Reklama

Zdrowie

Abp Z. Zimowski: Stolica Apostolska zadowolona z popierania przez WHO karmienia piersią i z raportu nt. autyzmu

Stolica Apostolska dziękuje za kompetentny raport nt. karmienia piersią noworodków i dzieci oraz cieszy się, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) udzieliła poparcia tej sprawie. Wspomniał o tym w przemówieniu na 67. zgromadzeniu tej organizacji w Genewie przewodniczący delegacji watykańskiej abp Zygmunt Zimowski. Wyraził również uznanie dla raportu organizacji w sprawie działań na rzecz leczenia zaburzeń z oznakami autyzmu i który obala niektóre mity nt. tego zburzenia.

[ TEMATY ]

zdrowie

TOMASZ LEWANDOWSKI

Na wstępie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Zdrowia zapewnił, że jego delegacja jest świadoma niekorzystnych skutków zmian klimatycznych, na co w różnych swych dokumentach zwraca uwagę WHO. Zmiany te wpływają w dużym stopniu „na społeczne i środowiskowe uwarunkowania zdrowia, takie jak czyste powietrze, woda pitna, wystarczająca ilość żywności i bezpieczne schronienie” – podkreślił mówca. Dodał, że „pogłębiają one istniejące już problemy zdrowotne, a na największe ryzyko wystawiona jest ludność już w tej chwili dotknięta chorobami wywołanymi” przez te zmiany.

Arcybiskup przywołał w tym kontekście słowa papieży Franciszka i Benedykta XVI, którzy ostrzegali przed „zachłanną eksploatacją zasobów środowiska naturalnego” oraz przed obojętnością wobec takich zjawisk jak pustynnienie, degradacja i utrata wydajności rozległych obszarów rolnych, zanieczyszczenie rzek i wód, zanikanie różnorodności biologicznej, zanik lasów równikowych itp. Aby przeciwdziałać tym niepokojącym przejawom należy wznieść się ponad czysto naukowe, medyczne i gospodarcze wymiary zmian klimatycznych i dostrzec ludzi najbardziej nimi dotkniętych. To zaś z kolei wymaga przemyślenia na nowo drogi, jaką kroczy dziś ludzkość – stwierdził polski arcybiskup kurialny.

Przypomniał, że Benedykt XVI wezwał w związku z tym do „większej solidarności w celu zapobiegania lub przynajmniej złagodzenia wpływu tych zmian na sytuację naszych najsłabszych braci i sióstr”. Działania w tym kierunku wymagają nie tylko zwiększenia nakładów z budżetu i decyzji politycznych, ale także wspierania odpowiedniej kultury we wszystkich działach społecznych i w wymiarze międzyludzkim – dodał mówca.

Wyraził następnie uznanie dla sprawozdań i planu pracy Organizacji w związku ze zmianami klimatycznymi i ochrony zdrowia, które to dokumenty są owocem oczekiwanych przemyśleń i solidarności. Tę rosnącą świadomość ekologiczną należy wspierać, pomagać jej rozwijać się za pomocą konkretnych programów i inicjatyw w zakresie zmniejszenia zmian klimatycznych z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju – mówił dalej przewodniczący delegacji watykańskiej.

Reklama

Powitał z kolei z zadowoleniem „raport dotyczący wysiłków na rzecz leczenia zaburzeń z objawami autyzmu”. Ukazuje on m.in. „postępy w rozwijaniu świadomości, która obala niektóre mity nt. autyzmu oraz popiera partnerstwo między organizacjami społecznymi zaangażowanymi w poprawę świadczeń i ustalanie priorytetów w działaniach na szczeblu krajowym i lokalnym” – stwierdził abp Zimowski. Wyraził przy tym nadzieję, że „zaktualizowanie tych wskazówek w poszczególnych krajach, pod kierownictwem politycznym i przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, przyczyni się do pomocy wielu rodzinom”. Zapewnił, że Stolica Apostolska chce włączyć się w te działania m.in. przez konferencję międzynarodową nt. autyzmu, która pod patronatem Papieskiej Rady Duszpasterstwa Zdrowia odbędzie się w Watykanie w listopadzie br.

Abp Zimowski wyraził też uznanie dla „kompetentnego raportu dotyczącego karmienia piersią noworodków i dzieci”. Jego zdaniem należy ze wszech miar popierać działania w tym kierunku, jako że ten rodzaju karmienia nowo narodzonych, a nawet nieco starszych dzieci zasługuje na popularyzację, gdyż zapobiega ono ich niedożywieniu i „jako takie powinno być chronione i promowane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej”. Mówca zwrócił uwagę, że udzielając chrztu w Kaplicy Sykstyńskiej w styczniu br. Papież Franciszek „zachęcał matki, aby nie krępowały się nakarmić dzieci, gdy te są głodne”.

„Gorąco pragnę, aby prace tego zgromadzenia pomogły nam potwierdzić centralne miejsce osoby ludzkiej we wszystkich naszych działaniach na rzecz promocji zdrowia” – zakończył swe przemówienie przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Zdrowia.

67. zgromadzenie WHO w Genewie trwa od 19 do 24 maja w Genewie.

2014-05-21 17:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Groźna pigułka hormonalna zbiera śmiertelne żniwo

[ TEMATY ]

zdrowie

blmurch / Foter.com / CC BY-SA

Za śmierć 27 Holenderek mogła być odpowiedzialna, używana jak środek antykoncepcyjny, pigułka o nazwie Diane-35 – przeznaczona pierwotnie do zwalczania trądziku i nadmiernego owłosienia wśród kobiet. Jak informuje centrum Lareb, które bada przypadki skutków ubocznych stosowania środków medycznych w Holandii, wśród ofiar hormonalnej tabletki przeważają kobiety w wieku poniżej 30 lat, a w większości przypadków bezpośrednimi przyczynami zgonu były zator płucny lub zakrzepica.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję