Reklama

Austria

Wiedeń: Wspomnienie św. Stanisława Kostki w jego wiedeńskiej kaplicy

W dniu wspomnienia liturgicznego św. Stanisława Kostki, obchodzonym w Kościele polskim od ponad półwiecza 18 września, modlono się również w Wiedniu w kaplicy jego imienia.

2023-09-19 18:54

[ TEMATY ]

Wiedeń

św. Stanisław Kostka

Joanna Łukaszuk-Ritter

Nabożeństwo było transmitowane za pośrednictwem polonijnego katolickiego Radia Droga (radiodroga.net), dzięki czemu nie tylko polonia wiedeńska, która wypełniła kaplicę po brzegi, ale również słuchacze internetowego radia mieli możliwość śledzić Mszę św. sprawowaną w intencji m. in. dzieci i młodzieży, których to patronem jest św. Stanisław Kostka. Poniedziałkowej Mszy św. przewodniczył ks. Łukasz Skiba, kapłan Archidiecezji Wiedeńskiej z parafii Najświętszego Imienia Maryi w Wiedniu.

Kaplica św. Stanisława Kostki znajduje się w centrum Wiednia, w XVI-wiecznej kamienicy przy zbiegu ulic Kurrentgasse i Steindlgasse. Tu w niewielkim pokoiku na pierwszym piętrze młody Kostka mieszkał podczas swego pobytu w Wiedniu. Przybył on do Wiednia w 1564 r., gdy miał zaledwie czternaście lat, wraz ze swoim starszym bratem Pawłem w celu kontynuowania nauki w słynnym na całą Europę kolegium jezuickim. Okres wiedeński zadecydował o dalszej życiowej drodze przyszłego świętego. To właśnie tu, podczas nauki w kolegium jezuickim oraz pod wpływem przeżyć mistycznych podczas ciężkiej choroby, zrodziło się jego pragnienie wstąpienia do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego i całkowitego poświęcenia się Bogu – jako kilkunastoletni młodzieniec podporządkował całe swoje życie temu jedynemu życzeniu, kierując się maksymą „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich winienem żyć.”

Ponieważ jezuici nie mieli zwyczaju przyjmować kandydatów bez zezwolenia rodziców (na co przyszły święty nie mógł liczyć), Stanisław zdobył się na heroiczny czyn i postanowił uciec z Wiednia. W 1567 r. udał się pieszo przez Dylingę w Niemczech do Rzymu, gdzie 28 października został przyjęty do nowicjatu zakonu jezuitów. W niecały rok później, już po złożeniu ślubów zakonnych, Stanisław ponownie zachorował a przeczuwając swoją zbliżającą się śmierć, modlił się o łaskę śmierci w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jego prośba została wysłuchana. Zmarł w 18-tym roku życia 15 sierpnia 1568 r. Został pochowany w rzymskim kościele św. Andrzeja na Kwirynale. Kościół katolicki ogłosił go błogosławionym w roku 1605, a świętym w 1726. W 1670 r. Papież Klemens X ustanawia dzień 13 listopada jako stałe święto Stanisława Kostki.

Reklama

Zaledwie 15 lat po śmierci Stanisława, w 1583 r., jego pokój w kamienicy przy Kurrentgasse przekształcony zostaje w prostą kaplicę jego imienia. Swój obecny wygląd w stylu rokoko zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce w połowie XVIII w. W tym stanie przetrwała ona do dnia dzisiejszego i jest jedną z nielicznych istniejących jeszcze historycznych prywatnych kaplic na terenie Wiednia – jedynym miejscem sakralnym, w którym od niemal 300 lat pielęgnuje się kult świętego Stanisława z Rostkowa i odprawiane są regularnie nabożeństwa.

Do kultywowania i propagowania tego świętego miejsca, nie tylko wśród polonii austriackiej, przyczynia się również Radio Droga, którego to patronem od 2018 r. jest św. Stanisław Kostka. Radio Droga organizuje i emituje od kilku lat comiesięczne Msze św. z wiedeńskiej kaplicy świętego, zapraszając do ich sprawowania polskich księży posługujących w parafiach austriackiej stolicy.

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarto wystawę „Jan Paweł II – Apostoł pokoju”

[ TEMATY ]

wystawa

Wiedeń

św. Jan Paweł II

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Rok jubileuszowy Jana Pawła II trwa, mimo trudności jakie nam przynosi obecny czas. Z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły Instytut Polski w Wiedniu przygotował wystawę fotograficzną zatytułowaną „Jan Paweł II - Apostoł Pokoju”.

Otwarcie wystawy odbyło się 1 października 2020 w kościele św. Michała w Wiedniu, który jest współorganizatorem wystawy. Gościem honorowym był, przybyły specjalnie na tę okazję z Rzymu, Autor zdjęć Grzegorz Gałązka. Jego prace oddają szeroko rozumiane pojęcie pokoju w długim pontyfikacie Ojca Świętego. Akredytowany w Watykanie polski fotograf, autor portretu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, towarzyszył Papieżowi Polakowi w 44 podróżach apostolskich do wielu krajów świata. Grzegorz Gałązka mówił o swoich przeżyciach związanych z jego pierwszą zagraniczną podróżą papieską. A była nią podróż do Austrii w 1988 r. - druga wizyta apostolska Jana Pawła II do tego kraju, podczas której Papież odwiedził sześć krajów związkowych. Z tej pielgrzymki pokazane są na wystawie m.in. wymowne zdjęcia z wizyty Jana Pawła II w byłym obozie koncentracyjnym w Mauthausen oraz ujęcia z pobytu w Innsbrucku. Grzegorz Gałązka opowiadał również o historii powstania portretu na beatyfikację Jana Pawła II w 2011 r. Wybór zdjęcia jego autorstwa, które stało się chyba najbardziej znanym zdjęciem na świecie, było wielkim wyróżnieniem i zwieńczeniem kariery zawodowej fotografa - kariery, którą Grzegorz Gałązka traktował zawsze jako służbę polskiemu Papieżowi.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Ojca Pio

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

"Głos Ojca Pio"

Nowenna do św. Ojca Pio odmawiana między 14 a 22 września.

Dzień 1

CZYTAJ DALEJ

Hospicjum to dzieło Bożej miłości

2023-09-21 19:32

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Hospicjum św. Kamila

Kamil Krasowski

Bp Tadeusz Lityński sprawował Mszę św. dziękczynną za 30 lat gorzowskiego hospicjum

Bp Tadeusz Lityński sprawował Mszę św. dziękczynną za 30 lat gorzowskiego hospicjum

Najpierw była Msza św., a później uroczysta gala w Teatrze im. Juliusza Osterwy – tak gorzowskie Hospicjum św. Kamila świętowało dziś jubileusz 30-lecia swojej działalności.

- Hospicjum to dzieło Bożej miłości, dzieło samego Boga, realizowane przez ludzi, którzy również otworzyli się na tę miłość, aby ją dzielić z innymi. Bez Bożego błogosławieństwa i namaszczenia nie mogłoby ono przez tyle lat tak owocnie realizować swojej misji. Hospicjum dla pracowników, dla licznego grona wolontariuszy, darczyńców, ludzi dobrej woli było i jest wielką szkołą służby dla najsłabszych i cierpiących - mówił bp Tadeusz Lityński, podczas Mszy św. dziękczynnej za dar 30 lat gorzowskiego hospicjum, którą sprawował w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję