Reklama

Wiadomości

Ełk: ciekawa inicjatywa leśników dla niepełnosprawnych podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej

Po licznych rozmowach pomiędzy Warsztatami Terapii Zajęciowej działającymi przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej a Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku 21 września br. zostało uroczyście podpisane porozumienie dotyczące umożliwienia podopiecznym WTZ w Ełku odbywania praktyk zawodowych w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Malinówce.

[ TEMATY ]

leśnictwo

niepełnosprawni

Ełk

©/BPJG Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Podpisanie porozumienia o współpracy między Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku a Warsztatami Terapii Zajęciowej w Ełku działającymi przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej jest bardzo ważnym wydarzeniem, ponieważ jest to pierwsza na taką skalę możliwość systematycznych praktyk zawodowych osób z niepełnosprawnościami w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Lasów Państwowych w Malinówce. Dla naszych podopiecznych jest to ważna forma rehabilitacji, która znacznie wpłynie na polepszenie zarówno aktywizacji społecznej jak i zawodowej. Nasi podopieczni są zagrożeni wykluczeniem z życia społecznego. Pomimo swoich niepełnosprawności pragną być przydatni społeczeństwu. Chcą pracować i dzięki temu czuć się częścią społeczności, jej pełnowartościowymi obywatelami” – wyjaśnia Małgorzata Charubin, kierownik WTZ w Ełku.

Wśród zgromadzonych uczestników byli obecni podopieczni WTZ w Ełku, na czele z Małgorzatą Charubin, kierownikiem WTZ, Joanna Sawicka, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej, ks. prał. Tadeusz Herman, diecezjalny opiekun Stowarzyszenia, pracownicy Lasów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku na czele z Zenonem Angielczykiem, z-cą dyrektora Regionalnych Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Arkadiuszem Malinowskim, nadleśniczym Nadleśnictwa Ełk, ks. Piotr Walczak, proboszcz parafii w Stradunach oraz goście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To wydarzenie zostało zwieńczone wspólną Eucharystią, której przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W kaplicy, w Malinówce zgromadzili się pracownicy Lasów Państwowych, uczestnicy WTZ wraz z rodzinami oraz zaproszeni goście. W homilii biskup podkreślił, że jest to bardzo wymowny moment. „Modlimy się, by inicjatywa, która dzisiaj została zapoczątkowana, przyniosła obfite owoce, dobro dla podopiecznych Warsztatów i radość dla czyniących dzieła miłosierdzia” – mówił bp Mazur.

Reklama

Jak zauważył biskup ordynariusz: „Osoby niepełnosprawne nie są inne, one mają tylko inne potrzeby. Ta inicjatywa wpłynie znacząco na polepszenie aktywizacji zawodowej podopiecznych Warsztatów, przez to poczują się przydatnymi społeczeństwu. Oni chcą pracować i dzięki temu czuć się pełnowartościowymi obywatelami” – wyjaśniał biskup.

Zwracając się do uczestników WTZ bp Mazur zachęcał, aby stawali się ekspertami przyrody. „Sadźcie drzewa, sadźcie nowe lasy i dbajcie o nowo posadzone drzewka. Poznawajcie gatunki drzew, roślin, ptaków i zwierząt. Stawajcie się ekspertami w tych dziedzinach” – mówił hierarcha.

Na zakończenie, bp Mazur podziękował zebranym za odwagę podjęcia tej inicjatywy. „To jest ta nowa wyobraźnia miłosierdzia, o której mówił św. Jan Paweł II w Ełku” – przypomniał biskup. Podopiecznych ełckich WTZ biskup zachęcał, aby zastanowili się, jakie „promienie miłosierdzia” mogą przekazać innym, min. leśnikom, osobom, które się o nich troszczą. Podopieczni bardzo spontanicznie oklaskami i szczerą radością wyrazili swoją wdzięczność.

Podczas Eucharystii biskup pobłogosławił rzeźbioną ambonkę, która powstała na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ełku i jest darem od uczestników. Rzeźba z przodu ambonki przedstawia św. opata Jana Gwalberta, patrona leśników.

Jak zauważyła kierownik WTZ, z faktem podpisania tej umowy wiążemy nadzieję na zmianę postawy społeczności wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami, jak również integrowania osób niepełnosprawnych z osobami w pełni sprawnymi. „Myślę, że jest to pierwszy krok do pokonania bariery lęku, niepewności, a także do przeciwdziałania społecznej izolacji na rzecz akceptacji i wzajemnego szacunku. Współpraca przede wszystkim będzie przebiegała na polu edukacji przyrodniczo-leśnej, patriotycznej i wychowawczej. Krzewienia wiedzy na temat zrównoważonej gospodarki leśnej. Będą to między innymi praktyki związane z zagospodarowaniem terenu leśnego, poprzez sadzenie nowego lasu i dbałości o nowo posadzone rośliny. Obcowanie z pięknem natury oraz poznawanie różnorodnych gatunków drzew, roślin, ptaków i zwierząt, ale też dbania o czystość i porządek na terenie Ośrodka” – zapowiada Małgorzata Charubin.

Reklama

Zenon Angielczyk, w imieniu Lasów Państwowych wyraził nadzieję, że śladem Nadleśnictwa Ełckiego pójdą również inne placówki, bo jak stwierdził to są dobre praktyki, którymi należy zarażać.

WTZ dla ełckiej społeczności są szczególnym miejscem. „Tutaj nasi podopieczni nabywają umiejętności przygotowania do samodzielnego życia na miarę swoich możliwości. To jest też miejsce, w którym mogą rozwijać swoje pasje artystyczne. Efektami swojej pracy dzielą się na licznych kiermaszach i akcjach charytatywnych. Obdarzają też pięknem, które w sobie noszą, często jest to serdeczny uśmiech, ciepło oraz życzliwa troska o innych. Mimo swojej choroby, potrafią dostrzec osoby bardziej potrzebujące. Ich obecność w społeczności uczy cierpliwości, wrażliwości i pokory. Uświadamiają ludziom zdrowym, zagonionym za potrzebami materialnymi, wartości nadrzędne. Nie dzielą świata na zdrowych i chorych, na „my” i „wy”. Uczą nas, że niezależne od nich deficyty zdrowotne są cennym darem, który możemy odkrywać” – zapewnia kierownik WTZ.

Spotkanie zakończyło się wspólnym tańcem radości oraz agapą przy ognisku.

2023-09-21 18:39

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy wiecie, gdzie…

...Matka Boża ma swoją kaplicę na wyspie?

To unikatowe sanktuarium maryjne w Studzienicznej (diec. ełcka) mieści się na tzw. wyspie połączonej z lądem groblą; prawie dookoła otoczone jest wodą i z rosnącymi wokół wyspy białymi, wodnymi liliami. Powstanie sanktuarium ma prawdopodobnie związek z osiedleniem się na wyspie pustelnika z Zakonu Kamedułów, który przybył tu z obrazem Matki Bożej. Mieszkańcy okolicznych osad odwiedzali go, by prosić o modlitwę i rady w trudnych sprawach. Gdy pustelnik opuścił wyspę, pielgrzymi nadal przybywali w to miejsce, które uważali za święte, a obraz – za cudowny. Drugim pustelnikiem był Wincenty Morawski, który podjął misję poprzednika. Służył potrzebującym radą, modlił się w ich intencjach, a także leczył ziołami. W 1770 r. z ofiar składanych przez pielgrzymów Morawski zbudował na wyspie drewnianą kaplicę. W 1786 r. w jej miejscu powstał pierwszy kościół, a w 1847 r. – obecny, który w 1873 r. został kościołem parafialnym Matki Bożej Szkaplerznej.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Ryszard Walner

2023-12-07 11:01

[ TEMATY ]

ks. Ryszard Walner

Karolina Krasowska

Śp. ks. Ryszard Walner po święceniach zaangażował się w pracę duszpasterską z osobami niesłyszącymi. Od 15 października 1998 r. został diecezjalnym duszpasterzem niesłyszących.

Śp. ks. Ryszard Walner po święceniach zaangażował się w pracę duszpasterską z osobami niesłyszącymi. Od 15 października 1998 r. został diecezjalnym duszpasterzem niesłyszących.

W środę 6 grudnia 2023 r. ok. godz. 22.00 w hospicjum w Żarach, w 67. roku życia i 39. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. Ryszard Walner, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bieniowie.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego kapłana odbędą się według następującego porządku:

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: tajemnica Maryi to zadziwienie dziełami Boga i wierność w rzeczach prostych

2023-12-08 12:48

[ TEMATY ]

Matka Boża

Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Maryja strzegła serca całkowicie wolnego od grzechu poprzez zadziwienie dziełami Boga i wierność w rzeczach prostych - wskazał papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia - 8 grudnia. Franciszek wygłosił je z okna biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Ojciec Święty podkreślił, że zadziwienie dziełami Boga wyraża docenienie wartości darów Boga oraz radość z zaufania i czułości, jakie z sobą przynoszą. Dodał, iż ważne jest również dawanie świadectwa tego zadziwienia wobec innych, mówiąc o Bożych darach, o otrzymanym dobru, a nie tylko o codziennych problemach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję