Reklama

Polska

W niedzielę ingres nowego biskupa drohiczyńskiego

W najbliższą niedzielę 25 maja, odbędzie się ingres biskupa Tadeusza Pikusa, nowego ordynariusza diecezji drohiczyńskiej. Uroczystość poprzedzi Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów i kanoniczne objęcie diecezji.

[ TEMATY ]

ingres

Krzysztof Pełka

Bp Tadeusz Pikus został mianowany biskupem diecezjalnym w Drohiczynie 29 marca br. Kanonicznie obejmie diecezję drohiczyńską w sobotę 24 maja, a dzień później odbędzie się jego ingres do katedry pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie.

W sobotę 24 maja, diecezja drohiczyńska obchodzić będzie Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów. „W sposób szczególny będziemy wspominali w modlitwach pierwszego Pasterza Diecezji Drohiczyńskiej, zmarłego dokładnie 25 maja 1994 r. Wielu z nas pamięta tamtą sobotę. I przez kolejne lata, każdego roku gromadziliśmy się przy grobie śp. Biskupa Władysława i przy grobach pozostałych pasterzy, których doczesne szczątki zostały złożone w podziemiach katedry. Ufamy bowiem w Ich wstawiennictwo u Pana Boga. Wierzymy, że duchowo są z nami obecni. I nadal budują Kościół Boży. Pomagają nam w szerzeniu Królestwa Bożego” – napisał w ostatnim liście do diecezjan bp Antoni Pacyfik Dydycz. Zachęcił wiernych do udziału w uroczystości ingresu swojego następcy, bp. Tadeusza Pikusa.

Reklama

Kanoniczne objęcie diecezji drohiczyńskiej przez bp. Tadeusza Pikusa nastąpi w sobotę 24 maja w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

Liturgiczne objęcie diecezji zaplanowano na VI Niedzielę Wielkanocną, 25 maja o godz. 15.00. W drzwiach katedry bp. Tadeusza Pikusa powita biskup senior Antoni Dydycz wraz z prepozytem kapituły katedralnej i proboszczem parafii katedralnej. Po wejściu do świątyni nowy biskup drohiczyński uda się na krótką adorację Najświętszego Sakramentu, po czym rozpocznie się liturgia.

Ingres będzie się składał z następujących części: odczytanie bulli papieskiej o nominacji nowego biskupa, złożenie nowemu biskupowi homagium przez duchowieństwo diecezjalne oraz przez przedstawicieli laikatu. Nowy biskup w homilii przedstawi swój program duszpasterski oraz główne kierunki działania w diecezji. Na zakończenie Mszy świętej udzieli wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa.

Reklama

„Niech nasze modlitwy i nasza życzliwość - stworzą szczególny klimat duchowy, sprzyjający ożywieniu praktyk religijnych, pogłębieniu naszej wiary i jeszcze szerszemu otwarciu się i poddaniu działaniu Miłości” – zachęcił w liście pasterskim na powitanie bp. Tadeusza Pikusa jego poprzednik bp Dydycz.

Bp Tadeusz Pikus urodził się 1 września 1949 r. w Zabielu. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 r. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. 24 kwietnia 1999 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, przydzielając stolicę tytularną Lisinia. Święceń biskupich udzielił mu 8 maja 1999 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie kard. Józef Glemp.

W archidiecezji bp Pikus pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału Nauki Katolickiej i wikariusza generalnego archidiecezji warszawskiej. W Konferencji Episkopatu Polski był przez szereg lat członkiem, a od 2006 r. przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu. W latach 2000-2006 przewodniczył pracom Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego, a w latach 2005-2010 stał na czele Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną, zaś w 2010 r. został powołany na członka Zespołu KEP do rozmów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Był członkiem Rady ds. Dialogu Religijnego i przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, pełnił też funkcję delegata ds. dialogu katolików i muzułmanów.

Bp Pikus przez 10 lat przewodniczył pracom Zespołu Pomocy dla Kościoła Katolickiego na Wschodzie, był również członkiem Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Zespołu KEP ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla i delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Polskich Przetwórców Żywności. W 2008 r. otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.

W herbie bp. Tadeusza Pikusa na srebrnym polu tar­czy umieszczony jest błękitny krzyż św. Andrzeja. Nawiązuje on do lat pracy biskupa wśród katolików w Moskwie, którzy czczą św. Andrzeja jako swego patrona, wspominając jego działalność misyjną na Rusi. Baranek spoczywający na księdze opatrzonej sied­mioma pieczęciami nawiązuje do baranka z Apokalipsy św. Jana, który jest obrazem Chrystusa, otwierającego pieczęcie księgi. Baranek apokaliptyczny koresponduje z dewizą biskupią zaczerpniętą z liturgii paschalnej: Surrexit Dominus vere (zmartwychwstał Pan prawdziwie).

2014-05-20 16:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla abp. Józefa Guzdka

2021-09-04 13:37

[ TEMATY ]

ingres

abp Stanisław Gądecki

bp Józef Guzdek

Episkopat News

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przesłał na ręce abp. Józefa Guzdka, nowego metropolity białostockiego życzenia z okazji ingresu do katedry białostockiej. "Życzę Księdzu Arcybiskupowi wiary Apostoła Piotra dla utwierdzania i kontynuowania dzieła Chrystusowego w Archidiecezji Białostockiej w miłości i w prawdzie" - napisał abp Gądecki w liście gratulacyjnym.

Przewodniczący Episkopatu zapewnił nowego metropolitę białostockiego o modlitwie. Przytoczył też dekret o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele Christus Dominus. "Życzę odwagi oraz przenikliwego umysłu w nauczaniu prawd Ewangelii Chrystusowej. Życzę niegasnącego zapału w uświęcaniu tych, którzy poprzez Chrzest zostali włączeni w Mistyczne Ciało Chrystusa, którym jest Kościół. Życzę determinacji w prowadzeniu wiernych niepowtarzalnymi drogami Ducha Świętego. Wreszcie życzę żarliwego serca w odnajdywaniu tych, którzy zeszli z drogi Bożej prawdy" - napisał abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję