Reklama

Kościół

Kim są dwaj biskupi z Chin kontynentalnych, którzy wezmą udział w synodzie o synodalności?

W Watykanie ogłoszono dziś, że w rozpoczynających się 4 października obradach Synodu Biskupów nt. synodalności, obok biskupów z Hongkongu i Tajwanu, wezmą także udział dwaj biskupi z Chin kontynentalnych. Kim są ci dwaj hierarchowie?

[ TEMATY ]

synod

biskupi

Chiny

Episkopat News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy z nich, to bp Antonio Yao Shun, 58-letni ordynariusz diecezji Jining w Mongolii Wewnętrznej. Był on pierwszym biskupem wyświęconym po podpisaniu w 2018 roku tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie wspólnych nominacji biskupich.

Jest ekspertem ds. liturgii. Po ukończeniu krajowego seminarium duchownego w Pekinie, studiował w Stanach Zjednoczonych oraz na Filipinach. Był wykładowcą seminaryjnym oraz kierownikiem duchowym. Od 2004 roku kierował pracami komisji liturgicznej, podlegającej Patriotycznemu Stowarzyszeniu Katolików Chińskich. W 2010 roku został wikariuszem generalnym, a w 2019 roku biskupem diecezjalnym w Jiningu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Diecezja Jining liczy około 70 tys. wiernych, wśród których posługuje 30 księży i 12 sióstr zakonnych. Została ufundowana w 1929 r., a jej duchową stolicą jest maryjne sanktuarium w Mozishan.

Drugi chiński hierarcha, to bp Giuseppe Yang Yongqiang, kierujący diecezją Zhoucun w prowincji Szandong. Wyświęcony został w 2010 roku za zgodą ówczesnego papieża Benedykta XVI. Od 2016 roku jest wiceprzewodniczącym Chińskiej Rady Biskupiej.

53-letni hierarcha odkrył w sobie powołanie kapłańskie już jako młody chłopiec. W latach 1987-89 uczęszczał do niższego seminarium duchownego w Jinan, po czym przeniósł się do wyższego seminarium w Szeszan koło Szanghaju. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 roku. Rok później został proboszczem, dokształcał się też w narodowym seminarium w Pekinie (2003-04). W latach 2005-10 wykładał w seminarium pw. Ducha Świętego w Jinan. W 2010 roku został wyświęcony na biskupa koadiutora diecezji Zhoucun. Od początku był uznawany zarówno przez Stolicę Apostolską, jak i władze w Pekinie. Rządy w diecezji przejął w 2013 roku.

Diecezja Zhoucun liczy 16 tys. wiernych, wśród których pracuje 12 księży i 2 biskupów. Jej ordynariusz, bp Ma Xuesheng z powodu słabego zdrowia przebywa w szpitalu.

Reklama

Podeskretarz Synodu Biskupów bp Luis Marín de San Martín wyjaśnił, że nazwiska obu hierarchów zostały przedstawione papieżowi przez Kościół w Chinach w porozumieniu z tamtejszymi władzami państwowymi. Ponieważ jednak Stolica Apostolska nie uznaje Chińskiej Rady Biskupiej, obaj biskupi wezmą udział w synodzie z nominacji papieskiej. Będą więc oni pełnoprawnymi delegatami na obrady z prawem głosu.

Po raz drugi zdarza się, że biskupi z Chin kontynentalnych wezmą udział w obradach Synodu Biskupów. Dwóch innych hierarchów (bp Giuseppe Guo Jincai i bp Giovanni Battista Yang Xiaoting) przez kilka dni uczestniczyło w zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. młodzieży w 2018 roku.

2023-09-21 19:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chiny: 15 lat więzienia dla blogera za "szkalowanie" partii oskarżeniami o korupcję

[ TEMATY ]

internet

prześladowania

Chiny

Mateusz Wyrwich

Sąd w Guiyangu (stolicy południowochińskiej prowincji Guizhou) skazał na 15 lat i na 7 mln juanów grzywny dziennikarza-blogera Chen Jierena za "szkalowanie" rządzącej partii komunistycznej, której zarzucił m.in. korupcję. Karę 4 lat pozbawienia wolności i grzywny w wysokości 10 tys. juanów otrzymał także jego brat Chen Weiren za podobne "przestępstwo". Uniewinniono natomiast ich koleżankę blogerkę Liu Min. Wszyscy oni prowadzili dwa blogi na stronach Wechat i Weibo, zamieszczając na nich bieżące wiadomości, wyniki swych badań i komentarze.

Uzasadnienie wyroku, ogłoszonego 30 kwietnia, głosi, że oskarżeni "wywoływali dyskusje i nieporządki", uciekali się do "wymuszeń i szantaży", "przyjmowali łapówki" i trudnili się "nielegalnym handlem".

CZYTAJ DALEJ

70. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2023-12-07 21:48

[ TEMATY ]

Apel Jasnogórski

Instytut Prymasowski

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

8 grudnia mija 70. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

CZYTAJ DALEJ

Senat rozpoczął obrady, zajmie się m.in. nowelą ustawy o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa

2023-12-08 11:38

[ TEMATY ]

senat

Michał Józefaciuk/senat.gov.pl

W piątek po godz. 11 Senat wznowił przerwane 30 listopada posiedzenie; zajmie się m.in. nowelą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zakładającą refundację metody in vitro z budżetu państwa.

Przed rozpoczęciem obrad Senat uczcił minutą ciszy zmarłego 30 listopada senatora I kadencji Bolesława Józefa Fleszara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję