Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: „Wielcy polscy Kronikarze”

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 listopada w Łodzi odbędzie się konferencja naukowa „Wielcy polscy Kronikarze” organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Oddział w Łodzi. 

Poświęcona będzie wybitnym historykom pochodzącym z terenu obecnego województwa łódzkiego: Janowi Długoszowi i Maciejowi Stryjkowskiemu. - Ich życie i dzieło będzie punktem wyjścia do rozważań na temat przełomowego momentu, kiedy rodził się nowoczesny kształt naszej Ojczyzny. Prekursorskie prace wielkich Kronikarzy stworzyły podwaliny pod nowoczesny polski patriotyzm, w którym należy: uczciwie płacić podatki, łożyć na armię i na cele społeczne, nie knuć intryg przeciw królowi. Państwo ma funkcjonować jak organizm, którego poszczególne elementy składowe są współzależne i wobec siebie lojalne. Takie też będzie przesłanie naszej Konferencji, jakże aktualne dzisiaj! - informują organizatorzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas konferencji głos zabiorą polscy naukowcy, przedstawiciele władz województwa łódzkiego, a także miejsc, z którymi związane są życiorysy Kronikarzy.

Reklama

Przewidziano również wystawę polskich wydań kronik historycznych, a także wieczór pieśni i poezji staropolskiej.

Patronat nad wydarzeniem objął kard. Grzegorz Ryś i minister Przemysław Czarnek.

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Oddział w Łodzi już w ubiegłych latach organizowało podobne konferencje, dzięki którym powstało 12 książek i 13 relacji opublikowanych na stronie http://katolickie.media.pl.

2023-09-27 14:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: "Z wzajemnością"

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W galerii Art. Hub na Teofilowie odbył się wernisaż wystawy Marcina Płoszaja zatytułowanej “Z wzajemnością”. Wystawę można oglądać w galerii do 4 września 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów

2023-12-08 19:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp. Andrzej Przybylski

Hołd z kwiatów

BPJG

Częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski, paulini na czele z generałem zakonu i przeorem klasztoru oraz pielgrzymi oddali dziś Matce Bożej „hołd z kwiatów”. To od lat ważny akcent świętowania Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w częstochowskim sanktuarium.

W symbolicznych białych różach składanych pod figurą Niepokalanej na placu pielgrzymi oddają Maryi swoje życie, zawierzają Kościół, Papieża, Ojczyznę i świat. - Ty, która czynisz cuda, prosimy Cię dzisiaj o cud pokoju na świecie, i tego pokoju w Ukrainie, w Ziemi Świętej, w każdym zakątku ziemi, i o cud pokoju w naszych sercach oraz między nami - modlił się bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Papież wsparł projekt muzyczny studentki z Betlejem

2023-12-08 20:06

[ TEMATY ]

muzyka

studenci

papież Franciszek

PAP/FABIO FRUSTACI

W tym roku w Betlejem nie staną choinki i zabraknie tradycyjnego świętowania Bożego Narodzenia. Ten czas nade wszystko stanie się okresem cichej modlitwy o pokój. W takich warunkach miejscowa studentka, Youstina Safar, przy wsparciu londyńskiej grupy Ooberfuse nagrała specjalną piosenkę pt. „Hear Angels Cry” (Usłysz płacz aniołów). Papież skierował specjalny telegram, w którym wyraził radość z tego projektu zwracającego uwagę na szczególnie znaczenie miasta narodzenia Chrystusa.

W wiadomości przesłanej do arcybiskupa Westminster Vincenta Nicholsa Franciszek podkreślił, że „ziemia, która stanowiła dom Księcia Pokoju, ma powołanie do bycia miejscem spotkania, dialogu i nadziei dla wszystkich”. Dlatego też wyraził on nadzieję, iż taka muzyczna inicjatywa zainspiruje wielu ludzi w to Boże Narodzenie do modlitwy o nowy rozkwit braterskiej solidarności, pojednania i pokoju w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję