Reklama

„Gaude Mater” z Częstochowy

Z muzyką sakralną w UE

W ramach polskiej prezydencji w Radzie UE Ośrodek Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie zrealizuje projekt „POLISH SACRED MUSIC Gaude Mater 2011” - cykl czterech koncertów w czterech stolicach europejskich: Londynie, Paryżu, Moskwie i Kijowie. Ich celem jest promocja twórczości sakralnej polskich kompozytorów współczesnych, prezentacja najbardziej wartościowych kompozycji religijnych zachowanych w archiwach klasztoru na Jasnej Górze i promocja osiągnięć Festiwalu „Gaude Mater” na arenie międzynarodowej.
Polską muzykę sakralną promować będą m.in. Capella Czestochoviensis, prezentująca muzykę ze zbiorów klasztoru na Jasnej Górze, Orkiestra Symfoniczna Ukraińskiej Filharmonii Narodowej, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz King’s Singers. W poszczególnych stolicach europejskich zaprezentowane zostaną m.in.: dawna muzyka ze zbiorów Jasnej Góry, utwory śląskich kompozytorów muzyki sakralnej oraz polska muzyka sakralna - od renesansu do współczesności. W programie koncertów znajdą się utwory najlepszych polskich kompozytorów muzyki sakralnej, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Panufnika, Wojciecha Kilara, Andrzeja Koszewskiego, Romualda Twardowskiego, Juliusza Łuciuka i Pawła Łukaszewskiego.
Jak podkreślają organizatorzy tego przedsięwzięcia, wybór stolic nawiązuje do słów Jana Pawła II wygłoszonych w Częstochowie w 1991 r. podczas VI Światowego Dnia Młodzieży: „Po długim okresie, w którym granice pozostawały właściwie zamknięte, Kościół w Europie może w końcu oddychać swobodnie obydwoma swoimi płucami”. - W 20. rocznicę tego wydarzenia na Wschodzie i Zachodzie chrześcijańskiej Europy chcemy zaprezentować i wypromować najbardziej wartościowe zjawiska polskiej muzyki sakralnej - dawnej i współczesnej, pokazując tym samym dorobek polskiej kultury w tym zakresie - dodają organizatorzy projektu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

W Wielki Odpust Wiślicki

2021-09-20 09:15

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Wiślica

Agnieszka Dziarmaga

Dzięki pielgrzymkom diecezjalnym do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy przywrócono rangę Wielkiego Odpustu Wiślickiego. 8 września bowiem, od stuleci w święto Narodzenia NMP gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję