Reklama

Kraków-Łagiewniki

Pierwsze sanktuarium bł. Jana Pawła II

Niedziela Ogólnopolska 26/2011, str. 2

Adam Wojnar

Pieśnią „Gaude Mater Polonia” chór „Psalmodia” przywitał 11 czerwca w Krakowie-Łagiewnikach przy ołtarzu polowym na terenie Białych Mórz procesję z relikwiami bł. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. - W nowo wybudowanym sanktuarium bł. Jana Pawła II w podkrakowskich Łagiewnikach złożono dziś relikwie Papieża i oficjalnie powołano Centrum „Nie lękajcie się!”. Niech krakowskie Centrum Jana Pawła II będzie miejscem wiary, kultury i miłosiernej miłości. Niech promieniuje pokojem, umacnia jedność międzyludzką i narodową. Niech tutaj panuje duch Jana Pawła II - duch szacunku do człowieka, otwartości i determinacji w budowaniu cywilizacji miłości - powiedział Metropolita Krakowski.
Na uroczystości byli obecni abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz oraz kard. Franciszek Macharski. Po Mszy św. nastąpiło wprowadzenie relikwii do pierwszego sanktuarium Jana Pawła II oraz poświęcenie kościoła, położonego na terenie Białych Mórz, gdzie znajdowała się fabryka sody Solvay, w której w czasie wojny pracował młody Karol Wojtyła. W znajdującej się obok Kaplicy Kapłańskiej zastała złożona płyta, przykrywająca przed beatyfikacją grób Papieża Polaka w Watykanie.
Wcześniej na terenie Białych Mórz odbyło się Małopolskie Święto Młodych Wolontariuszy. Po zakończeniu uroczystości poświęcenia sanktuarium bł. Jana Pawła II rozpoczął się piknik. Wspólnym zabawom i śpiewom towarzyszyły koncerty zespołów „Stróże Poranka” i „Deus Meus”. Wszystkich zgromadzonych złączył jeden cel - niesienie dobra drugiemu człowiekowi. Radość i spełnienie, jakie czerpią z dawania siebie innym, było widać na każdej twarzy, a poczucie jedności i wspólnoty wciągało do przeżywania tego święta nawet tych, którzy nie są zaangażowani w wolontariat.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o łaski za przyczyną św. Ojca Pio

2020-09-23 07:17

[ TEMATY ]

modlitwa

Archiwum o. Kapucynów/Niedziela

O Jezu, pełen łaski i miłosierdzia, Ty dla zbawienia dusz ludzkich podjąłeś mękę i umarłeś na krzyżu, aby wyjednać przebaczenie grzechów; pokornie błagam Cię: za przyczyną św. Ojca Pio, kapłana i stygmatyka, który wielkodusznie Ci służył, poświęcał swe życie i cierpiał dla ratowania grzeszników, udziel mi przebaczenia moich win i łaski...       

Dla większej chwały Twojej racz go wsławić chwałą świętości i przyciągnij wszystkich ludzi do swego miłującego Serca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.             

"Chwała Ojcu..." - 3 razy.  

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję