, 12 października w Auli przy „Kościele Polskim” przewidziana jest projekcja filmów „Apartament” oraz „Metr od świętości”, których producentem jest Przemysław Hauser. Po projekcji zostanie zorganizowany panel dyskusyjny, w którym weźmie udział m. in. Arturo Mari.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Zełenski w Białym Domu: jestem wdzięczny Polakom za wsparcie

2023-09-21 22:45

Jestem wdzięczny Polakom i polskiemu społeczeństwu za ich wsparcie - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy nie obawia się utraty wsparcia Polski.

"Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu za wsparcie. To wszystko" - powiedział Zełenski, odpowiadając na pytanie zadane przez korespondenta Polskiego Radia podczas powitania prezydentów USA i Ukrainy w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję