Reklama

Jasna Góra

Uczniowie z Podkarpacia rozpoczęli diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów

- By być ludźmi sumienia, solidnej pracy i żywej wiary na wzór bł. Rodziny Ulmów z Markowej zachęcał młodych diec. rzeszowskiej bp Edward Białogłowski. Młodzież ostatnich klas szkół średnich z Podkarpacia, która przyjechała w trzech grupach, rozpoczęła w tym roku szkolnym diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów. W sumie przyjechało ok. 2 tys. uczniów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Białogłowski wskazał na bł. rodzinę Ulmów, w której „święci rodzice nie mieli matury na piśmie, ale mieli świadectwo dojrzałego życia”. Na ich przykładzie ukazywał, jak owocne i twórcze może być życie człowieka wielkiego serca i otwartego umysłu, zaangażowanego w zdobywanie wiedzy, życie wspólnoty i rodziny,

- Dojrzałe zaangażowane życie Wiktorii i Józefa nie zaczęło się dopiero w momencie wybuchu II wojny światowej, oni swoją młodość traktowali jako czas dojrzewania - mówił o Ulmach bp Białogłowski. Przypomniał, że Józef Ulma miał tylko 4 klasy i pół roku kursów w Pilźnie, gdzie nauczył się ogrodnictwa, zainteresował się nawet jedwabnikami. Czytał fachową literaturę, a i w ich domu była Biblia. - Jego żona, Wiktoria, uważała, że w czasie, kiedy zaborca niszczył polską kulturę, próbowała artyzmu wiejskiego, przybliżała literaturę w występach artystycznych na miarę swoich możliwości - mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

BPJG

- Pielgrzymka na Jasną Górę jest dla nas bardzo pomocna. To też duchowe przygotowanie do ważnego egzaminu - mówił Dawid Maciejowski z Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach. Jego kolega Paweł Wałęga zauważył, że wiara w Boga pomaga w trudnych sytuacjach, także w tych, w których się trzeba zmierzyć z własnym lękiem. Wiktoria IV Liceum im. Marcina Kromera w Gorlicach uzasadniała swój udział w pielgrzymce pragnieniem pogłębienia wiary, mimo, że wielu jej rówieśników od niej odchodzi. To jej drugi pobyt na Jasnej Górze, tutaj też pieszo latem pielgrzymuje jej rodzeństwo.

Z kolei Karolina Burkot z Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach podkreśliła, że warto przyjechać na Jasną Górę by ją poznać także jako ciekawe miejsce historyczne.

- Wiadomo „Potop” był czytany, obrona Jasnej Góry, ale to jest miejsce, gdzie każdy Polak powinien się wybrać – mówiła Karolina także z IV LO w Gorlicach, która była tutaj po raz pierwszy. Licealista cieszyła się, że mogła tu przyjechać, ponieważ planowana pielgrzymka w 8 klasie nie doszła do skutku z powodu pandemii.

Reklama

Przy okazji pielgrzymki młodzież maturalna poznaje też Jasną Górę, bo dla wielu to pierwszy kontakt z tym miejscem.

- Tutaj nie chodzi tylko o zdanie matury. Młodzi przyjeżdżają, żeby w tym bliższym czasie do egzaminu dojrzałości, czyli czasie wyborów życiowych, umieć odkryć swoje powołanie nie tylko zawodowe, ale też życiowe - zauważył ks. Tomasz Ryczek, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Zwrócił uwagę, że niezmiernie ważne we współczesnym duszpasterstwie jest szukanie odpowiednich metod dotarcia do dorastających ludzi, którzy często są zupełnie obojętni na sprawy religijne. - Indywidualne podejście i świadectwo życia to sposób, by dotrzeć do młodych, bo patrzą oni dziś bardzo krytycznie na Kościół – zauważył ks. Reczek.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży porównał dzisiejsze odchodzenie zbuntowanych młodych z Kościoła do uciekających z Jerozolimy rozczarowanych uczniów z Emaus. – Widzimy Jezusa, który idzie z nimi, wyjaśnia im pisma, niczego nie narzuca. Jest z nimi. Dopiero później uczniowie rozpoznają Go i zachwycają się Jezusem na nowo. To jest jedyna droga, by młodzież doprowadzić do Boga – powiedział ks. Ryczek. Podkreślił, że jedną z dróg docierania do młodych jest Internet i media społecznościowe, które stały się ich naturalnym środowiskiem ich życia. Główną drogą jest, zdaniem duszpasterza, towarzyszenie młodym w małych wspólnotach. Zauważył, że wśród 14 kandydatów do seminarium w diec. rzeszowskiej, aż 12 wywodzi się z małych wspólnot duszpasterskich. Pomagają one młodzieży rozwijać się, odkrywać powołanie, otrzymać wsparcie w przezwyciężaniu słabości, nałogów, także zranień, „gdzie są traktowani jako piękni młodzi ludzie, którzy mają potencjał”.

Reklama

Pielgrzymka maturzystów diec. rzeszowskiej została zorganizowana po raz 27.

Najwięcej dużych grup maturzystów przyjeżdża w październiku i w marcu.

Mirosława Szymusik, Piotr Skrzynecki @JasnaGóraNews

2023-09-22 17:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed obliczem Matki

Niedziela podlaska 18/2023, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka maturzystów

Kamila Dębska

Przedstawiciele młodzieży odczytali Akt zawierzenia

Przedstawiciele młodzieży odczytali Akt zawierzenia

Tuż przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości tegoroczni maturzyści z diecezji drohiczyńskiej 17 kwietnia 2023 r. udali się wraz ze swoimi wychowawcami i duszpasterzami do Jasnogórskiej Pani.

Spotkanie rozpoczął ks. dr Piotr Jarosiewicz – dyrektor Wydziału Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Powitał przybyłych pielgrzymów, jak również tegorocznego prelegenta Jana Melę – polskiego podróżnika i działacza społecznego, a zarazem najmłodszego w historii zdobywcę dwóch biegunów w jednym roku i pierwszą osobę z niepełnosprawnością, która tego dokonała.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Trump: Stoję tu przed wami tylko dzięki łasce Boga

2024-07-19 07:35

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/JUSTIN LANE

Nie powinno mnie tu być, stoję tu przed wami tylko dzięki łasce Boga - powiedział były prezydent USA Donald Trump podczas przemówienia na konwencji wyborczej Partii Republikańskiej w Milwaukee.

"Nie powinno mnie tu być z wami tej nocy. Nie powinno mnie tu być" - powiedział Trump, odnosząc się do nieudanego zamachu na jego życie. "Powiem wam, że stoję tu przed wami w tej arenie tylko dzięki łasce Boga Wszechmogącego" - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Eucharystyczny w USA

2024-07-19 16:29

[ TEMATY ]

USA

kongres eucharystyczny

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Stanach Zjednoczonych przeżywa proces głębokiej duchowej odnowy opartej na Eucharystii. Centralnym punktem tego procesu jest Krajowy Kongres Eucharystyczny. „Spodziewamy się cudów, ponieważ kiedy ludzie gromadzą się w imię Jezusa, On objawia się z wielką mocą” - powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący komitetu organizacyjnego. Oczekujemy głębokich nawróceń, uzdrowień i przede wszystkim prawdziwego wzrostu ducha misyjnego - dodał bp Andrew Cozzens

Oto kilka filmów z Narodowego Kongresu Eucharystycznego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję