Reklama

Kościół

Wkrótce XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”

Nasze stypendium jest wciąż potrzebne. Mimo przemian jakie dokonały się w naszym kraju, ciągle mamy masę rodzin, które potrzebują pomocy. To są dzieci warte wspierania – podkreślił ks. Dariusz Kowalczyk. W rozmowie z KAI przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przybliżył hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, które brzmi „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Opowiedział także m.in. o tegorocznych obchodach tego wydarzania. XXXIII Dzień Papieski, promujący nauczanie Jana Pawła II i będący okazją do wsparcia programu stypendialnego zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, odbędzie się 15 października. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Episkopat Flickr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Dariusz Kowalczyk podkreślił, że Dniu Papieskiemu, jak co roku towarzyszy odczytany tydzień wcześniej List Episkopatu Polski, zapowiadający to wydarzenie. - W tym roku mówi on o świętości, wartości ludzkiego życia, o jego pięknie. Tegoroczne hasło „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia” zawiera wszystkie te aspekty. Pobrzmiewa tu troska, by pozwolić każdemu urodzić się i godnie żyć, ale także sprawić by to życie było po prostu piękne, pełne pasji, a także nadziei na życie wieczne. Ten krótki cytat Jana Pawła II to streszczenie Ewangelii – zaznaczył przewodniczący Zarządu Fundacji.

Wszystkie zorganizowane wydarzenia mają służyć pobudzeniu wiernych do refleksji nad pojęciem „cywilizacji życia” oraz zachęcić do lektury papieskiego nauczania, zwłaszcza Encykliki "Evangelium Vitae", z której pochodzi to sformułowanie.

Jak co roku, Dniu Papieskiemu towarzyszy zbiórka pieniędzy na edukację i rozwój młodych zdolnych osób z małych miejscowości. - Również w ten aspekt pomocowy wpisuje się nasze tegoroczne hasło. Zebrane środki pomagają nowemu pokoleniu uczyć się, studiować i w pełni rozwijać swoje możliwości, aby mieć tę pasję życia. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączają się w zbiórki. Nasza Fundacja to żywy pomnik Jana Pawła II, ponieważ on ciągle ewoluuje, nieustannie musimy zmieniać nasz program, z drugiej strony są ci żywi, młodzi ludzie, którzy chłoną papieskie nauczanie. Wymaga to ciągłej troski, dzień po dniu, żeby wszystko sprawnie działało – zaakcentował.

W Dzień Papieski stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony www.dzielo.pl oraz mediów społecznościowych, gdzie na stronach wspólnot akademickich pojawiać się będą informacje o przebiegu Dnia Papieskiego w poszczególnych miastach.

Reklama

We wszystkich kościołach zostanie zorganizowana zbiórka do puszek, będzie też zbiórka publiczna na ulicach miast przeprowadzona przez wolontariuszy. Nowe stypendia można ufundować także wysyłając SMS o treści „POMOC” na nr 74 265. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

Tradycyjnie, w ramach Dnia Papieskiego, przyznawane są również Gala TOTUS. Nagrodami Totus Tuus honorowane są osoby i instytucje, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Totusy przyznawane są w czterech kategoriach: Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, Promocja godności człowieka, Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka. W tym roku, tak jak w ubiegłym, zostanie także przyznana Nagroda Specjalna TOTUS TUUS.

Galę nagród będzie można obejrzeć 14 października o godzinie 16:00 w TVP 2. Następnego dnia, 15 października, sprawowane będą Msze św. w intencji młodych stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz ich darczyńców. W niedzielny wieczór TVP 1 wyemituje koncert galowy XXIII Dnia Papieskiego.

Podziel się cytatem

Reklama

Ks. Kowalczyk przypomniał, że z okazji Dnia Papieskiego od 23 lat na Jasną Górę pielgrzymują Rodziny Szkól Jana Pawła II. Liczą one zazwyczaj kilkanaście tysięcy osób. Pielgrzymom towarzyszyć będzie biskup Marek Solarczyk, który jest duszpasterzem Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Reklama

Duchowny podkreślił, że Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. - Około 200-300 osób co roku kończy przygodę z Fundacją i tyle samo nowych osób zapraszamy. Cały czas bez problemu osiągamy nasz limit dwóch tysięcy osób. To pokazuje, że nasze stypendium jest wciąż potrzebne. Mimo przemian jakie dokonały się w naszym kraju, ciągle mamy masę rodzin, które potrzebują pomocy. To są dzieci warte wspierania, które często mają bardzo ciężką sytuację domową. Dzisiaj Fundacja w ogromnej mierze wspiera takie rodziny – powiedział.

Ks. Kowalczyk nadmienił, że innym niezwykle istotnym aspektem przynależności do FDNT jest poczucie wspólnotowości, możliwość pogłębiania wiary w Boga, ale także we własne możliwości. - Fundacja daje młodym ludziom wartościową wspólnotę. Organizuje wakacyjne obozy, spotkania, rekolekcje, dni skupienia. W tym roku stypendyści mogli znów uczestniczyć w wakacyjnych obozach. Co roku widzę, jak oni odżywają dzięki tej wspólnocie. Czasami to czego potrzebują oprócz pieniędzy, to poczucie pewności, że jestem w stanie coś osiągnąć w życiu, że poradzę sobie na tej dobrej uczelni. Kiedy przyszli studenci widzą starszych kolegów, którym start w dorosłość wychodzi, nabierają pewności siebie, czują impuls i motywację do działania. Ta wzajemna pomoc starszych stypendystów wobec młodszych jest bezcenna – zaznaczył duchowny.

Reklama

Dodał, że również zainteresowanie osobą Jana Pawła II i jego nauczaniem jest wciąż żywe. W ostatnim czasie stypendyści stawią pytania dotyczące zarzutów wobec Jana Pawła II, uczą się je odpierać, uczestniczą w wielu wykładach na ten temat. Jak podkreśla duchowny, często w trudnych historiach z młodości Karola Wojtyły, studenci odnajdują siebie i widzą, że mimo trudności, można tak jak Ojciec Święty, pięknie spełnić swoje człowieczeństwo.

- Młodzi często pytają o to jak reagować na szykany wobec Jana Pawła II, na żarty i memy krążące w internecie. Tłumaczymy im, że już Benedykt XVI mówił, że dziś za świętość płaci się marginalizacją, wyśmianiem i sparodiowaniem. To strasznie boli młodych, przeżywają to, musimy ich nieustannie wspierać. Nie możemy jednak dystansować się od głoszenia światu pięknej Ewangelii życia – posumował ks. Kowalczyk.

W zeszłym roku w ramach zbiórki kościelnej ok. 10 tys. wolontariuszy w parafiach w całej Polsce zebrało 8 mln 456 tys. 938 zł i 42 gr. Zbiórka ta odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Norwegii, Austrii i USA. Zbiórka publiczna została przeprowadzona przez 140 sztabów w całym kraju. Wolontariusze zebrali 783 tys. 638 zł i 73 gr. Poprzez akcję SMS darczyńcy wsparli Fundację kwotą 66 tys. 37 zł i 56 gr, wysyłając ponad 13 tys. tekstowych wiadomości.

W ub. roku przeprowadzona została ponadto e-zbiórka za pomocą wirtualnych puszek – zebrano w ten sposób 49 tys. 213 zł. Łącznie w zbiórkach zebrano ponad 9,3 mln zł. Środki zebrane podczas Dnia Papieskiego i wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych (ponad 2,1 mln zł) pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego dla blisko 2 tys. stypendystów, w tym 70 osób z Ukrainy.

Reklama

Program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można także wesprzeć, przekazując 1,5% swojego podatku dochodowego. Wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym nr KRS Fundacji: 0000150776. W ub. roku z tytułu 1% wyniosły 296 tys. 427 zł i 73 gr. Tegoroczna kampania 1,5% odbywa się pod hasłem „Daj wiarę naszym marzeniom o edukacji”.

Ubiegłoroczny XXII Dzień Papieski obchodzony był 16 października pod hasłem „Veritatis splendor”, co było nawiązaniem do tytułu dziesiątej encykliki papieża Jana Pawła II, mówiącej o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła.

***

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.

Organizacją kierują: Rada składająca się z dziesięciu osób raz Zarząd liczący czterech członków. Na czele Rady stoi ks. kard. Kazimierz Nycz, a przewodniczącym Zarządu jest ks. Dariusz Kowalczyk. Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Nadzór państwowy nad działalnością Fundacji sprawuje minister właściwy do spraw oświaty oraz szkolnictwa wyższego oraz – niezależnie od nadzoru państwowego – Konferencja Episkopatu Polski jako fundator.

2023-09-28 13:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywa wiara

W kontekście nasilenia ataków na chrześcijan przypomnijmy, że Chrystus domaga się od nas ożywienia naszej wiary. Nauka i przykład żywej wiary Jana Pawła II pobudzają nas do głębszej refleksji na ten temat

Kiedyś uczniom, pytającym, dlaczego oni nie potrafili wypędzić złego ducha z opętanego, Jezus odpowiedział: „Z powodu małej wiary waszej. Bo zaprawdę powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: «Przesuń się stąd tam!», a przesunie się. I nic niemożliwego nie będzie dla was” (Mt 17, 20).

CZYTAJ DALEJ

Po co udzielać sakramentu namaszczenia, skoro nie przedłuży nam to życia?

Pytanie czytelnika: Po co udzielać sakramentu namaszczenia, skoro i tak nie przedłuża nam to życia i umieramy?

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: Prawie 2 mln Polaków nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb

2023-11-28 15:22

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

1,8 mln Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb - podała Szlachetna Paczka w najnowszym raporcie o biedzie. Wraz z raportem powstało też badanie pt. „Na co nie stać Polaków”. Wynika z niego m.in., że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej. Ubóstwo to jednak nie tylko braki materialne - bieda wielu osobom zabiera wszystko, także spokój, szacunek i bliskość. Szlachetna Paczka jest jednym z największych w Polsce projektów społecznych.

W skrajnym ubóstwie wciąż żyje blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów. W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tys. "W Szlachetnej Paczce widzimy to zjawisko. Ma twarze konkretnych ludzi i rodzin, które w zderzeniu z kryzysem ekonomicznym, wypadły na boczny tor życia. Codziennie dokonują wyborów tak trudnych, że trudno słuchać ich opowieści. Ale właśnie bycie wysłuchanym i zauważonym to być może dla nich jedyna szansa na życie” - napisała we wstępie do Raportu o biedzie 2023 Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję