Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: III Zjazd Ocalałych z obozu na Przemysłowej

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zrabowane polskie dzieci podczas II wojny światowej” to tytuł debaty historycznej, która odbędzie się w ramach III Zjazdu Ocalałych z obozu na Przemysłowej.

Podczas dwudniowego wydarzenia oprócz debaty zaplanowano również koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, a także projekcję najnowszego filmu Muzeum pt. „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny” w reż. Katarzyny Pełki-Wolsztajn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dniach 28-29 września br. w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki oraz w siedzibie Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi odbędzie się III Zjazd Ocalałych z obozu na Przemysłowej. - Jestem niezmiernie szczęśliwy, że Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu po raz kolejny będzie gościło byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi. To właśnie Oni, Ocalali z obozu, są jednymi z najbardziej zaangażowanych obserwatorów naszej pracy. Ich świadectwa są nieocenioną pomocą w odtwarzaniu  historii małych więźniów obozu na Przemysłowej. Coroczne zjazdy są okazją do spotkania, wspólnego spędzenia czasu oraz wysłuchania potrzeb naszych Ocalałych. Zawsze, kiedy możemy gościć ich u nas, dokładamy wszelkich starań, by umilić im ten pobyt oraz otoczyć należną opieką. Jest to dla nas wartość tym cenniejsza, że z roku na rok niestety spotykamy się w coraz węższym gronie – poinformował dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Reklama

Podczas tegorocznego zjazdu, Ocalali pierwszego dnia spotkają się w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, gdzie wysłuchają koncertu w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej pod batutą Grzegorza Wierusa. Zaplanowano również projekcję najnowszej produkcji Muzeum pt. „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny”.

Film opowiada o krzywdzie i cierpieniu polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej zostały odebrane swoim bliskim i wywiezione do Niemiec w celu germanizacji. Zwieńczeniem pierwszego dnia Zjazdu Ocalałych będzie debata historyczna zatytułowana „Zrabowane polskie dzieci podczas II wojny światowej”. Drugiego dnia zjazdu, który odbędzie się w siedzibie Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, zaplanowano zwiedzanie wystawy multimedialnej „Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? Listy dzieci z obozu na Przemysłowej”.

Dodatkową atrakcją będzie pamiątkowa sesja zdjęciowa.

2023-09-29 12:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus szyją maseczki dla szpitala w Zgierzu

[ TEMATY ]

Łódź

karmelitanki

maseczka

COVID‑19

szycie

ks. Paweł Kłys

Karmelitanki przy pracy

Karmelitanki przy pracy

Od wczoraj w dwóch klasztorach Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus rozpoczęło się wielkie szycie. Wbrew pozorom nie jest to szycie habitów zakonnych, a… maseczek dla jednoimiennego szpitala zakaźnego w Zgierzu, gdzie przewożone są osoby zarażone koronawirusem Covid-19 z terenu województwa łódzkiego.

- Kilka dni temu zgłosiła się do naszego klasztoru jedna z zaprzyjaźnionych osób z zapytaniem, czy nie znamy kogoś, kto potrafi szyć na maszynie, bo potrzeba dla szpitala w Zgierzu uszyć dużą ilość maseczek ochronnych. – mówi s. Bogusława Wawrzyńczak. – Odpowiedziałam, że nasze siostry mogą zaradzić tej prośbie. I tak ruszyła całą machina dobra. – mówi z uśmiechem Siostra Karmelitanka.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Bożena Szrtajner/Niedziela

8 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia, Kościół wyznawał od wieków, a oficjalnie potwierdził ją poprzez dogmat Niepokalanego Poczęcia, ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX. Tajemnica ta ukazuje, że Maryja była jedynym człowiekiem wolnym od grzechu pierworodnego.

Czym jest niepokalane poczęcie?

CZYTAJ DALEJ

Bp Wróbel: w naprotechnologii człowiek jest podmiotem, w in vitro przedmiotem

2023-12-08 19:23

[ TEMATY ]

in vitro

naprotechnologia

bp Józef Wróbel

KAI/BP KEP

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

W technice in vitro dziecko nie jest traktowane jako równe w godności rodzicom. Jest ono traktowane przedmiotowo – podobnie do innych rzeczy, które człowiek stara się nabyć i posiadać. Naprotechnologia w całej pełni respektuje godność osobową rodziców oraz ich dziecka. Nikt nie jest traktowany przedmiotowo, ale zawsze podmiotowo – powiedział bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. 8 grudnia Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, która jest okazją do podejmowania refleksji bioetycznych.

Prawo do życia i jego obrona to współcześnie poważne wyzwanie dla moralistów, etyków oraz lekarzy. Jak podkreślił bp Józef Wróbel, „cały zastęp lekarzy i naukowców występuje w zdecydowany sposób po stronie człowieka-pacjenta”. Zaznaczył, że wielu lekarzy naukowców, również noblistów, wkłada wiele wysiłku w odkrywanie przyczyn ludzkich chorób i dolegliwości, a także możliwości ich leczenia i profilaktyki. Jednocześnie występuje szereg negatywnych zjawisk takich jak aborcja, eutanazja, in vitro czy eksperymenty na ludzkich zarodkach i embrionach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję