Reklama

Kościół

Abp Depo na Jasnej Górze: dość już mamy podziałów między nami! Zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele

Arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo, odprawił w niedzielę o godz. 11 na Jasnej Górze Sumę odpustową z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. - Dość już mamy podziałów między nami zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele - powiedział w homilii hierarcha.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

PAP/Waldemar Deska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Dość już mamy podziałów między nami zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele. Dlatego przychodzimy tutaj do Matki Niezawodnej Nadziei. Do Matki, która jest obrońcą w Duchu Świętym, żebyśmy umieli dziękować Bogu za nasze dobre wybory, a strzegli granic pomiędzy prawdą a kłamstwem" - powiedział w homilii podczas odprawionej w niedzielę o godz. 11 na Jasnej Górze Sumy odpustowej z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo.

"Jest rzeczą niewątpliwą że modlitwa różańcowa złożona z Modlitwy Pańskiej, jak i Pozdrowienia Anielskiego, jest wg św. Ludwika Marii Grignon de Montfort, +najstraszniejszą bronią wobec diabła, ponieważ w ten sposób staje się ona armią, która go atakuje i obezwładnia+" - tym odniesieniem abp Depo rozpoczął swoje rozważanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przytoczył fragment poezji Romana Brandstaettera: "+Mój Synu, nie należy wciąż wierzyć tak samo. Codziennie trzeba wierzyć inaczej i mądrzej. I codziennie należy zmierzać do Boga inną drogą. Do kogo się modlisz, mój Synu? do Boga czy do swojego pragnienia? Módl się do Boga, mój Synu. Chociaż zanim Go poprosisz on już wpierw wie, czego potrzebujesz. Wprawdzie twoje słowa są zbędne, ale one muszą być żarliwym potwierdzeniem Twoich głębokich tęsknot i pragnień. Niebo potrzebuje potwierdzenia Twoich pragnień+".

Homilia arcybiskupa w drugiej części bezpośrednio nawiązywała do czytania Ewangelii wg św. Mateusza, w której Jezus opowiada przypowieść o ojcu, który poprosił swoich dwóch synów aby poszli popracować w jego winnicy. Pierwszy powiedział że pójdzie, ale nie poszedł. Drugi początkowo odmówił, ale potem zreflektował się i poszedł.

"Tą naszą pielgrzymką już od 55 lat podjęliśmy zaproszenie do pracy w winnicy Pańskiej, które kieruje dziś do nas Chrystus w przypowieści. Pragnie on niejako zmusić słuchaczy do wydania opinii o samych sobie. Chrystus stawia pytanie +co myślicie?+ ukazując postawę dwóch synów. I to pytanie powraca dziś również do nas, albowiem życie ludzkie nie jest i nie może być czymś przypadkowym, jakimś ślepym losem rozgrywającym się bez celu. Jest darem miłości Bożej, który wiąże się z naszym wyborem fundamentalnym: z Bogiem albo poza Bogiem."

Podziel się cytatem

Reklama

"Trzeba się modlić nieustannie, aby nie ulegać niebezpieczeństwu zabezpieczania się w wierze. Wiara nie jest polisą ubezpieczeniową na życie. Jest spotkaniem, które owocuje wiernością pomimo krzyża własnych powołań. Nie ma nic bardziej przeciwnego Ewangelii niż wiara bez praktyki, która właśnie potwierdza wiarę. Nie chodzi więc o piękne słowa, czy deklaracje wiary, ale o wypełnienie zasad wiary i o realne czyny. Czy nie jesteśmy tego współuczestnikami na progu naszych czekających wyborów? Czy opowiadamy się za Bogiem, który jest źródłem życia? Czy poza Bogiem, decydując o życiu" - kontynuował arcybiskup.

Reklama

Abp Depo przypomniał na koniec słowa czytanego wcześniej Listu św. Pawła Apostoła do Filipian: "+miejcie te same dążenia: tę samą miłość i wspólnego ducha, pragnąc tylko jednego, a niczego nie pragnąc dla niewłaściwego współzawodnictwa ani dla próżnej chwały, lecz w pokorze oceniając jedni drugich za wyżej stojących od siebie+"

Reklama

Metropolita jest przewodniczącym Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Na zakończenie uroczystości wierni odmówili Akt Zawierzenia Maryi Jasnogórskiej Wspólnoty Różańcowej w 55. roku jej istnienia.

Niedzielna Suma zgromadziła pod jasnogórskim szczytem ok. 3 tys. wiernych.(PAP)

Reklama

Autor: Maciej Świerzy

macs/ apiech/

2023-10-01 13:37

Ocena: +29 -11

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXXV Światowy Dzień Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Niedziela Palmowa

młodzież

Bożena Sztajner/Niedziela

Z uwagi na stan epidemii tegoroczne wspólnotowe obchody Światowego Dnia Młodzieży na poziomie diecezjalnym zostały odwołane, jednak w sobotę 4 kwietnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, o 13.30 będzie na Jasnej Górze celebrować Eucharystię w intencji ludzi młodych.

Zapraszam wszystkich ludzi młodych do duchowej łączności oraz do uczestniczenia w tej Mszy św. za pośrednictwem internetu oraz TV Trwam.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę w Warszawie Procesja Różańcowa za Życiem

2023-12-08 07:41

[ TEMATY ]

zaproszenia

Materiał prasowy

Już w najbliższą niedzielę 10 grudnia, ulicami Warszawy i innych miast Polski przejdą procesje różańcowe w obronie życia. Organizatorzy podkreślają, że w związku z zapowiedziami polityków o legalizacji aborcji, konieczne jest wykonanie publicznego aktu modlitewnego w obronie prawa do życia jako fundamentalnej wartości.

„Życie tych najbardziej niewinnych istot jest zagrożone – z jednej strony możliwością liberalizacji prawa aborcyjnego, a z drugiej wprowadzenia finansowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego, w czasie której dochodzi do bezprecedensowego łamania godności i podmiotowości człowieka. Wkrótce rzeczywistością Polaków może stać się masowe zabijanie dzieci poczętych, ale także ich eugeniczna selekcja i przedmiotowe traktowanie ludzi na wczesnym etapie rozwoju, co ma miejsce w czasie procedury in vitro” – wskazuje Centrum Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo wielodzietność jest świetna!

2023-12-08 21:17

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum rodzinne

Rodzina Szkudlarków z Kalisza. Bracia założyli fundację, aby wspierać inicjatywy dzieci w rodzinach wielodzietnych oraz tych, którzy chcą aktywnie działać na rzecz propagowania wielodzietności.

Adam, Jan, Michał, Piotr, Szymon, Wojciech, Krzysztof, Józef i Lech to rodzeni bracia – synowie państwa Szkudlarków. Najstarszy ma 35 lat, najmłodszy – 17. Hanna i Włodzimierz małżeństwem są od 36 lat. Pochodzą z wielodzietnych rodzin. Pani Hanna ma pięcioro młodszego rodzeństwa, p. Włodzimierz – trzy starsze siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję