Reklama

Aktualności

Pierwsza od 500 lat wizyta papieża w Marsylii: Problematyka migracji i uchodźców

Udział w sesji zamykającej III edycję Spotkań Śródziemnomorskich, Msza św. na Stade Vélodrome, nabożeństwo maryjne w bazylice Notre Dame de la Garde – to główne wydarzenia, w których weźmie udział papież Franciszek podczas wizyty w Marsylii (22-23 września). Ojciec Święty spotka się także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

2023-09-19 15:38

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Francuskie media podkreślają, że będzie to pierwszy od 500 lat pobyt papieża w założonej w VI w. p.n.e. Marsylii. Dziennikarze mówią o wprowadzanych nadzwyczajnych zabezpieczeniach, zaznaczając jednocześnie, że wydarzenie to budzi aprobatę mieszkańców portowego miasta i entuzjazm wiernych. „Franciszek może przynieść trochę pokoju” – czytamy.

Papież w Marsylii, by promować drogi pokoju i integracji

Wizyta papieska, w najstarszym i drugim co do wielkości po Paryżu mieście we Francji, będzie skupiona wokół problematyki migracji i uchodźców. „Będę w Marsylii, aby promować drogi pokoju i integracji” – zapowiedział papież. To jego 44. zagraniczna podróż apostolska. Ojciec Święty przybędzie do stolicy regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (Provence – Alpes – Côte d'Azur) na południu Francji, przede wszystkim po to, by wziąć udział w zakończeniu Spotkań Śródziemnomorskich („Rencontres Méditerranéennes”). „Pojadę do Marsylii, ale nie do Francji” – zaznaczał.

W sobotę, o godz. 10.00, Franciszek, którego zaprosił pochodzący z Algierii, arcybiskup Marsylii kard. Jean-Marc Aveline, weźmie udział w sesji zamykającej III edycję Spotkań Śródziemnomorskich w Palais du Pharo, z udziałem m.in. biskupów, władz miast i młodych ludzi z 20 krajów leżących nad Morzem Śródziemnym, a także przedstawicieli Afryki Subsaharyjskiej.

Tematyka spotkań dotyczy nierówności ekonomicznych, migracji i zmian klimatycznych. „To piękna inicjatywa, która odbywa się w ważnych miastach Morza Śródziemnego i gromadzi przywódców kościelnych i cywilnych, aby promować drogi pokoju, współpracy (…), ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska migracji” – mówił papież.

Msza św. i spotkanie z prezydentem Francji

Wylot Ojca Świętego do Marsylii z rzymskiego lotniska Fiumicino zaplanowany jest w piątek o godz. 14.35. O godz. 16.15 odbędzie się powitanie Franciszka na lotnisku w Marignane, w którym, pomimo że nie jest to wizyta państwowa, ma wziąć udział premier Francji Elisabeth Borne.

Reklama

Z lotniska papież uda się do bazyliki Notre-Dame-de-la-Garde, gdzie o godz. 17.15 przewidziane jest nabożeństwo maryjne z udziałem duchowieństwa z archidiecezji Marsylii. Następnie, o godz. 18.00, zaplanowana jest medytacja przy Pomniku Marynarzy i Migrantów zaginionych na morzu, w którym wezmą udział także przedstawiciele innych religii.

W sobotę o godz. 8.45 papież odbędzie prywatne spotkania z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kolejnym punktem tego dnia (godz. 10.00) będzie udział w Spotkaniach Śródziemnomorskich. Następnie, o godz. 11.30, Franciszek będzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. To ich czwarte spotkanie, poprzednie odbyły się w Watykanie. O godz. 16.00, Ojciec Święty wyruszy papamobile na Stade Vélodrome, gdzie o godz. 16.15 rozpocznie nie się Msza św. z udziałem około 57 tys. osób. Po uroczystym pożegnaniu o godz. 19.15 samolot papieski wystartuje do Rzymu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Miłosierdzie to nie słowa, ale czyny

[ TEMATY ]

Franciszek

Rok Miłosierdzia

Grzegorz Gałązka

Tajemnicę miłosierdzia świętuje się nie słowami ale czynami, miłosiernym stylem życia pełnym bezinteresownej miłości, braterskiej służby i dzielenia się. Zwrócił na to uwagę Franciszek w przemówieniu do ok. 200 przedstawicieli różnych religii: chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, buddyzmu, hinduizmu i innych, zaangażowanych w dzieła miłosierdzia, których przyjął 3 listopada w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie.

Witając gości papież przypomniał, że dobiega końca Rok Święty, „w czasie którego Kościół katolicki spoglądał usilnie w swym sercu na orędzie chrześcijańskie w perspektywie miłosierdzia”. To ono bowiem „objawia nam imię Boga, jest zwornikiem podtrzymującym życie Kościoła i kluczem, umożliwiającym dostęp do samej tajemnicy człowieka, który również dzisiaj tak bardzo potrzebuje przebaczenia i pokoju” – wyjaśnił.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: nowi kardynałowie pokazują uniwersalność Kościoła

2023-09-30 13:59

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

kardynał Ryś

Vatican News

Nowi kardynałowie pokazują uniwersalność i powszechność Kościoła, który w swojej różnorodności tworzy wspólnotę – podkreślał w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News kard. Grzegorz Ryś, który dziś podczas konsystorza otrzymał z rąk Papieża Franciszka biret kardynalski.

„Bardzo do mnie przemówiło słowo, które Papież wypowiada, kiedy wkłada pierścień na palec. Mówi, żeby „miłość św. Piotra, wzmocniła twoją miłość do Kościoła. To najbardziej wynoszę z tej uroczystości” – powiedział kard. Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja białostocka pożegnała abp. Stanisława Szymeckiego

2023-09-30 16:05

[ TEMATY ]

pogrzeb

msza pogrzebowa

archibial.pl

„Jeszcze raz z serca dziękuję za każde Twoje dobre słowo i każdy czyn, którym otwierałeś serca wiernych archidiecezji białostockiej dla Boga i ukazywałeś drogę wiodącą do zbawienia. Niech Bóg da Tobie nagrodę życia wiecznego” - mówił abp Józef Guzdek podczas Mszy św. pogrzebowej śp. abp Stanisława Szymeckiego. W ostatniej drodze emerytowanemu metropolicie białostockiemu towarzyszyło 17 biskupów, 130 kapłanów, siostry zakonne oraz wielu mieszkańców Białegostoku, który nazwał „Miastem Miłosierdzia”.

„26 września świat dowiedział się o zgonie najstarszego biskupa w Polsce, a trzeciego na świecie. Do miary stu lat zabrakło mu jedynie 122 dni. Jednak wartości ludzkiego życia nie mierzy się jego długością. Nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, wydarzeń i dokonań, które zapierały dech w piersiach wielu. Nie mierzy się także ilością posiadanych dóbr, lecz dobrem, jakie zdołaliśmy okazać innym”- mówił, wprowadzając w liturgię metropolita białostocki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję