Reklama

Edukacja

10 lat Akademickiego Punktu Wolontariatu na KUL

Konferencją pt. „Dawaj siebie samego, póki cię jeszcze trochę jest" uczczono 10. rocznicę działalności Akademickiego Punktu Wolontariatu przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Była to też okazja do spotkania byłych i obecnych wolontariusz, a także zachęcania nowych osób do aktywności na rzecz pomocy innym.

[ TEMATY ]

wolontariat

Roman Czyrka

- W tym roku największe przedsięwzięcia Akademickiego Punktu Wolontariatu to dwa maratony filmowe dla dzieci, kolędowanie w domu pomocy społecznej czy piknik –wyliczyła w rozmowie z KAI Katarzyna Koter z Akademickiego Punktu Wolontariatu.

Reklama

Konferencja o potrzebach, formach i motywach bezinteresownej pomocy bliźnim złożona była z ośmiu wystąpień, a każde z nich skupiało się na jednym z ośmiu ewangelicznych błogosławieństw. Wśród prelegentów byli m.in. założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, aktorka Anna Dymna i s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty „Chleb Życia”.

W ramach Akademickiego Punktu Wolontariaty przy KUL można zaangażować się w wolontariat stały albo akcyjny, lub też w pracę organizacyjną na rzecz wolontariatu.

Wolontariusze stali, raz w tygodniu spotykają się ze swoim podopiecznym np. ze świetlicy środowiskowej czy domu pomocy społecznej. Natomiast wolontariat akcyjny polega na organizowaniu kilku akcji w ciągu roku akademickiego, jak np. dziecięcy maraton filmowy, konkursy z nagrodami, poczęstunki, kolędowanie w domach pomocy społecznej, czy piknik czyli nasza największa akcja –wyjaśniła Katarzyna Koter.

2014-05-20 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolontariat? Lubimy to!

Niedziela toruńska 42/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

wolontariat

konferencja

Renata Czerwińska

W spotkaniu wzięli udział nauczyciele, w tym katecheci, księża, opiekunowie Szkolnych Kół Caritas oraz kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gawlik

W spotkaniu wzięli udział nauczyciele, w tym katecheci, księża, opiekunowie Szkolnych Kół Caritas oraz kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gawlik

Jaka jest rola bezinteresownej pomocy innym w wychowaniu młodych? Co o wolontariacie sądzi młodzież, zaangażowana w różnorakie formy pomagania? Jak mogą współpracować ze sobą rozmaite organizacje działające w ramach jednej szkoły? O tym można było usłyszeć podczas konferencji zorganizowanej przez Caritas Diecezji Toruńskiej, zatytułowanej „O wychowawczej roli wolontariatu”

Odbyła się ona w kilku miejscach naszej diecezji: Grudziądzu, Brodnicy, Działdowie i Toruniu. Gospodarzem toruńskiego spotkania było Centrum Dialogu im. Jana Pawła II. Na spotkaniu 27 września zgromadziło się wielu słuchaczy, zarówno osób zaangażowanych w wolontariat szkolny, jak i pragnących wprowadzić w swoich placówkach taką formę pracy z młodzieżą.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję