Reklama

Niedziela Częstochowska

Święty Jan Paweł II naszą siłą, drogą i drogowskazem

W przeddzień 45. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starej Brzeźnicy odbyła się wieczornica papieska, połączona z wystawą zdjęć Zdzisława Sowińskiego, reżysera i fotografika, który przez całe swoje życie dokumentował pielgrzymki Ojca Świętego na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Nowa Brzeźnica

Stara Brzeźnica

Miłosz Rudzki Fotografia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Swoją postawą, obecnością, poprzez śpiew, dajemy świadectwo wiary w najcenniejsze ideały i wzory do naśladowania, jakie dała nam historia. Niewątpliwie takim wzorcem jest św. Jan Paweł II – powiedziała Agnieszka Morga, prezes Stowarzyszenia Centrum im. Jana Długosza w Nowej Brzeźnicy, pomysłodawca i organizator wydarzenia.

Gospodarz miejsca, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy – ks. Marek Galec podkreślił, że wieczornica papieska i wystawa „są wyrazem podziękowania dla Jana Pawła II za jego miłość do Polski.” – Nie było Jana Pawła II bez jego polskości, bez jego pobożności maryjnej – przypomniał kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Otwierając wystawę fotografii, Zdzisław Sowiński wskazał, „jak ważne jest w dzisiejszych czasach zwrócenie uwagi na wkład Jana Pawła II w promowanie idei wolności opartej na miłości i prawdzie.”

– Trzeba wciąż przypominać również o roli, jaką odegrała Jasna Góra w życiu Jana Pawła II. To o Jasnej Górze papież Polak powiedział, że tutaj zawsze byliśmy wolni” – zaznaczyła Agnieszka Morga.

Następnie wicestarosta powiatu pajęczańskiego Paweł Sikora przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w polskim parlamencie w czerwcu 1999 r.: „Historia uczy, że demokracja bez wartości przeradza się w totalitaryzm”. Natomiast rodak parafii brzeźnickiej ks. Tomasz Kośny dodał, że „warto dzisiaj przybliżać młodemu pokoleniu wielką postać Jana Pawła II.” – Trzeba własnym postępowaniem realizować jego przesłanie”– przekonywał.

Wielkim wyróżnieniem dla naszego regionu były świadectwo wiary i obecność na naszej religijno-kulturalnej uroczystości szefa Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Marcina Przydacza.

– Od urodzenia przez wiele lat papież i Jan Paweł II to było dla mnie to samo. Nie znałem innego i nie wyobrażałem sobie, że może być nim ktokolwiek inny. Z biegiem lat coraz bardziej świadomie wsłuchiwałem się w jego nauczanie, czytałem teksty. Znajdowałem w nich również inspirację do działalności obywatelskiej – powiedział prezydencki minister.

Reklama

Marcin Przydacz wspominał wieczór 2 kwietnia 2005 r. – Wszyscy mieliśmy świadomość, że to ostatnie chwile ziemskiego życia naszego papieża. Byłem wtedy na czuwaniu pod oknem na Franciszkańskiej w Krakowie. Wróciłem do domu i po chwili w telewizji zobaczyłem wiadomość o odejściu papieża. Pobiegłem więc z powrotem w to samo miejsce, na Franciszkańską. Po całym Krakowie rozbrzmiewał dźwięk dzwonu Zygmunta. To był pierwszy raz, kiedy go usłyszałem i już nigdy tego dźwięku nie zapomnę, tak samo jak słów kard. Macharskiego, którymi żegnał swojego przyjaciela – opowiadał minister.

– Podczas studiów w Rzymie często odwiedzałem grób Ojca Świętego. Dla mnie i moich rówieśników pontyfikat Jana Pawła II jest niewątpliwie doświadczeniem pokoleniowym, zarówno w wymiarze chrześcijańskim, jak i politycznym – przyznał Przydacz.

Wzniosłym akcentem wydarzenia było wręczenie wyróżnień „Oddany Sprawom Brzeźnicy Długoszowej”, przyznanych przez Kapitułę Stowarzyszenia Centrum im. Jana Długosza.

2023-10-08 22:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na urodziny papieża

[ TEMATY ]

koncert

św. Jan Paweł II

Stara Brzeźnica

Stowarzyszenie Centrum im. Jana Długosza

W sobotę, 20 maja zapraszamy na plac przed kościołem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starej Brzeźnicy k. Pajęczna. O godz. 19 odbędzie się tam koncert największej kapeli z Podhala – Małej Armii Janosika z okazji 103. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Koncert będzie głównym punktem programu wydarzenia „Mała Ojczyzna dla Wielkich Polaków”, które organizuje Stowarzyszenie Centrum im. Jana Długosza.

CZYTAJ DALEJ

Święta Ludgarda. Prekursorka nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

patron dnia

Autorstwa Francisco Goya - Domena publiczna/pl.wikipedia.org

Święta Ludgarda

Święta Ludgarda

Ludgarda ur. się w Tonges na terenie Belgii w 1182 r. Gdy miała 12 lat, rodzice oddali ją na wychowanie do klasztoru sióstr benedyktynek św. Katarzyny w okolicach Limburga.

Dziewczyna nie chciała być zakonnicą. Dopiero objawienie się Chrystusa skłoniło ją do pozostania w klasztorze. W wieku 18 lat złożyła śluby zakonne. Po pięciu latach została przeoryszą.

CZYTAJ DALEJ

Złoty jubileusz

2024-06-16 16:32

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu świętowała jubileusz 50-lecia powstania.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który udzielił również sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję