Reklama

Narodowe dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II


Niedziela Ogólnopolska 35/2011, str. 29

Krzysztof Świertok

Papież Polak był wielkim darem Boga dla świata przełomu wieków XX i XXI. To on wprowadził ludzkość w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Osobistym świadectwem wskazywał drogę do nieba, uczył, jak żyć, aby osiągnąć wieczność, i uczył, jak umierać. W czasie ziemskiego życia dawał dowody swojej świętości, wiązał ziemię z niebem. A teraz, po beatyfikacji, której świadkami byliśmy 1 maja 2011 r., wiąże niebo z ziemią.
Polacy są wdzięczni za wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy, bo mają nowego orędownika w niebie. Pierwsze narodowe dziękczynienie za beatyfikację odbyło się 3 maja br., w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore. Mszy św. z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Również 3 maja na Jasnej Górze dziękowano Bogu za dar nowego Błogosławionego, za świętość jego życia i apostolskiej posługi.
W Krakowie narodowe dziękczynienie z udziałem Episkopatu Polski odbyło się 8 maja br., z okazji uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski. W tradycyjnej procesji z udziałem Episkopatu, która podążała z Wawelu na Skałkę, niesione były wtedy relikwie bł. Jana Pawła II. Uroczystej Eucharystii na Skałce przewodniczył i homilię wygłosił kard. Camillo Ruini, były wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, który otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny Jana Pawła II na poziomie diecezjalnym.
5 czerwca w Warszawie, w ramach IV Święta Dziękczynienia, przed wilanowską Świątynią Opatrzności Bożej Polacy również wyrażali wdzięczność za wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy. Stałym śladem beatyfikacji jest gigantyczny portret Jana Pawła II na frontonie świątyni, zbudowany z ponad 105 tys. portretów Polaków, które każdy mógł przekazać drogą elektroniczną.
W dniach 24-26 czerwca za beatyfikację Papieża Polaka dziękowano w Licheniu i we Włocławku, gdzie miało miejsce zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbywały się z udziałem kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II i obecnego Papieża, specjalnego wysłannika Ojca Świętego Benedykta XVI na centralne uroczystości jubileuszu 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej.
Kolejne ogólnopolskie dziękczynienie za życie i posługę Jana Pawła II zostanie wypowiedziane przez naród polski pod przewodnictwem biskupów na Jasnej Górze 26 sierpnia br., w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości była nowenna. Przez dziewięć kolejnych wieczorów sprawowano na Szczycie Jasnogórskim Mszę św. nowennową ze specjalnymi kazaniami, które głosił ks. Jacek Bałemba, salezjanin. - Nowenna miała charakter nie tylko jasnogórski, ale także ogólnonarodowy - powiedział dla Radia Jasna Góra o. prof. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów. Wyjaśnił, że w czasie modlitwy nowennowej polecano Matce Bożej wszystkie sprawy naszej Ojczyzny. Tradycyjnie, na Mszę św. nowennową przybywali pieszo wierni częstochowskich parafii.
Dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II zaplanowano jeszcze w dniach 14-16 października br. w Przemyślu, gdzie odbędzie się kolejne zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Przypada wtedy 33. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i jubileusz 25-lecia sakry biskupiej abp. Józefa Michalika; sakry biskupiej udzielił mu sam Ojciec Święty Jan Paweł II 16 października 1986 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie.
Tak więc Polacy żyją wdzięcznością za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II. A trwające dziękczynienie daje okazję do pogłębiania myśli Papieża Polaka i pozostawania w zasięgu promieniowania jego świętości.

(L. D.)

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rodzice porwanej Pakistanki proszą papieża o pomoc

2019-12-10 09:04

Paweł Pasierbek SJ/vaticannews.va / Islamabad (KAI)

Rodzice porwanej 14-letniej Pakistanki proszą papieża o pomoc. Zwracają się także do wspólnoty międzynarodowej z nadzieją, że podobnie jak w przypadku Asii Bibi, jej interwencja pomoże w uwolnieniu córki.

Mikamatto/Foter/Creativ Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY2.0)

Huma Younas jest chrześcijanką. Została uprowadzona prawie dwa miesiące temu, zmuszona do przejścia na islam i do wyjścia za mąż za jednego z porywaczy. Jest kolejną ofiarą przerażającego traktowania kobiet w Pakistanie, szczególnie dziewcząt, które są chrześcijankami, pochodzą z biednych rodzin, a więc prawo nie chroni ich zbyt dobrze.

Rodzina porwanej Pakistanki nagrała film wideo, w którym zwraca się zarówno do papieża, jak i do wspólnoty międzynarodowej oraz do władz kraju z prośbą o podjęcie jak najszybszej interwencji w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem