Reklama

„Święci z charakterem”

Ks. Stanisław Groń SJ
Niedziela Ogólnopolska 25/2011, str. 22

W Wydawnictwie WAM w Krakowie ukazała się wyjątkowa książka pt. „Święci z charakterem”. Jej autorem jest jezuita - ks. Marek Wójtowicz.
Czytelnicy otrzymują tę pozycję w czasie, gdy do chwały ołtarzy został wyniesiony nasz rodak - bł. papież Jan Paweł II. Wiele razy rozbudzał on w nas smak świętości życia i wskazywał na świętych, abyśmy brali z nich przykład i uczyli się mądrze żyć i w łasce umierać.
Książka pomoże nam w kontakcie ze świętymi. Ta ciekawa pozycja zachęca do czytania, kochania i poznawania Boga, ludzi i świata.
Otrzymaliśmy na chrzcie św. imię, czasami imiona, ludzi, którzy mieli je przed nami. Nasi bliscy - ich imionami - zwracają się do nas wiele razy. Imiona świętych traktujemy jako własne! Dobrze byłoby, abyśmy poznali ich historie życia.
Znać losy ich wiary jest wielkim wyzwaniem, także dla nas, ludzi współczesnych, zmagających się nierzadko i nieoczekiwanie z wieloma problemami podobnymi do tych, które mieli ci dawni i współcześni nam bohaterowie wiary.
Z kart książki przemawiają do nas święci - krótkimi biogramami, ale też swoimi wyrazistymi wizerunkami twarzy, z których promieniują dobroć, szlachetność i potęga działającej łaski Boga. Stary, barwny obraz przeplata się ze współczesną czarno-białą fotografią, rycina z ikoną, a wszystko to zaprasza do sięgnięcia po tę lekturę.
Książka „Święci z charakterem” może być dobrym prezentem, który będzie służył młodszym i starszym przez wiele lat. Mając ją zawsze pod ręką, będziemy motywowani, aby lepiej żyć. Przykłady bowiem pociągają!
Na ponad 400 stronicach zostały przedstawione krótkie biogramy świętych - świeckich i duchownych, biskupów, mniszek, zakonnic i zakonników. Zostali pogrupowani według charakterystycznych cech. Autor zaprezentował ich jako: cierpliwych, dobrych, energicznych, heroicznych, jednających, łagodnych, nieustraszonych, odważnych, pogodnych, prostych, przejrzystych, przyjaznych, roztropnych, ufnych, uważnych, wielkodusznych, wrażliwych, wytrwałych, zatroskanych i żarliwych.
Historia ich życia i nas wychowuje do świętości. Uczy odwagi i prostoty. Wszystkie postaci zostały ukazane w swoim radykalizmie życiowym i nie są pozbawione uśmiechu, łez, lęku czy czułości, ukazują nam swoją świętość, ale i też niełatwy charakter. Wszyscy, choć w różnym stopniu, odznaczali się darem modlitwy, licznymi charyzmatami, heroizmem życia, czasami męczeństwem lub ofiarną posługą na rzecz bliźniego.
Także czasy współczesne powinny owocować świętością życia. Świętość jest jedna, ale jakże inaczej realizowana przez każdego z nas. Żyjmy na co dzień wraz ze „Świętymi z charakterem”, a z pewnością wzrośnie nasza kultura świętości! Niech święci - to wielkie bogactwo Kościoła - staną się nam bliżsi. Bierzmy z nich przykład i prośmy ich o wstawiennictwo.

Zaatakowano księdza z Najświętszym Sakramentem!

2019-09-15 20:34

Red.

Ksiądz idący do chorego w pierwszy piątek września został zelżony i uderzony – wynika ze słów metropolity częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha opowiedział o tym fatalnym wydarzeniu w rozmowie z „Niedziela TV”.

Bożena Sztajner/Niedziela

W wywiadzie metropolita częstochowski opisał wydarzenie, do jakiego doszło w pierwszy piątek września. Wtedy też siedzący na ławce pijany mężczyzna zaatakował księdza idącego do chorego z Ciałem Pańskim. Atak najpierw miał wymiar słowny, a następnie fizyczny (uderzenie w twarz). Pierwszy z ciosów napastnika dotarł do duchowego, zaś przed drugim ksiądz zdołał się zasłonić. Następnie na pomoc kapłanowi przyszli przechodnie. W trakcie interwencji policji ksiądz zdecydował, że nie wniesie oskarżenia.

Jednak zdaniem arcybiskupa Wacława Depo zapisanie nazwiska sprawcy byłoby zasadne, gdyż jest on mieszkańcem konkretnej parafii i powinny zostać wobec niego wyciągnięte społeczne konsekwencje. Hierarcha przywołał tutaj przykład papieża Jana Pawła II, który miłosiernie przebaczył Mehmetowi Ali Ağcy, jednak wymiar sprawiedliwości podejmował działania, a terrorysta znalazł się w więzieniu.

„Takie sytuacje kiedyś się nie zdarzały, a teraz w #Częstochowa kapłan idący z Komunią Świętą do chorego został pobity” – napisał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Niedziela” Artur Stelmasiak, który opublikował także fragment rozmowy z arcybiskupem Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Na świecie jest obecnie co najmniej 272 mln migrantów – dane ONZ

2019-09-18 20:43

kg (KAI/OR) / Nowy Jork

Organizacja Narodów Zjednoczonych ocenia, że w 2019 r. na świecie było ponad 272 mln migrantów, przy czym liczba ta rośnie w ostatnich latach szybciej niż mieszkańców Ziemi. Dane te zawiera doroczny raport Departamentu ONZ do Spraw Gospodarczych i Społecznych (DESA). Według niego od 2010 r. przybyło 51 mln migrantów. Liczby te opierają się na krajowych statystykach oficjalnych dotyczących osób urodzonych za granicą lub cudzoziemców, uzyskanych na podstawie spisów ludności.

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

Migranci stanowią dziś ok. 3,5 proc. ludności świata, podczas gdy w 2000 r. wskaźnik ten wynosił 2,8 proc. Liczba uchodźców lub proszących o azyl zwiększyła się w latach 2010-17 o 13 milionów.

W 2019 r. najwięcej migrantów międzynarodowych przyjęła Europa: 82 mln, następnie Ameryka Północna (głównie USA) – 59 mln oraz Afryka Północna i Azja Zachodnia – 49 mln.

"Dane te mają podstawowe znaczenie dla zrozumienia kluczowej roli migrantów i migracji w rozwoju krajów zarówno ich pochodzenia, jak i docelowych" – powiedział podsekretarz ONZ ds. DESA Liu Zhenmin. Jego zdaniem "ułatwienie form migracji oraz uregulowanego, uporządkowanego i odpowiedzialnego poruszania się ludności przyczyni się od osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju".

Połowa ogółu migrantów międzynarodowych mieszka w 10 krajach ze Stanami Zjednoczonymi na czele – żyje ich tam 51 mln), czyli 19 proc. ich globalnej liczby, na drugim miejscu są Niemcy i Arabia Saudyjska – po 13 mln, a następnie Rosja – 12, Wielka Brytania – 10, Zjednoczone Emiraty Arabskie – 9, Francja, Kanada i Australia – po 8 i Włochy – 6 mln migrantów.

Jedną trzecią wszystkich migrantów międzynarodowych stanowią przybysze tylko z 10 krajów z Indiami na czele – aż 18 mln ich obywateli żyje poza granicami swego kraju.

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest co roku od 2001 roku 20 czerwca i został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 dla upamiętnienia odwag i siły tej grupy ludzi na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem