Reklama

Narodowe dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II


Niedziela Ogólnopolska 35/2011, str. 29

Krzysztof Świertok

Papież Polak był wielkim darem Boga dla świata przełomu wieków XX i XXI. To on wprowadził ludzkość w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Osobistym świadectwem wskazywał drogę do nieba, uczył, jak żyć, aby osiągnąć wieczność, i uczył, jak umierać. W czasie ziemskiego życia dawał dowody swojej świętości, wiązał ziemię z niebem. A teraz, po beatyfikacji, której świadkami byliśmy 1 maja 2011 r., wiąże niebo z ziemią.
Polacy są wdzięczni za wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy, bo mają nowego orędownika w niebie. Pierwsze narodowe dziękczynienie za beatyfikację odbyło się 3 maja br., w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore. Mszy św. z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Również 3 maja na Jasnej Górze dziękowano Bogu za dar nowego Błogosławionego, za świętość jego życia i apostolskiej posługi.
W Krakowie narodowe dziękczynienie z udziałem Episkopatu Polski odbyło się 8 maja br., z okazji uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski. W tradycyjnej procesji z udziałem Episkopatu, która podążała z Wawelu na Skałkę, niesione były wtedy relikwie bł. Jana Pawła II. Uroczystej Eucharystii na Skałce przewodniczył i homilię wygłosił kard. Camillo Ruini, były wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, który otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny Jana Pawła II na poziomie diecezjalnym.
5 czerwca w Warszawie, w ramach IV Święta Dziękczynienia, przed wilanowską Świątynią Opatrzności Bożej Polacy również wyrażali wdzięczność za wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy. Stałym śladem beatyfikacji jest gigantyczny portret Jana Pawła II na frontonie świątyni, zbudowany z ponad 105 tys. portretów Polaków, które każdy mógł przekazać drogą elektroniczną.
W dniach 24-26 czerwca za beatyfikację Papieża Polaka dziękowano w Licheniu i we Włocławku, gdzie miało miejsce zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbywały się z udziałem kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II i obecnego Papieża, specjalnego wysłannika Ojca Świętego Benedykta XVI na centralne uroczystości jubileuszu 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej.
Kolejne ogólnopolskie dziękczynienie za życie i posługę Jana Pawła II zostanie wypowiedziane przez naród polski pod przewodnictwem biskupów na Jasnej Górze 26 sierpnia br., w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości była nowenna. Przez dziewięć kolejnych wieczorów sprawowano na Szczycie Jasnogórskim Mszę św. nowennową ze specjalnymi kazaniami, które głosił ks. Jacek Bałemba, salezjanin. - Nowenna miała charakter nie tylko jasnogórski, ale także ogólnonarodowy - powiedział dla Radia Jasna Góra o. prof. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów. Wyjaśnił, że w czasie modlitwy nowennowej polecano Matce Bożej wszystkie sprawy naszej Ojczyzny. Tradycyjnie, na Mszę św. nowennową przybywali pieszo wierni częstochowskich parafii.
Dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II zaplanowano jeszcze w dniach 14-16 października br. w Przemyślu, gdzie odbędzie się kolejne zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Przypada wtedy 33. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i jubileusz 25-lecia sakry biskupiej abp. Józefa Michalika; sakry biskupiej udzielił mu sam Ojciec Święty Jan Paweł II 16 października 1986 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie.
Tak więc Polacy żyją wdzięcznością za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II. A trwające dziękczynienie daje okazję do pogłębiania myśli Papieża Polaka i pozostawania w zasięgu promieniowania jego świętości.

(L. D.)

Reklama

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

U patronki rodzin

2019-07-24 08:53

(buk)

Katarzyna Artymiak

W bazylice w Lubartowie, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz św. Anny Samotrzeć, przedstawiający Dzieciątko Jezus na kolanach św. Anny i Matkę Bożą, trwają przygotowania do uroczystości odpustowych.

Doroczne święto rozpocznie się już 24 lipca; o godz. 18.00 na cmentarzu zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych. 25 lipca o godz. 18.00 bp Mieczysław Cisło będzie sprawował Eucharystię, po której ulicami miasta przejdzie procesja różańcowa z wizerunkiem patronki rodzin. W uroczystość św. Anny, 26 lipca, Msze św. zostaną odprawione o godz. 7.30, 9.00 (dla dzieci), 11.00 (suma) i 18.00. Kaznodzieją będzie ks. Paweł Bartoszewski; sumie przewodniczyć będzie bp Mieczysław Cisło. Główną Mszę św. odpustową poprzedzi modlitwa różańcowa w intencji małżeństw zagrożonych rozbiciem (początek o godz. 10.30).

Uroczystości będą okazją do promocji „Krucjaty modlitwy w intencji małżeństw zagrożonych rozbiciem” i zachętą do modlitwy w intencji małżeństw i rodzin przez wstawiennictwo patronki, św. Anny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem