Reklama

Kościół

Tarnów: Ks. prof. Dariusz Kotecki nowym przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich

Ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej został nowym przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Wybrano go podczas walnego zebrania tego gremium w Tarnowie. W Wyższym Seminarium Duchownym trwa 60. Sympozjum Biblistów Polskich. W obradach uczestniczy ok. 70 biblistów.

[ TEMATY ]

Biblia

bibliści

Joanna Kruczyńska

Ks. Dariusz Kotecki

Ks. Dariusz Kotecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez ostatnie dwie kadencje przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich był ks. prof. Henryk Witczyk. Teraz pracami tego gremium pokieruje ks. prof. Dariusz Kotecki, wiceprzewodniczącym został ks. dr hab. Roman Bogacz.

– Zadania, które stoją przed nami, to posługa słowu Bożemu na różnych płaszczyznach. My jako bibliści pełnimy rolę służebną w stosunku do różnych biblijnych inicjatyw, chcemy je nagłaśniać i przedstawiać całemu środowisku Kościoła w Polsce. Potrzeba jeszcze większej obecności biblistów i biblistyki na różnych wydarzeniach, które dzieją się w Kościele. Są zjazdy pastoralistów, teologów, gdzie słychać głosy, że my bibliści trochę stoimy z boku, że z nimi nie współpracujemy. W planach jest jeszcze większa współpraca ze stowarzyszeniami, które są w Kościele w Polsce i które są związane z rożnymi ośrodkami akademickimi – mówi nowy przewodniczący ks. prof. Dariusz Kotecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreśla biblista, Pismo Święte jest skarbem, Biblia ciągle jest do odkrycia. – Słowo Boże nas prowadzi i jest zawsze interesujące. Biblia jest naszą ojczyzną, na której wszystkiego można się nauczyć mówił o tym Roman Brandstaetter, który pochodził z Tarnowa – dodaje.

Reklama

Kadencja nowego zarządu potrwa pięć lat.

– Do Stowarzyszenia Biblistów Polskich należy 335 osób. To duchowni, świeccy, osoby konsekrowane. Wciąż przybywa nowych członków. Wykłady podczas naszego zjazdu dotyczą Ewangelii i tematu zbawienia. Są także prelekcje dotycząc życia rodzinnego w poszczególnych Ewangeliach – mówi sekretarz Stowarzyszenia Biblistów Polskich ks. dr Marcin Chrostowski.

Obrady biblistów potrwają do piątku w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Kolejny zjazd odbędzie się za rok w Bydgoszczy.

Ks. prof. Dariusz Kotecki urodził się w Iławie 29.10.1966 roku. Jest proboszczem parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Świeciu nad Osą, asystentem kościelnym Drogi Neokatechumenalnej. W Tarnowie został wybrany przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich V Kadencji (2023-2028). Dotychczas był członkiem zarządu tego gremium III kadencji (2013-2018) i IV kadencji (2018-2023). Jest wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

2023-09-22 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prorok Zachariasz

Pierwsze czytanie tej niedzieli zostało zaczerpnięte z Księgi Proroka Zachariasza, żyjącego w VI wieku przed Chrystusem. Pozostawił nam księgę o 14 rozdziałach, w których badacze rozpoznali ślady różnych autorów. Dla ścisłości, pierwszych osiem rozdziałów można przypisać Zachariaszowi (Pan pamięta), synowi kapłana Berekiasza, świadkowi początków odbudowy Jerozolimy po powrocie Izraela z wygnania babilońskiego (520 r. przed Chr.), pozostałe rozdziały są natomiast przypisywane późniejszemu prorokowi, żyjącemu przynajmniej parę wieków później.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia.

Czym jest niepokalane poczęcie? Wyraża prawdę o tym, że rodzice Maryi - Joachim i Anna - poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Poczęcie nieskalane przez grzech pierworodny dotyczy tylko Maryi, która w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Ujazd: II Mistrzostwa Polski w Tańcu Narodowym

2023-12-08 12:30

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W Ujeździe odbył się X Ogólnopolski Turniej Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej oraz II Mistrzostwa Polski w Tańcu Narodowym PTT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję