Reklama

W diecezjach

Diecezja opolska pożegnała biskupa Jana Wieczorka

W środę wieczorem, w opolskim kościele oo. Franciszkanów, kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem biskupów Rudolfa Pierskały i Pawła Stobrawy, celebrowało Mszę św. w intencji zmarłego pierwszego ordynariusza diecezji gliwickiej.

[ TEMATY ]

diecezja opolska

Diecezja Gliwicka

bp Jan Wieczorek

bp Jan Wieczorek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W opolskiej kurii biskupiej duchowny zajmował się sprawami małżeńskimi, finansowymi, budownictwa sakralnego, wizytacji kanonicznych i bierzmowań w parafiach, a także pielgrzymek i procesji. Był też odpowiedzialny za gliwicki region duszpasterski. Ponadto pełnił funkcje konsultora diecezjalnego i członka diecezjalnej rady duszpasterskiej.

Przypomniał to w kazaniu bp Rudolf Pierskała. - Świętej pamięci biskup Jan Wieczorek był pasterzem dobrym – mówił. – Nie należał do tych, którzy się chwieją. Nie należał do tych, którzy tańczą tak, jak inni przygrywają. Był zdecydowanym pasterzem. Należał do ewangelicznych dzieci mądrości. Do tych, którzy w Chrystusie Jezusie rozpoznali Zbawiciela. Był bliski ludziom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja przypomniał słowa wypowiedziane w 1981 roku – podczas biskupich święceń ks. Jana Wieczorka – przez bpa Alfonsa Nossola. - „Służyć ludowi” to twoje zawołanie biskupie. Swoista to zatem godność, godność służby – mówił wtedy biskup opolski. – Już przez sam urząd kapłaństwa stałeś się Chrystusowym sługą. Prawdziwym sługą. Nie chodzi bowiem o przenośnię, ale o realne znaczenie tego wyrazu. (...) Masz być sługą, zwłaszcza w tym okresie, gdy tzw. zawody służebne cierpią na niesłychany deficyt kandydatów – zaakcentował.

Podziel się cytatem

Reklama

Bp Pierskała zakończył homilię osobistym wspomnieniem. - Nasz rocznik wspomina biskupa Jana wdzięcznie – podkreślił. – Bo to on nas wyświęcił na kapłanów w 1985 roku. Wspominam go także z czasów, gdy byliśmy klerykami i w katedrze w czasie Triduum Paschalnego służyliśmy do liturgii. Pamiętam, że biskup Jan przeżywał liturgię mocno i aktywnie w niej uczestniczył. Czasem się krzywił, jak coś zawaliliśmy, ale nie dawał tego po sobie poznać.

Reklama

Na koniec liturgii odśpiewano „Ciebie Boże wielbimy", dziękując Bogu, za życie i posługę biskupa Jana w obu diecezjach.

Reklama

Biskup Jan Wieczorek, który przez 19 lat (1992-2011) był biskupem diecezji gliwickiej, urodził się, został wyświęcony i od 1958 do 1992 roku pracował jako ksiądz i jako biskup w diecezji opolskiej. Urodził się 8 lutego 1935 w Bodzanowicach. W latach 1953–1958 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Święceń kapłańskich udzielił mu 22 czerwca 1958 w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu biskup Franciszek Jop.

W latach 1958–1961 ks. Jan Wieczorek studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1961–1964 pracował w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu Nowej Wsi Królewskiej, gdzie proboszczem był biskup pomocniczy opolski Henryk Grzondziel. Następnie w latach 1964–1968 był jego sekretarzem osobistym.

W 1969 został administratorem parafii Świętej Trójcy w Bogacicy, a od 1970 do 1981 był proboszczem tej parafii. W 1961 został wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. W latach 1961–1981 był zatrudniony w Sądzie Biskupim w Opolu na stanowisku obrońcy węzła małżeńskiego.

12 czerwca 1981 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Święcenia biskupie otrzymał 16 sierpnia 1981 na Górze Świętej Anny. Udzielił mu ich biskup diecezjalny opolski Alfons Nossol. Jako motto biskupiej posługi przyjął słowa: „Servire populo" (Służyć ludowi). 25 marca 1992 został mianowany biskupem diecezjalnym nowo utworzonej diecezji gliwickiej.

2023-09-21 10:04

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Witajcie na „Ławce”!

Niedziela Plus 42/2022, str. VI

[ TEMATY ]

diecezja opolska

Dominika Strzelecka (Instagaram: @dominika_strzelecka)

Wakacyjne domówki to wyjątkowy czas spędzany w domu duszpasterstwa młodych, czyli w „Kurniku”

Wakacyjne domówki to wyjątkowy czas spędzany w domu duszpasterstwa młodych, czyli w „Kurniku”

W Krakowie Franciszek zachęcał młodzież do wstania z kanapy, włożenia wygodnych butów i ruszenia w drogę. Aby podczas wędrówki nabrać sił, odpocząć, siada się na ławce, na której można też spotkać innych.

Duszpasterstwo Młodych Diecezji Opolskiej „Ławka” istnieje praktycznie... od zawsze, jednak nowe życie zyskało, wraz ze zmianą struktury, w 2013 r., kiedy rozpoczęły się przygotowania do spotkania z młodymi całego świata przed Światowym Dniem Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Wówczas zainspirowani papieżem w Rio de Janeiro podczas spotkania z młodymi przyjęli nazwę „Bota fé – dodaj wiary”.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: tajemnica Maryi to zadziwienie dziełami Boga i wierność w rzeczach prostych

2023-12-08 12:48

[ TEMATY ]

Matka Boża

Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Maryja strzegła serca całkowicie wolnego od grzechu poprzez zadziwienie dziełami Boga i wierność w rzeczach prostych - wskazał papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia - 8 grudnia. Franciszek wygłosił je z okna biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Ojciec Święty podkreślił, że zadziwienie dziełami Boga wyraża docenienie wartości darów Boga oraz radość z zaufania i czułości, jakie z sobą przynoszą. Dodał, iż ważne jest również dawanie świadectwa tego zadziwienia wobec innych, mówiąc o Bożych darach, o otrzymanym dobru, a nie tylko o codziennych problemach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję